Yu Yu Hakusho (Ghost Files)

5.2.07 - Razer - Komentáře (89)
Kdo neviděl jako by nežil! Že má zastaralou animaci? Že se zdá být infantilní, no a co! Z tohohle dílka opisoval pro většinu bojových scén včetně závěrečné bitvy i Matrix, nutno dodat, špatně. Zajímavé jsou i jiné dnes hojně vykrádané scény, zvlášť jeden druh s překvapeným záporákem, který si neuvědomuje, že už je dávno po něm.
Z nemastného neslaného seriálu se zajímavým duchařským nápadem se postupem času stane 112ti dílná sága o boji a vůli vyhrát, nebo je to celé vlastně o normálním životě?

Sledovat jako první před filmy, ty jsou sice zasazeny někdy za Dark tournament, ale mě osobně se ten první 20 minutový totálně nelíbil. Druhý film je o poznání lepší, ale když si ho necháte až po seriálu nic nezkazíte.

Yu Yu Hakusho nepředkládá divákovi žádné hlubokomyslné úvahy o životě, smrti, bohu a přece, když dojde k rozhodujícímu momentu končícímu v amerických filmech pro dospělé happyendem, vrazí vám seriál pro náctileté malý políček do tváře. Zlu (rozuměj těm druhým) ať už v podobě člověka, nebo zeleného démona je v nejlepším případě zpřerážena každá kost v těle, v tom horším je naturalisticky posláno kousek po kousku do hrobu.
No dobře, přiznávám, i zde je pár ohraných scén, které důvěrně znáte, naštěstí jich není tolik. Veskutečnosti jsou dokonce potřeba, aby na vás náhodou nepadla deprese, o kterou Yu Yu Hakusho nejde. Celým seriálem se také nenápadně prolíná několik životních ponaučení. Bohužel ta zůstávají některým divákům skryta viz. například jeden komentář o konci seriálu na imdb.

Yu Yu Hakusho je postaven ze čtyř hlavních pilířů a jedné velké střechy. Ty pilíře jsou:

Yusuke Urameshi

Yu Yu Hakusho (Ghost Files)
Na počátku obyčejný grázlík co chodí za školu, rád někoho "ručně" srovná a je mu z celého světa upřímně špatně. Ovšem s velikým srdcem a hlavou plnou šílenejch nápadů. Yusuke je zajímavá postava. Ač se po celý seriál vyvíjí jedná na jeho konci skoro stejně jako na začátku, v podstatě se mění jen jeho motivace.

Kazuma Kuwabara

Yu Yu Hakusho (Ghost Files)
Trochu pomalejší, neurvalý a především směšný Yusukeho spolužák rozhodnutý se mu jednou vyrovnat a porazit ho. V některých těžkých okamžicích jsou o to působivější, možná až dojemné neústupnost a odhodlání zachovat se tak, jak by podle něj pravý muž měl. V důsledku se Kuwabara většinou chová jako úplný idiot, možná jím dokonce skutečně je. Jenže právě díky tomu působí jeho chování vcelku opravdově, ne kýčovitě.

Yoko Kurama

(Suichi Minamino)
Yu Yu Hakusho (Ghost Files)
Po 300 let byl legendárním lupičem a bezcitným vrahem ve světě démonů. Pak udělal hloupou chybu, ale odmítl zemřít a raději se převtělil do malého lidského dítěte rozhodnut získat jednou svoji moc nazpět, jaká potupa. Jenže za těch několik let kdy byl člověkem se změnily Kuramovy priority, možná dokonce i on sám. Jen jeho inteligence a prohnanost neztratily nic ze své bývalé velikosti. Yoko dokáže srazit na kolena i nesrovnatelně silnější soupeře. Myslíte si, že vám nemůžou ublížit obyčejné květiny, vlasy, několik slov, nebo dokonce úsměv? Ha, jste na velkém omylu a nechtějte vědět co přijde když se nedejbože jinak ledově klidný Kurama naštve... . Kurama je můj nejoblíbenější a řekl bych i nejpropracovanější YYH charakter.

Jaganshi Hiei

Yu Yu Hakusho (Ghost Files)
Démon s tajemnou minulostí a prokletím, který se řídí jen svými zásadami. Nikdo mu není pánem, nikomu nedůvěřuje, nesnáší když ho někdo podceňuje, nesnáší když někoho podcení, ale hlavně nesnáší Kuwabaru, kterého neustále podceňuje ,-) Hiei si po celou dobu seriálu udržuje od zbytku týmu jistý odstup. Navíc si za svoji pomoc téměř vždy něco “naúčtuje“. Částečné odkrytí jeho spíše složitějšího charakteru přijde stejně jako u Kuramy v posledních 10 dílech anime.

Tou střechou je pestrá paleta ostatních postav. Každá z nich má svůj vlastní originální charakter. Ať už je to například stará, moudrá, ale k zabití přísná přebornice bojových umění Genkai. Sedmdesátiletý (možná je mu i víc) princ světa duchů Koenma co vypadá jako nemluvně, jeho vždy nešťastný sluha. Nebo nezničitelný bojovník Toguro, který obětoval absolutní síle úplně vše včetně své velké lásky. Toguro je právem považován za jednoho z nejlepších anime padouchů s překvapivě složitou osobností. Alespoň se tak úplně na konci jevila.
Yu Yu Hakusho (Ghost Files)
Seriál je v podstatě rozdělen na 4 části, první začíná když Yusuke zemře. Jenže díky schopnostem, o kterých zatím ani neví, že je má, dostane druhou šanci. Princ duchovního světa Koenma mu nabídne práci detektiva. Yusuke nabídku přijme a skamarádí se s Kuwabarou, který mu zachrání tělo, a tak vlastně začíná naše společná cesta končící někde v dálce za horizontem světa lidí, tváří v tvář neúprosnému vládci samotného ... .

Nejprve jsem sledoval Yu Yu Hakusho s mírným despektem, ale protože jsem předtím pozdě v noci viděl jednu z posledních epizod v TV, vytrval jsem i přes prvních několik dílů (ty jsou také dobré, ale není to ještě úplně ono) a byl jsem náležitě odměněn. Zhruba tak od poloviny už jsem nesledoval seriál jinak než po 4-5 dílech najednou, když to samozřejmě šlo. Tohle dílko si buď jako statisíce fanoušků zamilujete a oblíbíte si některou jeho postavu, a nebo zatratíte. Podle mě 2-3 odpoledne na pokus rozhodně stojí za to. Odměnou vám budou vaši noví dětští hrdinové a to i když už dětmi dávno nejste. Je to zapříčiněno jedinečnou atmosférou 80–90tých let kdy seriál a jeho manga předloha vznikaly. Není to záměr, ale je to tam. Kdo by si při sledování Yu Yu Hakusho nevzpomněl na Hvězdné války, Árnieho na vrcholu sil a jiné třeba asijské filmy.

Dalším obrovským plusem posunujícím Yu Yu Hakusho k stoprocentní bodové hranici je vysoká kvalita, kterou si dokázal udržet po celých 112 dílů! Naši hrdinové v jejich průběhu zneškodní nejméně 10 000 nepřátel, přitom vás nikdy ani nenapadne myšlenka "tohle už tu bylo". Každý souboj je jedinečný a vy se automaticky těšíte na způsob jakým ho tentokrát vyhrají.
Yu Yu Hakusho (Ghost Files)
Na konci série se proto autoři (Yoshihiro Togashi + animátoři a ostatní) museli uchýlit k totálnímu nasazení posledních zbytků fantazie a vytvořili na svou dobu něco s velkým N. Až o mnoho let později se o vykradení snažil jeden film začínající na m. Opravdu dobrého humoru v Yu Yu Hakusho sice není moc, ale když už na něj dojde, nepřestanete se hodně dlouho smát. Jednou jsem se skutečně válel smíchy někde pod stolem.

Yu Yu Hakusho je ta nejklasičtější mainstreamová anime klasika jakou znám, která i po více jak 15 letech od svého vzniku dokáže diváka více než zaujmout.

100%

Víte, že: Při prvním dabování Kuramy v USA udělali chybu a mluvila ho velmi dlouho namísto chlapce dívka? Ještě zjímavější je, že v japonské verzi ho sice také mluví žena, ale tak, aby to znělo jako mužský hlas.

Video: Yu Yu Hakusho 2. Opening

Vaše hodnocení: 93%  (727 hlasů)
10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
FAQ | Kontakt | RSS | Fox Axe © 2006-2024
Původní recenze, obrázky, texty a zdrojový kód těchto stránek nesmí být bez souhlasu šířeny.

Načtení stránky trvalo 0.0127 vteřin