Naruto

1.2.08 - Razer - Komentáře (80)
Bylo to nevyhnutelné, okamžik kdy hitmakeři ze studia Pierrot vytvoří další z “velkých“ anime seriálů nadešel roku 2002. Tehdy se totiž rozhodli zfilmovat Masashi Kishimoto (vu) mangu jménem Naruto. Manga byla už v té době poměrně populárním titulem se slušnou čtenářskou základnou, ale šílenství které v dalších letech následovalo však zpočátku nečekali ani oni sami…
To mi VĚŘTE!
Kdy sledovat: Nejprve tento seriál (po 135 díle můžete nudné epizody přeskakovat dle libosti) na ten navazuje pokračování Naruto Shippuuden. Filmy můžete začít sledovat tak po 80-100 dílu Naruta. Kromě těch posledních (mají to v názvu a animace je jiná), které už navazují na Naruto Shippuuden.

To však neznamená, že by se o jeho rozpoutání nesnažili seč mohli, celý seriálový Naruto je koncipován jako jedna velká dojná kravka na peníze. V Japonsku jdou na všechno promyšleně, ze začátku vše odsejpá normálním tempem a my se opravdu efektně a zároveň humorně seznamujeme s hlavním protagonistou jimž není nikdo jiný než hyperaktivní a notně tvrdohlavý dvanáctiletý klučina s blond sestřihem Naruto Uzumaki.

Naruto je sirotek, kterým ve městečku kde žije každý opovrhuje a straní se ho. Naruto neví čím si to všechno utrpení a samotu zasloužil, proto se snaží na sebe upozornit hloupými žertíky, nebo třeba i zesměšňováním ostatních.

Nakonec však v závěrečném testu něčeho co se dá nazvat prvním stupněm základní školy jako jediný neuspěje. Nejenom, že je teď pro smích on, ale navíc se mu rozplynula i jediná naděje jak změnit svůj smutný osud. Tou nadějí byl sen stát se vůdcem městečka (hokagem), přesně takovým mocným hokagem, jaký před 12 lety porazil devítiocasou démonickou lišku před kterou se v úzkosti třásl celý svět.

Přesně v okamžiku kdy propadá Naruto beznaději se objeví jeden ze zkoušejících a poví mu, o zakázaném svitku, který by mu pomohl zkouškou projít. Naruto se celý šťastný vydá do lesní skrýše kde svitek leží. Nečekaná pomoc je však zradou, zkoušející chce svitek pro sebe a Naruto mu má posloužit jako obětní beránek. Když se o Narutově loupeži dozví představitelé města nastane doslova panika. Svitek totiž dokáže vyrušit silné magické zámky, dokáže zrušit i kletbu jíž za cenu svého života uzavřel předešlý hokage démonickou lišku do těla právě narozeného dítěte. A hádejte co za stvůru číhá na svoji příležitost v Narutově srdci.

Jenže snese náš hrdina další ránu osudu aniž by propadl krvelačnému hněvu… ?
Naruto
Říká se že začátek je ze všeho nejdůležitější, nu zde mu není moc co vytknout. Naruto zezačátku nevyrazí dech, ale jistě zaujme, náš osamělý hrdina navazuje nové známosti děj se ubírá kupředu a objevují se další výzvy. Někomu mohou vadit jednoduché boje, primitivní humor, a nebo polopatické vysvětlování kde čeho. Jenže se pořád něco děje a příběh se začíná pomalu košatit. Charaktery jednotlivých postav se vyvíjejí, bojové techniky získávají na účinnosti a nepřátelé jsou čím dál tím tvrdší a zjizvenější.

Bohužel chlapíkům v Pierrotu došlo, že s takovou by jim manga předloha moc dlouho nevydržela a přísun jenů by se zastavil, proto jakmile získali prvním dílem diváky začali všechno strašlivě natahovat. Takže průběh jedné 20 minutové Naruto epizody je asi následující, 3-5 minut rekapitulace minulého dílu. 2 minuty kdy se neděje vůbec nic, prostě jen záběry toho jak postavy někam běží, rozhlížejí se v mlze a podobně. 5 minut patetických řečí nějakého záporáka, nebo naopak klaďase. A jako by toho nebylo dost, když konečně dojde k několik desítek dílů očekávanému souboji přijdou na řadu “psychologické epizody“ o smutné minulosti každého z účastníků souboje. Nevím, někomu se to jistě líbí a připouštím, nebýt ostatního natahování nebylo by takové flashbackové seznámení s charakterem na škodu. Jenže takhle je to jen další kapka. Ale to ještě není konec, ba naopak, nejhorší teprve přijde. Největší pohromou je rozstříhání těchhle dlouho očekávaných soubojů klidně i na 20 dílů!!! Takový přístup se nedá nazvat nijak jinak, než vydíráním diváka při kterém bere veškerý požitek z kvalitní bitky za své. Člověku to přijde líto o to víc, že některé momenty jsou na opravdu slušné úrovni (Naruto vs Gaara).
Naruto
A teď nemluvím o fillerových epizodách, těch je okolo 85! Což je výkon, pokud si myslíte, že to na anime zas tolik není, jste na omylu. Naruto je dle wikipedie i mé zkušenosti to nejvycpávkovitější anime vůbec. Situace je ještě mnohem horší než v Inuyashovi, protože tvůrcům z Pierrotu došla okolo 135 dílu manga předloha a téměř vše následující si takříkajíc cucali z prstu.

Ale nejenom souboji živ je člověk, něžnější polovičky potěší spousta pohledných chlapců, hromady zjizvených svalnatých nepřátel, nebo několik dívčích hrdinek s různými povahami. Všichni tihle “tvrďáci“ jsou “samozřejmě“ citově poznamenaní a nebojí se zabrečet si. Na milovníky pejsků čeká “psí hrdina“, na chovatele hmyzu “hmyzí ninja“ a obdivovatelé žab také nepřijdou zkrátka. Masashi Kishimoto nezapomněl ani na příznivce ručních soubojů a jako poctu Bruce Leemu vytvořil postavu jménem Rock Lee, která používá snad jako jediná osoba v Naruto světě holé ruce namísto kvant naprosto neuvěřitelných kouzel. Tu “svoji“ postavu si najde v Naruto vesmíru úplně každý. Vzhledem k jejich množství jsou však trochu ploché, ano je tomu tak, zatímco ve většině jiných anime si oblíbím toho svého hrdinu / padoucha, kterému fandím tady to tak nějak nefunguje. Charaktery jsou sympatické, to ano, ale je jim 12 let, nebo jde o psychopatické vrahy a patetické padouchy, takže co si na nich asi tak může člověk oblíbit. Navíc dostávají proklatě málo času, je jich hodně a na každého se jednoduše nemůže dostat. Charaktery sice postupem času pomalu získávají na složitosti, ale takový vývoj co v Naruto trvá 220 dílů jinde zvládnou za 20.
Naruto
Jenže to byl od začátku záměr, nebo ne? Vytvořit nekonečný seriál s kterým budou jeho dětští diváci pomalu stárnout. Proto je všem 12 a ne alespoň 15-16 jako v jiných anime, proto je určen rovným dílem dívkám i chlapcům, a proto se pokračování Naruto Shippuden odehrává o 2,5 roku déle. A ze stejného důvodu, jsou dětští hrdinové, kterým teče mléko po bradě zařazeni do nefalšované armády, která je ještě ke všemu “ninjovská“. Zabít nepřítele a ochránit své kamarády je tedy dovoleno všemi způsoby a na nějakou čest a hrdost se moc nehraje. Hlavně když bude příběh zajímavý. Naruto, Sasuke a vlastně všichni proto dostanou skoro na začátku téměř božské schopnosti. (Což je velká chyba, v budoucnu se pak budete často divit proč Naruto soupeře prostě nesmete jako to udělal v prvním díle.) Díky jejich používání jsou sice souboje efektní a kde kdo je chválí, protože jsou celkem originální, ale ruku na srdce, nešlo by z nich vymáčknout 10x tolik? Šlo! Jenže to si autoři šetří až někdy na rok 2015. S takovou vás Naruto bude sice dlouho bavit, ale neuchvátí, neprokopne tu hranici kdy vám spadne brada, s tím, že jste něco takového nečekali. Tedy pokud vám není právě 10-15. Seriál má sice ústředního padoucha / padouchy, ale ti jsou stejně jako obyčejné postavy hrozně všední a nedaří se jim seriál řádně okořenit.
Naruto
Co se týče filozofické roviny, kterou najdeme skoro v každém anime je Naruto takový solidní průměr a je vidět jeho zacílení na mladší generaci. Nebuď srab, nevzdávej se, nefňukej, nevěř na osud, neutíkej z boje… . Jenže pozor, ústřední téma seriálu, tedy ochrana komunity je tu dovedena dál než je zdrávo. Všichni v seriálu jsou v armádě, ti kteří nebojují se mají špatně, nepřítelem nejsou žádná monstra ale jiní lidé… . Stačil by prostě jen krůček a seriál Naruto může jít vesele do televize jako válečná propaganda pro nejmenší. Teď nemyslím u nás v Čechách, kde máme přeci jen jiné myšlení, ale někde jinde, že?

Ale důvod proč Naruto i přes tohle všechno funguje je provedení.
Hned na začátku vás zarazí perfektní openingy, endingy, spousta vážně dobré hudby, profesionální dabing, náramně pěkná animace. Nějaký humor a špetka opravdovosti, jo jo jednou mě Naruto skoro dojal. Škoda, že jen skoro. Pro někoho nenáročného vlastně všechno co dělá seriál skvělým. Nedivte se pak malým capartům, že zbožňujou ty divně se šklebící postavy s čelenkama, vždyť sou opravdu 10x lepší než pokémoni.
Naruto
Na konec si neodpustím připomenout krále “faito“ žánru
Yu Yu Hakusho ze kterého si Naruto bere tu postavu (génius Shikamaru a jeho ovládání stínů), tu humornou scénku (1000 let bolesti), tu útok (Rasengan). Ne abych říkal, že ho Naruto vykrádá jako třeba Matrix, ale abych jako první anime ke sledování doporučil opravdovou zkoncentrovanou kvalitu čili YYH.

Naruto nebyl nikdy perfektní student a tak ani u mě nedostane víc jak 70%, příště chci míň keců a víc akce. Protože stačí krůček vedle a z nadprůměrného seriálu se stane pouhá slátanina plná starostlivých ninjů, klonování, žab a hadů. Makej Naruto Makéééj!

70%

PS: Pokud chcete vidět opravdový vývoj postav, opravdu prokreslené charaktery a je vám víc jak 15 doporučuji anime Berserk.

A pokud se chcete dozvědět více o tvorbě Naruta z první ruky přečtěte si mojí reportáž z návštěvy Yuji Nunokawi (generální ředitel studia Pierrot) v Praze.
Naruto
A teď ještě něco o hlavních postavách, vezmeme to pěkně zleva doprava.

Ten tmavovlasej fešák je Sasuke Uchiha, “génius“ který je nejenom velmi chytrý, ale také má doslova vrozené dispozice pro boj a “kouzla“. Jeho klan byl jedním z nejobávanějších v celé zemi, před několika lety však jeho bratr Itachi Uchiha zavraždil všechny jeho členy až na Sasukeho. Sasuke je ochoten obětovat vše aby svého bratra zabil a splnil tak vlastně i jeho přání. Sasuke je celkem náfuka a myslí si, že ho Naruto i Sakura budou jenom zdržovat.

To křenící se růžové štěně uprostřed je Sakura, která sice nikdy neprožila žádné neštěstí, ale svůj současný život nebo spíše svou osobnost prostě nesnáší. Nemůže vystát jak neužitečná je v boji, nebo třeba to jak velké má čelo, prostě holčičí problémy .-). Sakura je celkem humorný charakter, zvláště její vnitřní “já“ které by nejraději kdekoho roztrhalo na cucky stojí občas zato.

Naruto Uzumaki je ten blonďatej spratek co pořád vykřikuje, že bude vůdcem vesnice a neustále do sebe cpe ramen (japonské jídlo). Když netrénuje sní o tom, že začne randit se Sakurou, ovšem ta má oči jenom pro Sasukeho, kterému se zase úspěšně daří jí ignorovat.

A ten čahoun nad nima je elitní bojovník a génius Hatake Kakashi zvaný též kopírovací ninja z vesnice ukryté v listí. Je to celkem sympaťák a pohodář, ale jeho nedochvilnost a přezíravé jednání jsou pověstné. Kakashiho věčným protivníkem je Might Guy učitel Rocka Lee, který jako jeden z mála lidí dokáže bojovat proti Sharinganu. Kakashiho minulost je celkem záhadou přestože v anime měla být zobrazena tak jako tomu bylo v manze nakonec se tak nestalo. Kakashi se nebojí postavit ani Orochimarovi když na to přijde, takže srab to asi nebude.
Naruto
Víte že: Naruto je anime s největším počtem filler (vatových) epizod?

V současné době je celosvětově Naruto jedním z nejpopulárnějších seriálů?

Prvních 52 dílů můžete v ČR shlédnout každý den od 19.00 na stanici Jetix?

V angličtině nebo češtině říká Naruto často hlášku “to mi věřte“, ale v japonštině znamená "Dattebayo" něco jako “víš?“. Měl se tak dokreslit dojem Naruta jako mrňouse.

Důvod proč všichni nosí čelenky je lenost? Kishimotovi se nechtělo pokaždé kreslit Narutovi brejle a tak mu a všem ostatním přidal čelenku.

V Naruto manze jsou mráčky zahalující ho jako holku o hodně menší :-) ?

V první Kishimotově verzi mangy byl Naruto synem devítiocasé lišky což mu dovolovalo měnit se na holku mnohem jednodušeji?

Gaara má v manze červený šátek?

Orochimarovu “ruční“ nehodu způsobil v Manze Itachi Uchiha? (Proto je jeho odchod z Akatsuki v anime tak trochu divný)

Sasuke Uchiha v původní verzi mangy vůbec nebyl? A že byl dodán až na radu producentů aby se děj mohl v budoucnu dostatečně roztáhnout?

Sasuke je jednou z nejoblíbenějších Naruto postav vůbec (nechápu proč :-p).

Jiraiya, Tsunade, a Orochimaru tedy legendární Saninn (ové) jsou pojmenováni podle legendy ze starého japonska?

Existuje 6 celovečerních Naruto filmů a několik her?

Má Naruto pokračování s názvem Shippūden odehrávající se o 2,5 roku déle?

V původní Naruto manze se měly používat svitky a různé předměty k vyvolávání normálních “kouzel“.

“Narutoverz“ je podle všeho co jsem o pozdějších vydáních mangy četl opravdu velký? Řekl bych možná až moc.

Anime Naruto parodoval už kde kdo včetně třeba Southparku?

Na Youtube je mezi amv snad nejvíce těch “naruťáckých“?

Vaše hodnocení: 84%  (681 hlasů)
10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
FAQ | Kontakt | RSS | Fox Axe © 2006-2024
Původní recenze, obrázky, texty a zdrojový kód těchto stránek nesmí být bez souhlasu šířeny.

Načtení stránky trvalo 0.0135 vteřin