Jak na FoxAxe hodnotíme?

27.3.07 - Razer - Komentáře (0)
Pro stránku zaměřenou převážně na recenze má tato otázka přímo klíčový význam. V následujícím článku se vám ji pokusím co nejlépe zodpovědět a předejít tak nedorozuměním.

Na začátek si povíme něco o stupnici kterou hodnotíme, má deset bodů (10,20…-100). 10% je totální propadák a nemá cenu s ním vůbec ztrácet čas, takových věcí tu moc nebude. 100% je skvost pro fajnšmekry, nebo úplná klasika, kterou rozhodně stojí zato vidět i když daný žánr nemusíte, nebo moc neznáte. Alespoň si rozšíříte obzory a budete vědět co vlastně nemáte rádi.

Někteří lidé, dokonce i pár recenzentů se snaží hodnotit každý film (hru, knihu, anime…) takzvaně “objektivně“ bez ohledu na jeho žánr (romantika, western, horor..), rozpočet, stáří, nebo věkovou kategorii, které je určen. Film jako Já, robot pak dostane 10% (ano skutečně jsem takovou recenzi na jednom renomovaném serveru viděl), protože se nedrží knižní předlohy a je moc akční. Barbar Conan dostane procent 20%, protože se to s Pánem prstenů nedá vůbec srovnávat a celý film drží pohromadě jenom hudba… . Touto cestou se nevydáme, divákovi totiž o skutečných kvalitách, nebo nedostatcích neřekne vůbec nic!

Naopak někteří lidé milují svůj oblíbený žánr, režiséra, herce atd. až moc. Ti hodnotí stylem: komedie + 30%, Genzer a Suchánek + 40%, vtipy o blondýnách + 30% celkem se = 100%. Reakce čtenáře s podobným smýšlením o zmíněné dvojici je při pohledu na hodnocení asi takováhle “wow ten film musí bejt bomba“, ale reakce člověka co je rád nemá vypadá asi následovně “zase další shit pro primitivy“.
Tenhle druh hodnocení je překvapivě o dost lepší než první způsob, řekne části čtenářů jasné ano a té druhé jasné ne, ale co zbytek? Takže tudy také ne.

Nejlepší bude zlatá střední cesta, co říkáte? Skvělý akční film bez hlubšího příběhu nebo postav u nás může klidně dostat 80% jen za geniální akci a průměrný zbytek, protože ve své třídě akčních filmů je prostě nadprůměrný. Co na tom, že se nemůže “objektivně“ rovnat s psychologickým dramatem co u nás dostalo procent 50. Na 90 procent už je u nás, ale potřeba něco navíc. Taková díla bývají obvykle špičkou svého žánru/ů, za všechny jmenujme temné fantasy Berserk, které obvykle sklízí plný počet bodů. Přesto když se na jeho seriálovou část podíváme kritickým pohledem, uvidíme, že polovinu dílů se nic moc nedělo a v okamžiku kdy dalece překonal většinu své konkurence, náhle končí zanechávajíc diváka v menším šoku, léčitelném jedině “nějakou“ ( i když jinak skvělou) mangou, kde příběh pokračuje. Teď si asi říkáte jak ode mě mohl takový Yu Yu Hakusho dostat plných 100% ? Zde přichází na řadu subjektivních, čistě osobních 10, respektive 20 procent, které může každý recenzent dílu přidat, nebo ubrat jen na základě svých osobních sympatií.

Připadá vám naše hodnocení složité? Pro ty, kterým ano slibuji, že se na konci každé recenze budeme snažit rozvést jak jsme k těm % došly.

PS: Stále si myslím, že těch 100% pro Hakusha je zcela “objektivních“!!! :)

FAQ | Kontakt | RSS | Fox Axe © 2006-2023
Původní recenze, obrázky, texty a zdrojový kód těchto stránek nesmí být bez souhlasu šířeny.

Načtení stránky trvalo 0.0063 vteřin