Naušika z Větrného údolí / Kaze no tani no Naushika

8.2.09 - kolmo - Komentáře (8)
Neboli Naušika z Větrného údolí, tak toto geniální anime od Hayao Miyazakiho (Laputa, princezna Mononoke, Cesta do fantazie atd.) je podle mě jedeno z nejlepších z jeho tvorby a jako vždy je poctivě ručně kreslené.
Naušika nás zavádí do postapokalyptického světa kde přežívají poslední zbytky lidské civilizace obklopené pustinou jedovatých lesů a obřího hmyzu.

Svět je zdecimován po události, kterou všichni nazývají jako sedm dní ohně, kdy lidmi vytvoření “boží bojovníci“ spálili většinu světa na popel. Planetu začne pohlcovat pustina a jakékoliv snahy lidí o její zničení vedou pouze a jen k jejímu rozšíření. Velká města padla a poslední zbytky lidské civilizace přežívají doufaje, že se vrátí zpátky den kdy lidský druh opět povstane. Samotný děj nás zavádí do budoucnosti, dlouho po všech těchto událostech, kdy se již stali legendami k vyprávění a pustina, kterou tvoří lesy plné jedovatých látek a obří hmyzu, zabírá skoro celou planetu. Poslední zbytky civilizace se vyskytují v malých královstvích svádějící boj nejen s pustinou, ale i mezi sebou.
Naušika z Větrného údolí / Kaze no tani no Naushika
Příběh nás zavádí do malé vesnice ležící ve Větrném údolí na samém okraji pustiny, kde lidé stále žijí klidně a spokojeně, na rozdíl od zbytku světa kde vládne hlad a válka. Hlavní hrdinka filmu je mladá dívka Naušika / Naushika dcera zdejšího vévody, který vesnici vládne. Jednoho dne při jejím potulování pustinou narazí na svého mistra Yupu, který byl napaden obřím hmyzem Ohmu, samozřejmě se jí ho podaří zachránit a společně putují do vesnice kde je všichni vítají s velkým nadšením.
Naušika z Větrného údolí / Kaze no tani no Naushika
Ten večer se ale stane další věc, která poklidný život ve Větrném údolí změní. Za velkého větru havaruje v údolí obří dopravní letadlo Torumekiánského císařství, které přepravuje posledního přeživšího božího bojovníka, jehož “zárodek“ odpočíval kdesi v pustině mnoho let a Torumekiánci, kterým se podařilo obnovit mnoho z vyspělých technologií dávné lidské civilizace ho plánují využít ke spálení pustiny a tím i znovunastolení vlády lidstva na Zemi. Den po této nehodě je Větrné údolí obsazeno armádou v jejichž čele je Kushana velitelka pohraničního expedičního sboru Torumekiásnkého císařství, která Naušiku hodlá odvézt do jednoho z velkých lidských měst Pedžite, při cestě je ale flotila napadena a Naušika je nucena vydat se… , ale jak to bylo dál už neprozradím.
Naušika z Větrného údolí / Kaze no tani no Naushika
Zvláštností tohoto filmu je to, že samotná pustina zde není brána jako zlo, ale pouze jako nutnost při očistě světa před škodami, které na něm lidstvo napáchalo. Toto anime před nás staví ekologickou cestu řešení problémů a jeho poselstvím je, že by se lidé měli s okolním prostředím snažit žít a ne se ho pokoušet zničit a tím ho více devastovat a znečišťovat.

Ještě je nutno dodat, že hudební doprovod je podle mě skvělý, skladby v pozadí dávají celému anime zajímavý nádech. Stejně jako krásné počítačem neupravované kresby, které dělají z tohoto filmu úchvatnou podívanou. Příběh je hodný zamyšlení, postavy skvěle zpracovány, co více si od něho přát? Já osobně jsem již film Kaze no tani no Naushika viděl několikrát a pokaždé mě dokázal vrhnout do děje, jako bych se na něj díval poprvé. Určitě by jste se na něho měli podívat. Myslím, že se bude líbit i lidem kterým anime nic moc neříká. Osobně velmi doporučuji a Naušika z Větrného údolí odemne dostává vysoké hodnocení.

90%

Víte že: Naušika byla natočena roku 1984?

Naušika je v imdb mezi 50 nejlépe hodnocenými scifi filmy?

V USA byl film přejmenován na Warriors of the Wind, zkrácen o celých 30 minut a význam celého filmu tak hodně změněn?

V této verzi byla Naushika přejmenována na princeznu Zandru a na VHS obalu jsou pro jistotu úplně jiné charaktery než které se ve filmu vyskytují?

Když se o stejný sestřih pokoušelo studio Miramax i s Princeznou mononoke dostal jeho víceprezident od studia Ghibli opravdovou katanu se vzkazem “no cuts“ – žádné střihy.

Vaše hodnocení: 97%  (73 hlasů)
10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
FAQ | Kontakt | RSS | Fox Axe © 2006-2024
Původní recenze, obrázky, texty a zdrojový kód těchto stránek nesmí být bez souhlasu šířeny.

Načtení stránky trvalo 0.0123 vteřin