Berserk

5.2.07 - Razer - Komentáře (15)
Chcete poznat nezdolného bojovníka s osudem a zjistit co strašlivého ho přimělo vydat se na svoji nekonečnou cestu dlážděnou tisíci mrtvol všeho druhu, které vlastnoručně poslal na onen svět? A mnohem víc, Berserk vás přenese do temného, opravdu temného středověku, ve kterém není místa pro slabochy. Každému jde jen o sebe a jediným světýlkem naděje je pro mnoho mužů pouhý sen uvnitř jejich křehkého, divoce bušícího srdce… .
Prožijete několik let s bandou žoldnéřů vedených charismatickým vůdcem Griffithem, oddanou pobočnicí Cascou a samozřejmě Gutsem/Gatsem, bojovníkem jemuž není na světě rovno. Spatříte jak se jejich sen o velikosti stal krůček po krůčku skutečností.
Berserk
Ale hned v úplně prvním díle se podíváte na Gutse (Berserka) po těch několika letech strávených spolu s bandou jestřába. Věřte mi, nebude to zrovna pěkný pohled na zjizveného, nenávistí překypujícího mrzáka. Ale Guts nebyl nikdy padavka, zjevně se vždy držel hesla: Co tě nezabije, to tě posílí. Jakmile poprve uvidíte jeho meč, měl bych raději napsat ocelovou traverzu, se kterou mává sem a tam jakoby to byla špejle. Pochopíte, že se mu v posledních čtyřech letech muselo přihodit něco vážně, ale vážně špatného. Ve skutečnosti je ten meč všechno co mu na světě zbylo, to a hořká chuť pomsty na muži kterého nazýval přítelem. Guts totiž konečně vzal osud do vlastních rukou. Od tohoto okamžiku je budoucnost pouze na něm samotném.
Berserk
Charaktery hlavních postav jsou velmi dobře napsané, jsou dokonce uvěřitelné, což je mnohem víc než může většina ostatních filmů/seriálů nabídnout.
Berserk je vůbec až mrazivě realistické anime. Pomineme-li nadpřirozené bytosti objevující se v něm na několika málo místech a mírně přehnanou sílu hlavního hrdiny, dočkáme se syrového pohledu na krvavá vojenská tažení, dvorské intriky a všechno ostatní co k té době patřilo. Seriál vám nenechá žádné iluze o středověké morálce, nebo čestných kavalírech. Podíváme se do srdcí velký vojevůdců, nahlédneme do jejich snů a poznáme, že blyštivý sen jednoho je občas noční můrou tisíců ostatních.
Berserk
Jediným mínusem, který Berserk jako dnes už klasické fantasy má, je malý počet dílů 25x25 minut (Původně mělo být dílů 26, ale došly peníze.) zachycuje pouze začátek (1/3) Gutsovi cesty. Ten zbytek je k dostání v podobě mangy vycházející od roku 1989 například na: Berserk manga scans nebo této The Hawks adrese. V češtině jsou pak k dostání pouze první tři díly. Často čtu negativní názory ohledně Berserkovi animace, které nesdílím. Na rok 1997 to sice není žádná výhra, ovšem pokud seženete kvalitní záznam nebudete si mít na co stěžovat a možná dokonce některé momenty oceníte.
Berserk
Berserk by neměl uniknout nikomu staršímu asi tak patnácti let komu nevadí pohled na meč, je vhodný dokonce i pro lidi kterým se z nějakého důvodu nelíbí anime. Přes všechna nesporná pozitiva, když se na Berserkovu seriálovou část podíváme kritickým pohledem, uvidíme, že polovinu dílů se relativně nic moc nedělo. A v okamžiku kdy dalece překonal většinu své konkurence, náhle končí zanechávajíc diváka v šoku, léčitelném jedině mangou, kde příběh pokračuje. Proto "jen" 90.

90%

A po letech přidám ještě odkaz na svou druhou stránku, která je nejobsáhlejším zdrojem informací o Berserkovi v českém jazyce: Berserk wiki.

Znělka: Berserk Opening

Vaše hodnocení: 92%  (114 hlasů)
10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
FAQ | Kontakt | RSS | Fox Axe © 2006-2024
Původní recenze, obrázky, texty a zdrojový kód těchto stránek nesmí být bez souhlasu šířeny.

Načtení stránky trvalo 0.0169 vteřin