Melancholy of Haruhi Suzumiya

16.5.07 - Razer a Cedrino - Komentáře (35)
Anime The Melancholy of Haruhi Suzumiya známé též pod japonským názvem Suzumiya Haruhi no Yuutsu je jedno z těch filmových děl, která nastaví divákovi zrcadlo a ukáží mu jak velice se mýlil v unáhlených závěrech na něj. Odhoďte proto veškeré předsudky, nažhavte mozkové buňky, pohodlně se posaďte, připravte si sušenky, nejlépe s kakaem a pusťte se do sledování nejoblíbenějšího anime roku 2006.
Recenze Haruhi Suzumiya, Speciál!
Pro jakou skupinu diváků je Melancholy of Haruhi Suzumiya určena, jakým žánrem je, nebo jestli se bude líbit konkrétně vám bez vyzrazení děje i při nejlepší vůli nepovím, nemohu. V pokrmu s názvem Haruhi Suzumiya je totiž zastoupeno sci-fi, mystery, drama, detektivka okořeněná trochou hororu, komedie se špetkou romantiky, parodie, námořní bitva, reklama, koncert, amatérský film, sportovní přenos, do znělky se vešel muzikál a celé dohromady je pokrm vlastně i dokumentem o Haruhi zalitý filozofickými úvahami nejen o bohu. Podávaný v anachronologickém pořadí za studena. A světe div se, ono to chutná, někomu méně někomu více a někomu přímo skvěle!
Melancholy of Haruhi Suzumiya
Melancholy of Haruhi Suzumiya není ničím nová, všechno co v ní uvidíme už jsme někdy někde viděli, slyšeli, četli, nebo prožili. Prostý obsah anime je stejně obyčejný jako pocity hlavní představitelky. Kuchař si naštěstí svoji chybu včas uvědomil a za použití tajných přísad nazývaných postavy a nečestných postupů při vaření, zejména úmyslným zpřeházením jednotlivých chodů alias epizod dosáhl svého cíle. Jedinečného anime, nutícího konzumenta k výbuchům smíchu, usilovnému přemýšlení, ostražitému sledování každého kousku děje a v neposlední řadě podivným pocitům v krajině srdeční. Na přípravu ale bylo málo času, pouhých 14 dílu po 23 minutách, proto zřejmě nebyla ani snaha dovést jednotlivé části k dokonalosti. Technobláboly ze sci-fi části jsou jen technobláboly, při romantických scénách se rozhodně nerozpláčete, detektivní díly možná prokouknete hned na začátku, a ani filozofická část není dotažena tam kam bych si přál. Seriál se však zoufale snaží být něčím víc než jen dalším anime ze školního prostředí. Snaží se různými maličkostmi a detaily tak moc a tak upřímně, že se mu to za cenu několika nudných míst skutečně daří. Zalíbit se všem v každém momentu však ze zřejmých důvodů nejde a poslední epizoda viděná v polovině seriálu na napětí také zrovna nepřidá. Díky bohu se však autoři rozhodli risknout komerční neúspěch, nezmuchlali a nezahodili svět Haruhi Suzumiya ve prospěch 150 variace power rangerů. Znovu nám tak dokázali, že se i dnes dá natočit zábavná, ve výsledku originální věc, stačí se jen chtít.

Postavy

Haruhi Suzumiya:

Melancholy of Haruhi Suzumiya
Vodíková baterie celého seriálu za kterou by se nemusel stydět ani Terminátor, její energičnost, pohotovost, pěknou tvářičku a rafinované nápady na zvýšení popularity SOS brigády si oblíbí snad každý. Haruhi je normální, chytrá, atraktivní dívka, nemyslete si ale, že se s tím smíří. Před 3 roky si předsevzala prožít něco neobyčejného a od té doby dělá vše pro to aby našla nějakého mimozemšťana, cestovatele časem, nebo alespoň někoho s paranormálními schopnostmi. Přihoďte autoritativní osobnost s mírně tyranskými sklony, která se nerada nudí a máte Haruhi.
Motto: Obyčejný lidi mě vůbec nezajímaj, můžou se jít vycpat!


Kyon:

Melancholy of Haruhi Suzumiya
(Pravé jméno neznámé, v novelách používal při cestách časem přezdívku John Smith). Je normální kluk jako každý druhý. Od malička nevěřil na Santa Clause (chudák Ježíšek) a jiné pohádkové bytosti, nedávno se smířil i s neexistencí mimozemského života a tajných organizací chránících svět. Čeká ho několikaleté studium na střední škole plné všedních dnů, nebo ne? S jeho postavou se snadno identifikujete, přestože je trochu flegmatik jedná zcela adekvátně okolnostem před které ho sled událostí postaví, za to autory chválím. Ačkoli se celý děj točí okolo Haruhi Suzumiya, je vyprávěn z Kyonova pohledu na celou věc. Často doplněném o ironické komentáře jednotlivých ztřeštěných situací. Byl to on, který Haruhi ze zvědavosti oslovil a nevědomky jí vnuknul nápad na založení SOS brigády.

Yuki Nagato:

Melancholy of Haruhi Suzumiya
Pamatujete si na jistou reakci Willa Smitha ve filmu MiB? Jestli ano, není třeba tuto postavu dále představovat. Pro ostatní doplním, že Yuki Nagato je uzavřený nemluvný knihomol, nosí brýle a jedná velmi rozvážně. Jako jedinou ji Haruhi nemusela verbovat, byla členkou literárního klubu vlastnícího stávající klubovnu SOS dávno předtím, než vůbec SOS brigáda vznikla.

Zajímavostí je, že zachránila Kyonovi život více než jednou, nebo dvakrát. Jako správnému hnidopichovi mi vrtalo hlavou několik scén z "počátku" anime. Přičítal jsem je drobným chybám ve scénáři, ovšem jak se zdá, byly to veskutečnosti sotva postřehnutelné narážky na události z novel, které jsou podkladem pro anime. Konkrétně mě zaujala ještě jedna opakující se narážka na Yuki v posledním díle seriálu, jsem celkem zvědavý jestli je v novelách také rozvedena.


Itsuki Koizumi:

Melancholy of Haruhi Suzumiya
Pohledný, usměvavý, bohatý, spisovně mluvící a “záhadně“ přeložený student. Haruhi by byla blázen nechat si ujít takového člena, takže ho tu máme. Itsuki je na první pohled velice milý a přátelský, nikdy Haruhi neoponuje a většinu času tráví rozhovory s Kyonem. Ale nenechte se mýlit, možná jde jen o vypočítavý klam.

Mikuru Asahina:

Melancholy of Haruhi Suzumiya
Neuvěřitelně plachá, nesmělá, dětsky naivní a krásná. Tak to je Mikuru Asahina, maskot SOS brigády a hlavní objekt Haruhiných šílených nápadů. Se správným kostýmem přiláká, nebo donutí Mikuru pánskou část populace k čemukoli, tak proč toho nevyužít. Kyon pasoval sám sebe do role jejího ochránce, romantický vztah je na spadnutí, ale co na to řeknou ostatní členové brigády?

Technické zpracování animace je skvělé, dabing se povedl a hudba neurazí, víc vám o tomto aspektu Haruhi poví Cedrinova recenze.

Verdikt:
The Melancholy of Haruhi Suzumiya rozhodně není obyčejné anime, není pro každého, ale přesto si v něm každý něco najde. Výhodou je malá délka díky které se budete nudit jen příležitostně, skvělé charaktery postav a nezvyklá forma vyprávění. Díky ní si uvědomíte, že můžete Haruhi vidět znovu a bavit se stejně dobře jako napoprvé. Nevýhodami jsou paradoxně jeho výhody, tedy krátká stopáž omezující prostor pro jakékoli rozvedení čehokoli spolu s faktem, že takový nevídaný žánrový mix nemusí sednout úplně každému. Co se týče nesprávného pořadní epizod není to tak strašné, autoři dali divákovi berličku ve formě správného pořadí epizod, které na konci každého dílu říká Haruhi namísto Kyona.

80%

Protože jsem se rozhodl udělat vám i Haruhi radost tak článek v tomhle místě zdaleka nekončí!
K mé trochu experimentální recenzi bude následovat alternativní od Cedrina, kterému tímto děkuji. Více o něm můžete najít na jeho blogu. A vše bude zakončeno tabulkou s pořadím dílů.


The Melancholy of Haruhi Suzumiya
(Suzumiya Haruhi no yuutsu)

Melancholy of Haruhi Suzumiya (zkráceně „Haruhi“) je anime inspirované sérií stejnojmenných příběhů a manga předlohou. Čtrnáctidílný televizní anime seriál vznikl v roce 2006 díky společnosti Kyoani, která stojí mimo jiné i za produkcí Fumoffu nebo TSR.

Začínáme…?!
První díl Haruhi zaručeně zaskočí každého diváka a pokud nebudete předem varováni, tak budete minimálně několik minut tápat o co tu jde. Hlavou vám jistě proběhnou otázky jako: Co to je za trapný děj? Proč je kvalita obrazu a zvuku tak mdlá, co ten pseudo 4:3 poměr? Co znamená ten ironický komentář? Proč to celé vypadá jako animované ztvárnění amatérského filmu?

Jednoduše proto, že… ono vám to docvakne ,-). I když je po chvilce úžasu jasné, že s úvodní epizodou je něco v nepořádku, tak její netradičnost může spoustu diváků odradit a tím pádem obdivuji tvůrce, že takhle riskují a mají odvahu experimentovat opravdu extravagantním stylem i na japonské poměry. Jde o docela odvážný tah, protože seriál jako takový víceméně začíná až teprve „druhým“ dílem.

Zvláštní…ale o co tu vlastně běží?
Pokusím se vyhnout škatulkování do skupin, ale je třeba zmínit, že Haruhi je seriál převážně ze školního prostředí s prvky nadpřirozena, sci-fi, fantasy, psychologie, filozofie, dobrodružství a to celé je oblečeno v zábavném kabátě. Zní to dost přeplácaně, že? Vězte tedy jen, že se jedná o školní prostředí s nadpřirozenými prvky a notnou dávkou humoru a to ne ledajakého. Zaujalo mě, že spoustu komických situací není tak přehnaně japonsky střelených, ale že vtipy jsou poměrně „normální“ a pochopitelné i pro běžného ne-otaku člověka.

Má tenhle multižánrový počin vůbec příběh?
Hlavním hrdinou je sympatický, ale naprosto nevýrazný student Kyon. Celý seriál je provázen jeho příjemně ironickými komentáři a myšlenkami. Zlom v jeho životě nastává, kdy se na střední škole seznámí se zvláštní, ale pohlednou dívkou. Neděste se, nejde o to typické provařené klišé.

Kyon a tím pádem i celý seriál se točí kolem energické a rázné Haruhi, která se netají tím, že ji obyčejní lidé nezajímají a hodlá se bavit jen s někým výjimečným. Hodně výjimečným. Hned při představování před spolužáky říká, že má zájem jen o ufony, cestovatele časem nebo espery (osoby s nadpřirozenými schopnosti jako telekineze).

Haruhi otevřeně působí dojmem naprostého šílence. Jediný, kdo pronikne do jejího světa šílených představ a pokusí se pochopit neuvěřitelnou posedlost záhadami, je právě Kyon. Nechtěně ji vnukne myšlenku o založení svého vlastního klubu. A vzniká tak „SOS brigáda“, které se Kyon automaticky, proti své vůli, stává členem. Počet SOS brigádníků se brzy rozšíří o další tři tváře, které jsou výjimečnější než se na první pohled zdá.
A o co že tedy SOS brigádě jde? Těžko říct. Neví to ani Kyon, ale cílem Haruhi se nakonec ukáže být řešení jakýkoliv záhad a mysteriózních skutečností. Střelené, že? Nebojte, těžko se to popisuje, ale jako celek to funguje báječně. O příběhu není možné mluvit bez prozrazování překvapení, takže raději mlčme.

Aha… Jaká je tedy náplň epizod?
Přišlo vám šílené začínat takto netradiční úvodní epizodou? Co byste řekli na to, kdyby vám všech 14 epizod bylo nabídnuto v přeházeném pořadí? Autoři si pohráli s časovou linií příběhu a pořádně ji promíchali. Úvodní díl je ve skutečnosti až jedenáctou epizodou. Druhý a třetí díl jsou ve skutečnosti prvním a druhým dílem… Čtvrtý díl je podle správného číslování až sedmou epizodou. Všechny díly jsou pomíchané a sedí jen dvanáctá epizoda. Poslední díl je mimochodem ve skutečnosti dílem pátým. Zmateni? Neděste se, brzy si na to zvyknete. Má to ale jeden háček – v Melancholy of Suzumiya Haruhi se vyskytují prvky nadpřirozena a spousta věcí nejde pochopit bez vysvětlení, v praxi to tedy vypadá tak, že před vás bude předhozena nová skutečnost, ale díky pomatené časové rovině bude vysvětlena třeba až po dvou dílech, je tedy jen na vás jak to celé poberete. Všimněte si, že na konci každého dílu běží tradiční upoutávka na další epizodu a Haruhi na rozdíl od Kyona díly čísluje v jejich správném chronologickém pořadí a Kyon ji pořád opravuje. Možná je tato koncepce matoucí, ale kdo neviděl nepochopí – působí to skvěle a motivuje to k opakovanému shlédnutí. O opakovaném sledování filmu a seriálu se hovoří často. Proč se díváme znova na tu samou věc? Nejčastěji z důvodu lepšího pochopení příběhu. To ale není přesně případ Haruhi. Opravdu doporučuji toto anime vidět podruhé. Příběh nakonec pochopíte celkem snadno, ale jde hlavně o přítomnost tuny narážek a nepatrných poznámek, které vám budou dávat smysl, až potom co Haruhi a její přátele skutečně poznáte.

Nebudu prozrazovat co je skutečnou náplní seriálu, protože celá ta zmatenost se postupem času vyvine v poměrně psychologicky-filozofické dílo, nad kterým je dobré chvíli popřemýšlet. Pokud ale nejste přes podobný druh věcí, tak nemusíte „hlubším myšlenkám“ věnovat příliš pozornost a zaměřit se na tu humornou stránku seriálu a prostě se jen bavit. V přítomnosti „něčeho víc“ tkví velký potenciál a celý seriál úspěšně a nenásilně vybočuje z klasického proudu zábavných anime, ze školního prostředí.

Báječné postavy
Klíčovou hrdinkou je bezpochyby Suzumiya Haruhi. Je tím co si představím pod pojmy jako: energická, rázná, rozhodná, autoritativní a všestranná dívka. Je pohledná a vážně šíleně střelená, tyto všechny vlastnosti kombinuje s tím, že se nestydí a jde si za svým cílem za každou cenu. Velmi podstatné je, že se nerada nudí.

Kyon je typický středoškolák jako já nebo vy. Je báječně jednoduché a přirozené vžít se do jeho kůže. V šílených situacích se chová naprosto uvěřitelně a nestrojeně. Kouká po hezkých spolužačkách a často prohodí výstižný ironický komentář. Celý příběh je vyprávěn z jeho pohledu, takže lehce sarkastických poznámek si užijeme habaděj. Kyonovi budete fandit, protože se chová reálně a ne naprosto šíleně, jak bývá u mnoha japonských hrdinů zvykem.
O dalších členech SOS brigády se nemohu příliš rozpovídat, ale aspoň zmíním, že Yuki je původně členkou literárního klubu a podle toho taky vypadá. Inteligentní a mlčenlivá. Kdežto taková Mikuru je strašně stydlivá, nemotorná, ale krásná dívenka obdařená bujným poprsím, čehož náramně využívá Haruhi. Například pomocí letáků, Mikuruiných „předností“ a… ehm… roztomilého kostýmu zajíčka propaguje svůj nový klub. Aby Kyon nebyl sám mezi třemi sexy slečnami je třeba přihodit ještě jednoho člena mužského pohlaví a tím je Itsuki, „záhadný“ právě přeřazený student, který je prostě optimista každým coulem a neustále se usmívá. Charakteristiky zní celkem zajímavě, ale věřte mi, že to není všechno. Pohled na členy SOS brigády se dramaticky změní po bližším seznámení s jejich… řekněme… skutečnou osobností.

Technické provedení
Vzhled postav je naprosto bezchybný, není co vytknout. Obzvlášť na Haruhi je radost pohledět. Její hyperaktivní charakter je zanimován neuvěřitelně přirozeným způsobem. Animace postav spolu s pěknou kresbou okolí vás naplno vtáhnou do děje. Báječně je zpracována i obloha, která je dost často depresivně zamračená. Animátoři tím dosáhli skutečně melancholického dojmu. Zajímavým způsobem je ztvárněna i „kamera“. Občas se objevují netradiční záběry a úhly pohledu. Tvůrci se nebáli experimentovat, ale zároveň to s výstředností příliš nepřeháněli a výsledná kombinace je výborná.

Příjemný opening (úvodní znělka) a ještě o něco chytlavější ending, se zajímavou choreografií hlavních postav, se mi příjemným způsobem vryl do paměti. Hudební doprovod během seriálu mistrovsky dokresluje celkový dojem a atmosféru okamžiku. Zazní celá škála zvukového doprovodu od naprosto šílené hudby až po depresivní melodie.
Podle mého názoru jedním z hlavních důvodů proč je The Melancholy of Haruhi Suzumiya tak chytlavým seriálem je naprosto skvělý dabing postav. I když samozřejmě japonštině vůbec nerozumím, tak si nelze nevšimnout kvality namluvení všech postav. Herci odvedli výbornou práci a hned na první pohled je vidět - tedy spíš - hned na první poslech je slyšet, že se do svých rolích naprosto vžili a podali perfektní výkon. Obzvláště patrné je to na hlasu Haruhi a Kyona. Haruhi je plná energie a tak šíleně aktivní, že ze sebe sype jedno slovo za druhým a to s takovým nadšením a přesvědčením, že byste pro ní udělali cokoliv. Kontrastně k tomuto slovnímu uragánu působí Kyon, který často jen suše a ironicky Haruhi okomentuje.

Shrňme to
Melancholy of Haruhi Suzumiya je anime, které se tváří na první pohled nenápadně a naprosto nevýrazně. Při hlubším pohledu však na povrch vyplouvají jisté „vyšší“ filozoficko-psychologické skutečnosti. Zajímavý a svým způsobem poučný příběh zabalený do kouzelné melancholické atmosféry, je okořeněn příjemně nevtíravým humorem. Skvělé technická stránka a poutavě zahraný dabing je zpracován lehce experimentálně-novátorským způsobem do báječného čtrnáctidílného celku, který vás zaručeně pohltí.

Na závěr jsem si schoval skvělou zprávu. Kolují dohady o tom, že se chystá druhá série, která má být uvedena ke konci roku 2007. - UPDATE 29.11.2008: Bohužel šlo jen o kachnu. - UPDATE 15.9.2009 druhá řada nakonec byla a už se i vysílá!
Melancholy of Haruhi Suzumiya
Pořadí jednotlivých dílů
Chronologické pořadí dílu, název epizody, pořadí zamýšlené autory, a poslední je pořadí dílu na DVD.

1. The Melancholy of Haruhi Suzumiya Part 1, vysílaná 2, dvd 2
2. The Melancholy of Haruhi Suzumiya Part 2, vysílaná 3, dvd 3
3. The Melancholy of Haruhi Suzumiya Part 3, vysílaná 5, dvd 4
4. The Melancholy of Haruhi Suzumiya Part 4, vysílaná 10, dvd 5
5. The Melancholy of Haruhi Suzumiya Part 5, vysílaná 13, dvd 6
6. The Melancholy of Haruhi Suzumiya Part 6, vysílaná 14, dvd 7
7. The Boredom of Haruhi Suzumiya, vysílaná 4, dvd 8
8. Mysterique Sign, vysílaná 7, dvd 9
9. Remote Island Syndrome Part 1, vysílaná 6, dvd 10
10. Remote Island Syndrome Part 2, vysílaná 8, dvd 11
11. The Adventures of Mikuru Asahina Episode 0, vysílaná 1, dvd 12
12. Live Alive vysílaná, 12, dvd 12
13. The Day of Sagittarius vysílaná, 11, dvd 13
14. Someday in the Rain, vysílaná 9, dvd 14

Na závěr namátkou vyberu několik ocenění, která Haruhi Suzumiya získala.
Nejlepší anime roku 2006 vůbec.
Nejlepší anime animace roku 2006.
Nejlepší anime komedie roku 2006.
Za nejoddanější fandom pro rok 2006.
Nejlepší anime mužská postava roku 2006.
Nejlepší anime ženská postava roku 2006.
Zdroj: AniDB.info

Vaše hodnocení: 88%  (168 hlasů)
10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
FAQ | Kontakt | RSS | Fox Axe © 2006-2024
Původní recenze, obrázky, texty a zdrojový kód těchto stránek nesmí být bez souhlasu šířeny.

Načtení stránky trvalo 0.0158 vteřin