Fearless

22.8.07 - Razer - Komentáře (13)
Všichni příznivci opravdové akce zamáčkněte slzu, dnes recenzovaný Fearless je dost možná poslední z tradičních “honkongských“ filmů Jeta-Li. Nemilosrdné stáří totiž začalo šlapat na paty i téhle legendě filmů o bojovém umění. Naštěstí pro nás se po několika promarněných Hollywoodských létech Jet vrátil tam odkud vzešel a natočil všem příznivcům tohoto žánru důstojné rozloučení v podobě Fearless.
Proč by Fearless měl být poslední velký akční film když je Jet-Li stále ve formě? No třeba proto, že to sám několikrát zdůraznil. Jenom hádám, ale Jet je nejspíš ten typ člověka co dělá věci na plno a byť jsou scény které můžeme ve Fearless vidět úchvatné, pozorný divák si všimne, že oproti Fist of Legend je při válcování soupeřů kladen důraz spíše na techniku než na brutální tělesnou formu. Jet se v budoucnu bude nejspíš orientovat na snímky vyžadující více hereckého umu a méně fyzické zdatnosti, to že na to má předvedl už dříve a Fearless to jenom potvrdil. Soutěživého mladíka, nebo zlomeného stárnoucího mistra Jetovi prostě uvěříte a o to myslím jde především.
Fearless
Samotný snímek se odehrává v Číně zhruba mezi lety 1880 až 1910 a je vlastně vyprávěním o životě skutečně existujícího mistra Huo Yuanjia / Yuen-Jia (Jet-Li). V roce 1880 bylo malému Huovi asi 12 let a vše po čem toužil bylo jít ve stopách svého otce, velkého učitele bojových umění. Ten měl pro něj ovšem jiné plány a chlapec se musel učit bojovým technikám potají. Když otec zemřel rozhodl se Huo stát největším a nejsilnějším mistrem Jin Wu co kdy žil, ať to stojí co to stojí… .
Fearless
.
Fearless
Potud film nevybočuje z klasického archetypu a scéna v odlehlé vesnici bude snad na každého působit jaksi kýčovitě, ale není na tom nic špatného. U tohoto žánru tomu ani jinak být nemůže. Příběh ovšem pokračuje v době kdy je Huo Yuanjiaovi 40 let a vrací se zpět do rodného města, které se stejně jako Čína samotná změnilo k nepoznání. Zemi nyní vládnou zámořské mocnosti, Anglií počínaje a Japonskem konče. Číňané jsou otevřeně nazývání nemocnými muži Asie a jak Huo Yuanjia konstatuje, cizinci mají ve všem pravdu, země je opravdu nemocná. V tuhle chvíli vstupuje do Fearless osvěžující prvek v podobě starých dobrých soubojů všichni na jednoho. Huo Yuanjia tak bude jako zkušený mistr bojovat s americkou horou svalů, španělským šermířem, nebo japonským samurajem. Ve filmu navíc ke slovu přijdou lana (ano zalétáme si), naštěstí jen tu a tam! Naopak naneštěstí pro Huo Yuanjia zahraniční obchodní společnosti stojící za pořádaným turnajem udělají pro své vítězství cokoli, tehdy přijde na řadu skutečné umění sebekontroly a ukáže se, kdo z protivníků je mužem cti.
Fearless
Přestože je film postaven na opravdových historických postavách, událostech a působí tak na diváka velmi věrně, nemá se skutečnými dějinami mnoho společného, Huo Yuanjianův potomek dokonce zažaloval producenty za zkreslení faktů o jeho slavném předkovi (skutečném zakladateli sportovní federace Jin Wu). Fearless toho má, ale naopak hodně společného s předešlým Jetovým filmem Fist of Legend, její hlavní představitel Chen Zen (mladý Jet-Li) byl totiž žákem právě Huo Yuanjia. Když si to spolu s pomyslným ukončením Jetovi kariéry dáte dohromady získá Fearless nový rozměr.

A jak tomu bylo i u Fist of Legend, Fearless se dočkal nepochopitelného brutálního sestříhání. Z původního 140 minutového eposu šlo do světových kin a DVD pouhých 103 minut! Přišli jsme tak o souboj s thajským boxerem a jiné další scény, v roce 2007 však vyšla režisérská edice, která tento nedostatek napravuje (bohužel sem jí nesehnal a neviděl).
Fearless
Kostýmy, výprava, kamera, hudba a vše ostatní je na standardní velkofilmové úrovni. Tedy žádné zrnění obrazu, nemotorná kamera a praskající zvuk nebudou rušit požitek z pěkného filmu.

Závěrem bych dodal, že ač dle mě Fearless nedosahuje kvalit Fist of Legend v akčních scénách, příběhu, nebo v propracovanosti protivníků a vedlejších postav, je stále jedním z nejlepších akčních fílmů o bojovém umění co kdy Jet, potažmo co kdy kdo natočil. Může za to právě Jet-Li, není a nikdy nebylo moc lidí schopných uvěřitelně zahrát charismatického stárnoucího mistra schopného zdecimovat jakéhokoli soupeře spíše technikou než fyzickou převahou, sbohem Jete.

90%
Fearless
Víte že: Shido Nakamura alias samuraj Anno Tanaka si zahrál ve Fist of Legend řadového vojáka?

Vaše hodnocení: 97%  (26 hlasů)
10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
FAQ | Kontakt | RSS | Fox Axe © 2006-2024
Původní recenze, obrázky, texty a zdrojový kód těchto stránek nesmí být bez souhlasu šířeny.

Načtení stránky trvalo 0.0111 vteřin