Dragon Ball

2.7.09 - Witcher - Komentáře (12)
Anime jakožto pojem zahrnuje nespočet kreslených seriálů a filmů. Každý z nás si zároveň s tímto jistě vybaví i ten nejoblíbenější, jedinečný, takový, na který prostě nedá dopustit.
U mě se jedním z prvních a také nejlepších zážitků co se animované tvorby týče, stal počin Akiry Toriyamy, příznačně nazvaný Dragon Ball. Pojďte nahlédnout do světa plného svalnatých hrdinů oplývajících nespočtem bojových technik, kteří se nebojí postavit kdejaké hrozbě, jen proto, aby tak ochránili životy svých blízkých a osud celé planety.

Akira Toriyama
Mistr Toriyama se narodil 5. dubna 1955 v Kiyosu, v Japonsku. Inspirován Astro Boyem a filmem 101 Dalmatinů, započal svou kariéru na poli anime a mangy příběhem Wonder Island. Ten byť nezaznamenal většího úspěchu, nastartoval Akiru k další tvorbě a tak po čase vznikl Dr. Slump, který již pravidelně po dobu čtyř let vycházel v magazínu Weekly Shonen Jump. Díky této manze rovněž získal významné ocenění Shogakugan Manga Award (nejlepší manga roku), kterým se mohou pyšnit například i jména jako Yu Yu Hakusho, Bleach a nebo Fullmetal Alchemist. V následujícím roce 1983 vydal Akira mangu nazvanou Dragon Boy, od které to už nebylo daleko k jeho největšímu a jistě i nejlepšímu dílu Dragon Ball. Kombinace svižné akce a skvělého humoru dala vzniknout příběhu, který se dnes směle řadí mezi klasiku světové anime a manga tvorby. Dragon Ball společně se všemi následujícími sériemi vznikal nepřetržitě 11 let až do roku 1995 kdy se Akira rozhodl příběh definitivně ukončit.

Mimo velice úspěšného Dragon Ballu se Toriyama proslavil také sériemi jako Cowa!, Go!Go!Ackman, Sand Land a nebo Kajika. Kromě těchto činností se rovněž podílel jakožto designér na hrách Dragon Quest, Blue Dragon, Chrono Trigger a nebo také Dragon Ball Online, na kterém se svým studiem (Bird Studio) pracuje posledních pět let.
Dragon Ball
Dragon Ball
Dragon Ball je příběhem malého chlapce s opičím ocáskem, který byl svým národem vyslán aby si podrobil planetu Zemi. Po přistání však náhle ztratil paměť a tak se ke splnění své mise jen tak nedostal. Mladého chlapce se následně ujímá mudrc a mistr bojových umění v jednom, Son Gohan, který nalezence pojmenuje Son Goku. Vychovává jej nejen v boji, ale také v tom, jak být dobrým člověkem. Díky tomu a také faktu, že se Son Goku nikdy nesetkal s jinými lidmi než se svým adoptivním dědečkem, vyrostl z něj čistý člověk, neposkvrněný špatnými lidskými vlastnostmi.
Jednoho nešťastného dne se však Son Gokuův patron znenadání ztrácí a tak se mladičký chlapec ocitá opět zcela sám. Vůbec netuší, že celý tento incident zavinila vrozená vlastnost jeho národa, která jej vždy za úplňku mění v ohromnou běsnící gorilu, jež neváhá zničit a zabít vše co je v jejím dosahu. Všechno zlé je však k něčemu dobré a ani zde tomu není jinak. Son Goku se totiž rozhodne vydat do světa a tak začíná jeho dlouhá cesta kdy se nejprve setkává s přáteli Bulmou, Yamchou a Krillinem, nastupuje do učení k lehce perverznímu mistru Roshimu a všichni společně hledají tzv. Dragon Bally, neboli sedm magických koulí, které dokáží vyvolat posvátného draka Shenrona, jež může splnit jakékoliv přání. Najít tyto lesklé koule však není nic lehkého, jelikož se po každém splněném přání rozletí do celého světa na ta nejroztodivnější místa.
Dragon Ball
Celá první série se stejně jako dvě následující, dělí na jednotlivé ságy, které nám postupně představují jak kladné tak záporné postavy. V první sérii se nejčastěji setkáme se zákeřným Pilafem, armádou Červené stuhy, Tien Shinhanem a jeho drobným společníkem Chiaotzu a v neposlední řadě také s králem Piccolem a jeho synem Piccolem juniorem.
Všechny výše uvedené postavy provedou našeho hlavního hrdinu od dětství až po ranou dospělost kdy se Son Goku dokonce ožení s dcerou krále Oxe, Chi-Chi. Ne snad že by se Son Goku zamiloval, naopak. K tomuto sňatku jej dovedl nešťastný slib, který dal tehdy ještě malé Chi-Chi během dětské hry, jelikož doufal, že za to dostane sladkosti. I přes všechny počáteční neshody se však z obou novomanželů stal skvělý pár, který se v celém univerzu Dragon Ballu jen tak nevidí. Tím už se ovšem dostáváme na konec první části příběhu a zároveň na začátek té druhé s poměrně jednoduchým podtitulem Z.

Dragon Ball Z
Druhá série je o poznání vyspělejší a akčnější, což doloží i výčet hlavních “záporáků“ mezi něž nepochybně patří Son Gokuův bratr Raditz, kapitán Ginyu a jeho tým, mocný a všemi obávaný Frieza, vraždící androidé, monstrum Cell a takto bych mohl ještě nějakou dobu pokračovat. Všechny tyto a další nepřátele budou muset Son Goku a jeho spolubojovníci porazit, avšak ne vždy to jde lehce a tak přijde řada i na smutná loučení, která zde naštěstí neznamenají úplný konec. To už bych ale prozrazoval moc. Dragon Ball Z je plný zajímavých dějových zvratů a nečekaných událostí, které se táhnout přes všech bez mála 300 epizod doslova nabitých energií.
Dragon Ball
Mezi důležité body celého anime nepochybně patří úrovně a techniky postav. Těmi úrovněmi mám na mysli objem síly, kterým hlavní hrdinové disponují, a který jim umožňuje nejrůznější proměny v boji. Proměny jsou pak zejména patrné u rasy Saiyanů, mezi něž patří velká většina hlavních postav v čele se Son Gokuem a jeho syny. Vše je povětšinou doprovázeno mohutným křikem a následně i změnou barvy vlasů, případně i jejich délkou. Takto pozměněný válečník poté mnohonásobně překračuje své dosavadní limity což mu umožní měřit síly i s těmi nejmocnějšími monstry, které se v příběhu objeví. Tento aspekt nabytí nových sil je však mnohdy limitován energií dané osoby, která se při vyšších úrovních proměn rychle vyčerpává načež se hrdina dostane takřka na pokraj smrti z vysílení, k čemuž v Dragon Ballu dochází poměrně často.
Druhou zajímavostí jsou zmíněné bojové techniky, které se zde objevily opravdu v hojném počtu, což do té doby nebylo příliš zvykem. Každá z postav má svou vlastní poměrně širokou škálu, kterou se následně prokazuje v každém souboji.

Dragon Ball GT
Posledním dílem skládanky je Dragon Ball GT (Grand Tour), o kterém by se dalo říct, že už je něco navíc. Něco, co už Akira Toriyama neplánoval. Rozehrává se zde vesmírné dobrodružství v čele se Son Gokuem, jeho vnučkou Pan a mladým Trunksem. Tito tři hrdinové vyrážejí na cestu skrz celou galaxii za “speciálními“ Dragon Bally aby tak zachránili Zemi před zkázou.
Dragon Ball
V této 64 dílné sérii nás čeká i samotný konec seriálu, který jsem již viděl tolikrát, že bych jej mohl slovo od slova převyprávět. Pro někoho jistě smutný závěr je doplněný o nostalgické vzpomínání na prožitá dobrodružství, která jsou již bohužel všechna za námi. Nezbývá než pustit si některý z filmů, o těch ale někdy jindy, a nebo začít se seriálem znovu od začátku.
Série GT byla původně zamýšlená ve stejném rozsahu jako dvě předchozí. Pro nevelký divácký zájem však byla po roce ukončena. Fanoušci tento fakt odůvodňovali zejména tím, že tuto část již nevytvářel původní autor Akira Toriyama.
Po ukončení seriálu se dlouhou dobu spekulovalo o možném pokračování, které mělo nést příponu AF (After Future). Celkový humbuk kolem tohoto díla však nakonec vyústil ve zjištění, že se jedná o pouhou fanfiction, je to škoda? Já osobně jsem se zakončením seriálu spokojen, byť bych si z celého srdce přál vidět další příhody mých oblíbených hrdinů.

Dragon Ball KAI
Aby toho všeho nebylo málo, začalo se tento rok vysílat upravené a sestříhané vydání původního Dragon Ball Z, které by mělo čítat 100 z původních 291 dílů. Těšit se můžeme nejen na přepracovaný vizuální kabátek, ale také na nové openingy a endingy, které jsou tomuto fenomenálnímu seriálu vlastní.
Plejádu zmiňovaných soundtracků vytvořil pro Dragon Ball a Dragon Ball Z, vynikající skladatel Shunsuke Kikuchi. O třetí sérii GT se pak postaral Akihito Tokunaga.
Dragon Ball
Závěr
Někdo by jistě mohl namítat, že se v podstatě jedná jen o trochu drsnější pohádku s občasnou dávkou akce a humoru. Stejně tak jako by se dalo vytknout natahování soubojů mezi několik dílů a mnohé jiné vady na kráse. Ano, začnete-li Dragon Ball rozebírat po částech pak zjistíte, že ani zdaleka není dokonalý. Přesto všechno má ohromnou sílu jako celek, sílu zaujmout širokou masu diváků, kteří prahnou po zajímavých dobrodružstvích s hlavním hrdinou, jež vám přiroste k srdci jako nejlepší přítel, kterého jste kdy měli. To je Dragon Ball.

„Dragon Ball byl, je a bude srdcovou záležitostí, jejíž shlédnutí mě vždy nadchne stejně tak, jako tomu bylo poprvé.“

90%

Witcher zde chtěl dát Dragon Ball seriálům 100 procentní hodnocení, přestože objektivně přiznával to o něco menší. Razer ho proto s ohledem na zase jeho srdeční záležitost podobného zaměření a stáří Yu Yu Hakusho donutil dát 90 – to jen pro pořádek ,-) .
Razer se bude ještě chvíli rouhat a dodá že Dragon Ball je jediným anime u kterého mu animace připadá doslova odporná, vážně nevím čím to je, ale je to tak… .

Víte že:
Velcí fandové Dragon Ballu Eiichiro Oda (One Piece) a Masashi Kishimoto (Naruto) čerpali pro svá díla inspiraci právě v tomto anime?

Existuje kolem dvacítky animovaných a dva hrané filmy?

Hlavní postava Son Goku byl v originále namluven ženou?

Akira Toriyama chtěl příběh ukončit sérií již během pokračování Dragon Ball Z?

Sayianové, zejména pak Son Goku a jeho synové, mají ohromný apetit? Spořádat několik desítek talířů dobrého jídla pro ně nepředstavuje žádné přemáhání.?

Sám autor si napsal parodii na Dragon Ball nazvanou Neko Majin Z?

Vaše hodnocení: 92%  (106 hlasů)
10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
FAQ | Kontakt | RSS | Fox Axe © 2006-2024
Původní recenze, obrázky, texty a zdrojový kód těchto stránek nesmí být bez souhlasu šířeny.

Načtení stránky trvalo 0.02 vteřin