Haibane Renmei

15.3.07 - Razer - Komentáře (10)
Haibane Renmei (Charcoal Feather Federation) se dá popsat jediným slovem, umění. Příběh, charaktery, animace, hudba, vše do sebe elegantně zapadá vytvářejíc těžko popsatelnou nadčasovou atmosféru. Ta spolu s klidně plynoucím příběhem zvolna pohlcuje divákovu představivost zavádějíc ho do míst kde možná žijí andělé… .
Jediné co musíte udělat je začít sledovat, děj se zakousne a už nepustí. Ocitnete se totiž ve snovém leč zdí obehnaném světě šedivých pírek. Zpočátku vás bude stejně jako nově zrozenou haibane hnát prostá zvědavost poznat tento nový, neznámý svět. Rakka stejně jako zbytek haibane (popelavých pírek) byla zrozena v jakémsi zámotku vzešlém z malého semínka. Hned od narození umí mluvit, číst, nebo jezdit na kole. To, mlhavý sen a několik neurčitých pocitů je vše co má. Až časem ji začne trápit všetečná otázka, co je ve skutečnosti haibane?
Haibane Renmei
Jak jsem již předeslal Haibane Renmei je konejšivým, nenuceně podaným příběhem, který si bohatě vystačí bez špetky násilí, nebo nedospělého humoru. Nadto v sobě skrývá několik téměř filozofických myšlenek. Chtěl bych se zde o nich ještě trochu rozepsat a co mě při sledování tohoto anime napadlo, ale nestane se. Jen bych zkazil jedinečný zážitek připravený pro vás autorem dójinshi předlohy Yoshitoshi ABem, animátory, skladatelem hudby Ko Otanim, dabéry, ale i zpěváky jako například Itou Masumi ve 13 dílném seriálu naplněném tím nejlepším co umí.
Haibane Renmei
Za opakovanou zmínku stojí hudební doprovod. Pokud vás zajímá co by tak mohli poslouchat andělé, sežeňte si soundrack. Animace je vizuálně originální, přesto tradičně zpracovaná bez počítačových efektů. Mistrovské skloubení příběhu, myšlenek, animace, hudby, dabingu, děje a postav je ve výsledku neopakovatelnou uměleckou kompozicí, která vás pohladí na duši. K dokonalosti chybí Haibane Renmei jen krůček v podobě delšího, ještě obsáhlejšího příběhu. Nečekejte proto na konci žádné vysvětlení, ale jestli umíte číst mezi řádky, jistě si najdete právě své vlastní. Kdo ví, možná se pak také na prchlivý okamžik zapomenete a skutečně do tohoto světa vstoupíte.
Haibane Renmei
Nakonec pro vás mám jedno varování a vysvětlení proč jsem byl po celou recenzi nekonkrétní a opakovaně napsal slova jako umělecká kompozice, která normálně neužívám. Haibane Renmei je totiž ta nejvyšší liga, která očividně působí i na jinak profesionálně píšící recenzenty včetně těch na manga.cz, nebo reanimated.eu, ale i wikipedii! Nechtěně v nich tak mohou těm vnímavějším z vás vyzradit mnoho z příběhu (případně nechtěně podsunout své vlastní myšlenky). Proto vám radím něco, co bych si jindy ani nedovolil. Nečtěte je před sledováním seriálu celé, jen se mrkněte na konečné hodnocení ať víte, že si nevymýšlím.
Haibane Renmei
Pokud máte tu správnou náladu, hledáte hlubší, originální a kvalitní příběh, tak není co řešit. Haibane Renmei patří k tomu nejlepšímu co může anime nabídnout.

90%

Video: závěrečná písnička

Vaše hodnocení: 98%  (61 hlasů)
10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
FAQ | Kontakt | RSS | Fox Axe © 2006-2024
Původní recenze, obrázky, texty a zdrojový kód těchto stránek nesmí být bez souhlasu šířeny.

Načtení stránky trvalo 0.0209 vteřin