Fist of Legend

8.3.07 - Razer - Komentáře (1)
Příběh o legendárním čínském bojovníkovi za svobodu Chen Zenovi dal v roce 1994 vzniknout tomuto skvostu akčního filmu s Jetem Li v hlavní roli. S odstupem času je většinou diváků považován za jeden ze tří nejlepších filmů o bojovém umění všech dob. Ty současné se totiž k mistrovství s jakým byl natočen ani nepřibližují.
Pokud budete o těchto slovech kdykoli v jeho průběhu pochybovat, uvědomte si, že všechno co vidíte jsou skutečné záběry a ne levné trikové sekvence. Jistě, je tu pár sestříháných scén, kdo z kaskadérů by se také nechal natrvalo zmrzačit, ale to je tak všechno.
Fist of Legend
Ačkoli se to na první pohled nezdá, má tenhle remake Fist of Fury hlubší význam a přistupuje k celé historické situaci okupace Číny Japonskem v roce 1937 trochu jinak než jeho předchůdce. Základní příběh o mistrovi zabitém za záhadných okolností a jeho nejlepším žákovi rozhodnutému se vrahům pomstít je stále stejně prostý, avšak charaktery postav spolu s provedením nikoli.

Chen Zen zde není jen plochým národním hrdinou mrzačícím na potkání každého druhého okupanta. Naopak, Chen má z doby před válkou japonskou přítelkyni a nebojí se z jiné kultury poučit. Zato z obou stran draze platí, nevyhne se tak rasistickým poznámkám a konfrontaci se svými blízkými. Chen však ani na okamžik nezaváhá, je pro něj nemyslitelné zradit svou lásku, přestože je v ten samý okamžik pevně rozhodnut pomoci vlasti i za cenu svého života. Tento uvážlivý přístup spolu s jeho úctou k cizím myšlenkám a ideálům, mu nakonec přinese ovoce v podobě "rozhovoru" s japonským velmistrem bojových umění Funakoshim (Kurata Yasuaki). Jen díky tomuto střetnutí nalezne v závěrečném souboji způsob jak porazit nepřemožitelného zabijáka Fujitu.
Fist of Legend
Vedlejší postavy jsou pro tento druh filmu nezvykle dobře napsané a zahrané. Hou (Chin Siu Ho) je Chenův věrný, ale žárlivý přítel. Po smrti mistra Hwa to byl on kdo zaujal jeho místo, jenže Chen je mnohem lepším bojovníkem a opravdovým mistrem může být jen jeden. Mitsuko (Nakayama Shinobu) se pro Chena vzdala svého postavení i rodiny a v Číně je neustále ponižována. Její pohled v několika záběrech pak vydá za tisíc slov. Mě osobně se herečka Nakayama Shinobu opravdu líbila, je to takovej správnej diblík ,-)
Fist of Legend
Jet Li předvádí ve Fist of Legend svou vrcholnou formu, stejně tak choreograf Yuen Woo Ping zde pravděpodobně dosáhl vrcholu své kariéry. Co se samotných bojových scén týče dočkáte se zde všeho co si umíte představit. Boj se slabším soupeřem, boje proti přesile, bitvu několika desítek můžů proti sobě, soupeření dvou mistrů naslepo, utkání mezi přáteli a samozřejmě několikaminutový dechberoucí závěrečný souboj. Ten jediný sám o sobě by stačil k tomu, aby film stál za shlédnutí. Ultimátní protivník generál Fujita ve skvělém podání thajského boxera Billy Chaua je něco nezapomenutelného.
Fist of Legend
Genialita Fist of Legend se mimojiné projevuje v naprosté absenci hluchých míst, děj ubíhá jak divoká řeka a vy náhle koukáte na závěrečné titulky. Mimochodem jak jsem se dozvěděl konec filmu byl společností Buena Vista distribuující ho v Evropě a USA nepochopitelně změněn!

POZOR BUDE NÁSLEDOVAT SPOILER (vyzrazení obsahu)


Chen Zen v něm odjíždí do Tokia žít spokojeně s Mitsuko, opravdový hrdina. V původním závěru filmu měl pokračovat ve smysluplném boji proti okupantům. Zdá se to jako drobnost, ale ve výsledku to úplně ničí poselství filmu. Ze strany distributora je to opravdová sviňárna!

Fist of Legend prostě musíte vidět.

100%

Upoutávka: Filmový trailer

Vaše hodnocení: 94%  (56 hlasů)
10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
FAQ | Kontakt | RSS | Fox Axe © 2006-2024
Původní recenze, obrázky, texty a zdrojový kód těchto stránek nesmí být bez souhlasu šířeny.

Načtení stránky trvalo 0.0156 vteřin