Space: Above and Beyond

15.4.09 - Razer - Komentáře (1)
Představte si, že jste celkem nadějný scénárista, žijete v polovině 90 let, a se svým kamarádem a spolupracovníkem jste se právě postarali o úspěch Akt X a nyní dostanete 8 milionů dolarů abyste natočil seriál svých snů.
Tak přesně něco takového se přihodilo Jamesi Wongovi a Glenu Morganovi, kterým někdy v roce 1994-5 nabídla televizní stanice FOX pětiletý kontrakt na produkci nového scifi seriálu.

Oba autoři a scénáristi zřejmě moc dlouho neváhali a po hlavě se vrhli do Space: Above and Beyond, který je mixem The Forever War, Hvězdné pěchoty, Akt X a skutečných událostí druhé světové války.
Space: Above and Beyond
Seriál začíná roku 2063 brutálním a zdánlivě ničím nevyprovokovaným útokem neznámého mimozemského druhu “Chigů“ na první lidskou mezihvězdnou kolonii. Hlavní vojenské síly Země jsou rozprášeny o několik dní později… . V ten okamžik však přicházejí na řadu právě poctivě vycvičení bojoví piloti Wildcards (jejich drill instruktor byl naprosto shodný s tím z Full Metal Jacket včetně herce) – naši seriálový hrdinové.

Myslím že neprozradím moc když řeknu, že nesourodá skupina mladých rekrutů se pod velením jediného přeživšího superelitního Naštvaného anděla jménem Tyrus Cassius McQueen postará o první zásadní vítězství nad Chigy a zachrání tak Zemi, alespoň pro tuto chvíli.
Space: Above and Beyond
Ještě v téhle části může seriál značnou část publika odradit je totiž trochu oldschoolový - byl točen ještě před filmem Hvězdná pěchota a je plný až přehnaného patriotismu, mávání vlaječkama, nepřesvědčivých dialogů, strnulých tvářích atd. . Nicméně divoké karty jsou převeleny na bitevní loď Saratoga kde musí každý den bojovat v nejrůznějších mimozemských prostředích o život s technologicky vyspělejšími Chigy, rebelující umělou inteligencí Silicatů a vlastním já.

V seriálu se dočkáme dílů o drogách, genovém inženýrství, rasismu, hrdinství, opravdovém hrdinství, strachu, neúprosnosti vojenské mašinérie… . Asi tak 5-6 z nich má velmi slušnou kvalitu, jmenovitě třeba Who monitors the birds (na imdb má hodnocení 9/10 !). Kromě osudů jednotlivých členů Wildcards na které se jednotlivé díly zaměřují má seriál i hlavní příběh který sleduje vývoj mezihvězdné války a konspiračních tajemství, která měla zůstat navždy ukryta. Někdy v půlce se patetické začátky začínají proměňovat v noční můru beznadějné války s absolutně bezcitným nepřítelem a díl od dílu je situace o trochu horší, ovšem atmosféra, herecké výkony a digitální efekty lepší. A když začne jít opravdu do tuhého zapojí se do válečné vřavy i Tyrus Cassius McQueen aby se za zvuků vážné hudby utkal s “Rudým baronem“ v leteckém souboji ze kterého by mi v devadesátém pátém vypadli oči z důlků. Líbil se mi i po 13 letech a to přes značnou zastaralost vizuálních efektů.
Space: Above and Beyond
Tak a teď ta špatná zpráva, Space: Above and Beyond se nikdy nedočkal plných 5 sezón, protože byl zrušen hned po první, mohl zato právě pomalý rozjezd a pak samozřejmě stanice FOX, která je nesmyslným rušením nadějných seriálu už proslulá. Jak si nejenom já sám myslím, byla to velká škoda, jelikož tenhle seriál měl díky zajímavému pozadí potenciál minimálně na 1 další řadu díky níž by člověk na slabší začátek mohl úplně zapomenout.
Co se týče poslední epizody byla koncipována jako částečně otevřená pro případ že by seriál ještě někdy pokračoval – což se evidentně nestalo. Úplně uspokojivého zakončení se proto divák nedočká.

Perličkou na konec jsou podařené epizodní role známých scifi herců jako David Duchovny (Mulder z Akta-X) či Tony Ammendola (Bratac - Stargate) a snaha o autentické prostředí a rekvizity včetně pojízdného obrněného transportéru.
Space: Above and Beyond
Shrnuto, Space: Above and Beyond balancuje kdesi na pomezí průměrného scifi a nadprůměrného válečného dramatu, má slabší začátek a pár povedených epizod, proto za.

70%

Víte že: Při přepravě modelů stíhaček Hammerhead z Rakouska byl přistižen při focení opravdový ruský špión který je považoval za nový prototyp taktického letounu USAF?

V celkem nedávné době vyšla díky úspěchu BSG i DVD edice?

Vaše hodnocení: 96%  (11 hlasů)
10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
FAQ | Kontakt | RSS | Fox Axe © 2006-2024
Původní recenze, obrázky, texty a zdrojový kód těchto stránek nesmí být bez souhlasu šířeny.

Načtení stránky trvalo 0.0116 vteřin