FAQ - Často kladené otázky

10.12.08 - Razer - Komentáře (0)
Při příležitosti přechodu na nový redakční systém jsem do databáze přidal i FAQ, takže je každý může najít klasicky v sekci články.
Tahle stránka už se neaktualizuje, je zastaralá a k ničemu?
FOXAXE vzniklo v roce 2005 v době před soc. sítěmi v době internetu 1.0, nejžhavější novinkou bylo vyhledávání od startupu Google. Nikdo v republice neměl sociální sítě a kromě eshopů na internetu nikdo nevydělával peníze. I ti trollové byli tehdy tak kultivovaní, že spíš připomínali dnešní běžné uživatele.
Jedno se však vůbec nezměnilo, recenze a články zde se zaměřovaly na okrajové žánry typu ručně kreslené japonské anime, pravé sci-fi, dnes po 15+ letech jde kupodivu ještě o více okrajové a obskurnější žánry, které jsou už zcela na popkulturním okraji.
A přesně právě proto je paradoxně FOXAXE ještě více aktuální, než bylo v době své největší "slávy".
Také jde svým způsobem o posledního mohykána, snad všechny ostatní stránky z té doby prostě zmizely v nenávratném zapomění a že jich tehdy byly desítky... i když většina menších a psaná a hlavně tvořená přecijen více amatérsky.


Proč jsi založil tyhle stránky? Zdá se to jako celkem nesourodá směsice, knihy, anime, sci-fi… .
Jak už to tak bývá, protože jsem na českém internetu nenašel co jsem hledal. Najdete na něm stránky s recenzemi na současné filmy, současné i klasické sci-fi, knihy, servery zaměřené jen na anime a mangu. Najdete na něm také obrovské herní servery, filmové databáze obsahující stručný popis snad všeho co kdo kdy natočil. Najdete na něm malé stránky o jediném filmu, nebo hře. Ale ne moc stránek mezi tím, kde si můžete prohlédnout trailer, najít odkaz na demo, patch, přečíst nespoileroidní recenzi, zasmát se nad hláškou a ještě zjistit nějakou zajímavost. A přitom se nemuset prohrabávat 250 pěti slovnými popisy filmů, na které se nikdy nikdo nedíval.


Jak to, že jsem na tvé (vaší) stránce nenašel recenzi třeba na Spidermana 3, ten teď letí!
To je možné a stručná recenze na něj podobná těm z komerčních serverů by jistě přilákala mnoho čtenářů, problémem je, že jde o propadák. Možná ne pro finanční analytiky, kteří si teď mnou ruce, ale v dlouhodobějším horizontu kde se kouká spíš na příběh, herecké výkony, nebo kvalitní scénář než na brzo zastaralé neoriginální grafické efekty za půl miliardy dolarů, jednoznačně ano.
Ovšem spíďa jako takový je klasika, takže pokud by se našel někdo kdo by chtěl napsat něco jiného než stručné shrnutí děje, tedy třeba srovnání původního příběhu a filmové trilogie, skočíme po něm rychlostí blesku.


Proč jsou některé sekce, například wallpapers úplně prázdné?
Protože zatím není v mích (našich) silách napsat recenzi, udělat každé korekturu, přeložit hlášky, najít a nalinkovat zajímavé odkazy, videa a sehnat pěkné tapety i se souhlasem k umístění od jejich autora.


Tak proč tam vůbec ty sekce jsou když je nestíháte zaplnit?
Protože to třeba prostřednictvím formuláře v ní udělá někdo z vás, stačí jen poslat odkaz, hlášku, zajímavost a já (my) ji jenom zkontrolujeme a přidáme. Ušetří se tak moc a moc práce.


K čemu slouží tlačítko edit? Když na něj kliknu tak nemohu nic editovat!
Staňte se adminem a budete moct!
Anonymům je na Fox Axe zakázáno editovat, protože se nejedná o wikipedii kde je autorovi několika vět jedno, že je kdokoli změní. V případě několikastránkové recenze tvořené celý večer, nebo dokonce několik večerů je necitlivá změna některé pasáže spíše k vzteku.


Jak se stát adminem?
Musíte projevit zájem, nic víc. Stačí napsat recenzi, článek, poslat nám pár novinek (minimálně odkaz "kontakt" v zápatí vždy funguje), nebo se zmínit v diskusi pod nějakým článkem.


Proč je zatím na stránkách víc Anime než všeho ostatního?
Protože ho právě sleduji, a protože anime je velice široký filmový žánr. Když dáte stranou východoevropské předsudky ohledně animované tvorby datované zhruba 60 let zpět, zjistíte kolik hodnotných děl v něm můžete nalézt. Všechno však souvisí se vším a nejen anime živ je člověk, proto stránky určitě nebudou pouze o něm.


Je stahování anime legální?
Pomineme-li fakt, že v České republice je stahování filmů a hudby pro vlastní potřebu zcela legální pokud při tom, nebo potom nerozšiřujete dílo dále.
Tak do chvíle než je v zahraničí (mimo Japonsko) anime vydáno na DVD můžete si ho zadarmo stáhnout, pokud společnosti jako Sony vloží do konkrétního “fansubu“, který má o něco horší kvalitu než DVD verze reklamu a zaplatí tak vlastníkovi autorských práv. Samozřejmě je jasné, že ne každý fansub tuto reklamu obsahuje.


Proč nejsou na stránkách ke stažení všechny filmy, nebo hry?
Protože ne všechno je zákonem povoleno a stránky se drží zákonů ČR. Nicméně třeba v případě anime nám nic nebrání v tom dát odkaz na jiný server kde se na něj můžete podívat.


Máte nějaké filmové, nebo literární vzdělání, když píšete recenze?
Nemáme, věříme, že k posouzení díla a písemnému vyjádření následného názoru to není potřeba.


Tomuhle říkáš hotová stránka?
Ne neříkám :-) na stránce pracuji ve svém volné čase (a že ho není moc) už 2 roky a i přes přechod na nový redakční systém vlastní výroby není stále hotova, veskutečnosti v jejím vývoji plánuji pokračovat tak dlouho jak jen to půjde, stále je co zlepšovat… . Ale nejhorší už snad taky není.


Kde bereš na provoz stránky peníze?
Tak jako většina začínajících webmasterů z úspor, zatím je návštěvnost malá a náklady také, v budoucnu však budu možná nucen přidat na stránky reklamu, dotovat ji donekonečna asi nepůjde. Dnes po dvou letech začínáme testovat různé druhy reklam, snad nám vydělají alespoň na ten hosting.


Co znamená Fox Axe?
Liščí sekera, název má symbolizovat mazanost a chytrost lišky, která spolu se silou a přesností sekery pokaždé trefí co trefit má.
Komu to připadá jako hloupé vysvětlení, může popřemýšlet nad názvy jiných věcí jako axe efekt, 20th century fox atd. jestli přijde na lepší také pro ně.


Můžu pomoct nějak jinak?
Dej na nás odkaz a linkuj naše články na fóra kam chodíš, nebo na stránky / blogy, které ti patří, děkujeme!!!

FAQ | Kontakt | RSS | Fox Axe © 2006-2024
Původní recenze, obrázky, texty a zdrojový kód těchto stránek nesmí být bez souhlasu šířeny.

Načtení stránky trvalo 0.0132 vteřin