5 Centimeters Per Second / Byosoku 5 Senchimetoru

18.5.09 - Witcher - Komentáře (5)
Taková je rychlost s jakou padají sakurové květy. Jestli to tak skutečně je, to vám bohužel nepovím. O čem bych vám však naopak pověděl rád je film s touto jednotkou rychlosti v názvu.
Film, který si v zahraničí získal nespočet diváků a bez okolků se zařadil mezi nejlepší díla svého žánru.

Všechno to začalo v japonském Naganu, kdo z nás by ho neznal. Toto místo však není jen pouhou připomínkou slavného sportovního úspěchu, což by vám potvrdili všichni zarytí fanoušci anime. Jedná se totiž i o rodiště Makota Shinkaie, animátora a nadšence, který stojí za filmy jako Hoshi no Koe, Kumo o Muko, Yakusoku No Basho a nebo Byosoku 5 Senchimetoru. Výčet těchto názvů vám nejspíš moc neříká a nedivil bych se, kdyby jste neznali ani samotného autora. I přes svou značnou popularitu se totiž do našich končin příliš nedostal. Je to škoda? To už nechám na názoru každého z vás.

Posledně jmenovaný Byosoku 5 Senchimetoru / 5 Centimeters Per Second, se stal shodou okolností prvním snímkem tohoto snílka, který jsem měl možnost shlédnout. Film vznikl paradoxně jako poslední z jeho dosavadní tvorby a hned na úvod musím říct, že je zde vidět značný posun v animaci a celkovém podání děje, který mě velice zaujal.
5 Centimeters Per Second / Byosoku 5 Senchimetoru
“Pět centimetrů za sekundu“ jak by zněl název v překladu, vám představí tří krátké, volně propojené příběhy, ve kterých budete sledovat vztah dvou spřízněných duší. Chlapce Takakiho a dívky Akari. Jejich vnitřní pouto je však podrobeno mnoha zkouškám a tou nějtěžší z nich je odloučení, kterému byli oba vystaveni, jelikož se museli se svými rodinami odstěhovat daleko od sebe. I tak však nadále udržují vzájemný kontakt formou dopisů s naději, že se jednoho dne opět setkají.

Společné chvíle ve škole a následné pocity z odloučení jsou předmětem první kapitoly filmu, která vás naladí na emotivní notu celých 60ti minut. Druhý z příběhů nás posouvá o něco dál v čase, kde pro změnu vidíme Takakiho spolužačku Kanae, která je do něj beznadějně zamilovaná. Touží mu být nablízku i když v duchu ví, že se jejich srdce nikdy nesetkají. Závěrečný díl je pak věnován již dospělému Takakimu, který není tak úplně spokojen se svým stávajícím životem. To už bych ale prozrazoval moc.
5 Centimeters Per Second / Byosoku 5 Senchimetoru
Pomyslná červená nit, táhnoucí se všemi kapitolami, spojuje snímek do nádherného celku. Láska a beznaděj se zde střídají na miskách vah, celkově zahalených do takřka dokonalého audiovizuálního kabátku, o který se mistr Shinkai postaral zcela sám. Snad přeháním z přemíry pocitů, které ve mně tento snímek zanechal, přesto neváhám říct, že se jedná o jeden z nejlepších a rozhodně nejkrásnějších anime filmů, jaký jsem měl možnost vidět a že jich nebylo málo. Pokud se tedy chcete na chvíli odpoutat od rychle ubíhající reality, podívejte se na Byosoku 5 Senchimetoru. Jistě vás k sobě přitáhne i když zrovna nejste fanoušci anime.

90%
5 Centimeters Per Second / Byosoku 5 Senchimetoru
Víte že: 5 Centimeters Per Second získal na festivalu animovaných filmů přední cenu? Foxaxe již o tom dříve informovala.

Vaše hodnocení: 93%  (56 hlasů)
10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
FAQ | Kontakt | RSS | Fox Axe © 2006-2024
Původní recenze, obrázky, texty a zdrojový kód těchto stránek nesmí být bez souhlasu šířeny.

Načtení stránky trvalo 0.0151 vteřin