Knights and Merchants

31.7.07 - Ixcetx a Razer - Komentáře (11)
Výborná hra, která mohla pokořit i Settlery. Díky hloupým chybám v marketingu a souhrnu několika fatálních nedbalostí se z ní stal propadák. O několik let později se ale pomalu škrábe nahoru a dostává se tam, kde by při lepší koordinaci mohla být už mnohem dříve, mezi klasiku. Knights and Merchants je skutečně výborná hra, která upadla v zapomnění. Její koncept není vyloženě špatný, ale zdá se poněkud nedodělaný a to bohužel jak ten herní tak marketingový.
V této hře se neklade takový důraz na houfy vojáků a jejich sílu, nýbrž na jejich dovednosti a správně naplánovanou taktiku vzhledem k jednotkám a samozřejmě k terénu. Než ale začnete válčit musíte nejprve vybudovat město s plně funkčním hospodářstvím, což je úplně fantastický nápad, který známe už třeba ze hry Settlers. Možná proto je Knights and Merchants často označován za jejich nepovedený klon, což podle mého názoru rozhodně není pravda. Měl jsem možnost hrát i tuto hru a musím říct, že je skutečně velmi dobrá a dokonce i Knights and Merchants velmi podobná. Ale pořád mi na Setrlerech něco chybí a to co mi na nich chybí, je právě v Knights and Merchants. Je docela smutné, že jsem se za ta léta setkal pouze se dvěma druhy ohlasů. Ten první, který zastávám i já, zní prostě: tuhle hru úplně zbožňuju. Skvěle propletený systém budování, hratelnost, opravdová strategie a mnoho dalších věcí vás upoutají k monitorům na mnoho hodin. Prostě se vám hra zalíbí a budete ji milovat. Ten druhý už méně veselý ohlas na hru je, nenávist. Idiotské ovládání vojáků v bitvách, nemožné budování města, nutnost poddané neustále krmit a potřebné potraviny jim pěstovat… . Nezapomínejme že okamžik vydání se datuje někdy k roku 1998, takže v mnoha směrech by se dnes určitě našly jiné lepší herní kousky.
Knights and Merchants
Když oba názory sečteme a podtrhneme,vyjde vám, že Knights and Merchants budete buď milovat nebo nenávidět. Problém možná často tkví v tom, že obyčejný pracovně vytížený člověk se do této hry vůbec nedostane. Nepochopí její styl. Systém budování měst a strategie přežití jim přijde složitá. Proto na Knights and Merchants často zanevřou a kritizují je jak to jen jde. Pokud tedy překousnete možná pro někoho obtížný začátek, můžete si užívat radost ze skvělé hry. Vzhledem k jejímu stáří musím říct, že grafika je stále velmi pěkná. Je až neuvěřitelné, že v dnešní době moderních technologií a 3D strategií má i ona své místo. Možná to bude tím, že dříve nebyl tak velký prostor ve tvorbě grafiky jako dnes, a proto si tehdy programátoři mohli více pohrát s jejími postavičkami, hlavními hrdiny, příběhem, atd.

Vypíchnutí si zaslouží hudba, kterou zub času nijak nepoznamenal a jejíž skotačivé tóny dokáží navodit tu správnou středověkou atmosféru.
Knights and Merchants
Příběh
Příběh Knights and Merchants je skutečně velmi propletený a v jeho ději zažijete mnoho zvratů. Proto je zde připravený kompletní scénář, který samozřejmě nemá konec. O ten se už musíte postarat vy, prostřednictvím hry. Ale pozor! Zrádci a spiklenci našeho království jsou všude kolem vás, dávejte si tedy na ně dobrý pozor.

Celý děj hry se točí okolo sporu otce se synem, tedy krále Karoluse s princem Lotharem. Ten se rozhodl, že už se mu nechce déle čekat na trůn celého království, které se díky spravedlivé a úspěšné vládě jeho otce stalo nejsilnějším a nejbohatším královstvím v zemi, a rozpoutal občanskou válku. Na celé čáře se svými vycvičenými jednotkami vítězí, ale v poslední chvíli vstupujete do celého příběhu vy, jako Karolusův hejtman poslední části království, která ještě nepadla do rukou zrádného Lothara.Čeká vás velmi dlouhá cesta za vítězstvím. Přes celé království se musíte probít kombinací strategie bojové a hospodářské. Určitě se nejedná o snadný úkol a je jen na vás, jak si s ním poradíte.
Knights and Merchants
Rady do hry
Obrana: Dvě věci jsou podstatné - dobrý terén a kombinované zbraně. Tvůrci většinu misí Knights and Merchants navrhli tak, že nepřátelé mají dané trasy útoku. Někdy jsou trasy poměrně široké, ale na některých místech se zužují, a právě tam byste měli vybudovat svá obranná postavení. Mosty jsou nejlepšími místy pro založení obrany. Zemřete mnohem rychleji, pokud na vás útočí ze stran. Zúžená místa zabrání nepřátelům, aby se vám dostali na křídla. V ideálním případě bude vaše obrana soustředěna kolem hlídkových věží, ale ty budete mít k dispozici až v pozdějších misích, takže se spíše budete spoléhat na základní typy jednotek, které budete moci budovat. Do první linie vždy umístěte pěchotu a za ní střelce. Je to univerzální formace. Pokud máte k dispozici více jednotek, přizpůsobte formace nepřítelově taktice.
Knights and Merchants
Útok: Jakmile jste odrazili počáteční nájezdy a vylepšili metalurgickou výrobu tak, že vyrábíte již slušné zbraně, a ve vašich stájích je dostatečné koňské stádo pro vytvoření jízdní jednotky, jste připraveni k útoku. V tomto stádiu byste již měli vědět, kde má nepřítel svá opevněná “zúžená“ místa. Klíčem k úspěšnému útoku je přimět nepřítele, aby vyrazil za vámi. Nezvítězíte slepým útokem. Umístěte své jednotky ve vzdálenosti, která nevyprovokuje nepřítele k útoku, konkrétní formace vojska bude záviset na tom, jaký typ nepřátelských jednotek je vám nejblíže. Pak vyšlete jediného lučištníka nebo střelce s kuší malými kroky směrem k nepřítele až na dostřel. Střelec poté vystřelí na nejbližšího nepřítele. Pokud budete mít štěstí, nepřítel vyšle jen malou jednotku, aby pronásledovala střelce, který samozřejmě ustoupí za vaše jednotky. Nepřítel se tak vrhne na vaše připravená kopí a vaši střelci ho zasypou šípy. Následně svou armádu stáhněte do vzdálenosti, kde nebude provokovat nepřátelskou odvetu. Znovu zformujte své jednotky a doplňte ztráty. Pak opět vyšlete svého střelce, aby nalákal do pasti pár dalších duší. Tímto způsobem se vám může podařit pobít celou hlavní nepřátelskou armádu. Poznáte to tak, že nepřítel začne doplňovat své jednotky z kasáren. V tu chvíli dejte svým střelcům povel ke zničení strážních věží.

Umělá inteligence na první pohled sice nic moc, ale samotná hra už tak lehce nevypadá, však uvidíte!
Knights and Merchants
Hardwarová náročnost
Knights and Merchants rozjedete v podstatě na všem co jen vzdáleně připomíná procesor. Problém může nastat pouze u operačního systému MS WIN XP a vyšší. Pokud se tak stane, zkuste se podívat na rady popsané zde.

Verdikt
Herní svět by neměl ani dnes zapomínat na klasiku jakou bezpochyby Knights and Merchants jsou. A to navzdory faktu, že se nejedná o žádnou originální herní legendu, ale “jen“ poctivou, stále zábavnou hru.

80%

Víte že:
Tvůrci měli datadisk The Peasants Rebellion vytvořený již při vydání prvního titulu? Díky malému odbytu prvního dílu však s vydáním datadisku dlouho vyčkávali. I po vydání The Peasants Rebellion mělo vývojové studio Joymania připraveno materiál na několik dalších dílů, ale kvůli problému s prodejem zaměřili svoji činnost jinam. Za vše můžou hrubé chyby marketingu neboť Knights and Merchants má několika tisícovou fanouškovskou základnu, která se začala utvářet až v posledních 5 letech, tedy 9 let po vydání prvního dílu! Knights and Merchants je u nás beznadějně vyprodáno, jako podpultovou ho naleznete na několika evropských internetových serverech.

Razer má kdesi v šuplíku také svou letitou originálku z roku 1998? :-)

Recenze vznikla především zásluhou České Knights and Merchants Fansite, kde se také o hře můžete dozvědět mnohem více.

Vaše hodnocení: 97%  (458 hlasů)
10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
FAQ | Kontakt | RSS | Fox Axe © 2006-2024
Původní recenze, obrázky, texty a zdrojový kód těchto stránek nesmí být bez souhlasu šířeny.

Načtení stránky trvalo 0.0228 vteřin