Bastard!!

3.6.08 - Razer - Komentáře (22)
Bastard je v našich krajinách téměř neznámé anime, které nesklidilo výraznější úspěch ani při svém uvedení před více jak šestnácti lety v Japonsku. Přesto má dodnes od Francie po Švýcarsko hrstku oddaných fanoušků, proč to, se dozvíte v následující recenzi na jediného opravdového Bastarda!!
Nejdřív ze všeho však musím vysvětlit co bylo impulsem pro sepsaní recenze na tohle zapomenuté dílko i když se nejedná ani v rozměru japonského filmového průmyslu o nic víc než průměrnou záležitost. Tím prvním důvodem je absolutně zpackaná jediná existující česká recenze ze serveru fantasyplanet.cz, jejíž autorka tak nějak nepochopila, že Bastard!! není míněn vážně a strhává ho podobným způsobem jako kdybych začal vysvětlovat, že ten Terminátor je vážně lepší akční film než Žhavé výstřely… . Důvodem číslo dvě je fakt, že Bastard!! je něčím jako starším vývojovým základem anime seriálů z 90 let na které navázaly po roce 2000 nové dnes populární série typu Naruto. A finálním důvodem jsou sympatie s autorem 25 dílné manga předlohy Kazushi Hagiwarou, který přestože měl několik dobrých nápadů, skvělé charaktery, kreslířské nadání a byl (jak já to vidím) dostatečně sebekritický aby chápal, že se nemůže měřit s opravdovou autorskou špičkou neuspěl. A teď už tedy k samotné recenzi.
Bastard!!
Pro ty co netuší cože to vlastně bastard znamená, nemá asi ani smysl aby ho sledovali, jeho hlavní předností je totiž poněkud rafinovanější druh humoru v podání poměrně složitého a náležitě “ďábelského“ kouzelníka jménem Dark Schneider alias přes 400 let starého bastarda uvězněného v těle patnáctiletého dítěte jenž se před svou prohrou pokoušel o totální světovou dominanci. Aby toho nebylo málo, děj se odehrává v post apokalyptickém fantasy světě, plnému podivně pojmenovaných měst.

A tím chvílemi vážná parodie na snad všechno od heavy metalu po bibli jen a jen začíná… počkejte jak se nasmějete až narazíte na “diskoupíra“, nebo na údajně nejmocnějšího Dark Schneiderova protivníka.
Bastard!!
Ale jak už to tak bývá ne všechno se povede jak by si člověk (nebo dokonce sám autor) představoval a OAV / OVA Bastard!! je zároveň ukázkovým příkladem jak “netočit“ papírovou předlohu. Děj na celou sérii byl neuvěřitelným způsobem zkondenzován do osmi 25 minutových epizod z nichž se natočilo jen 6… . Myslím, že už chápete, že o nějakém původním kontinuálním příběhu se nedá moc mluvit a okamžiku kdy se ta šíleně trapná klišovitě braková story změní ve skvělý seriál se nedočkáte rovněž. Vše co nakonec zbude je značně originální hlavní protagonista, humor a několik v OAV nevyřčených zajímavých nápadů, které si (jak se přiznal) vypůjčil do Yu Yu Hakusho Yoshihiro Togashi. Některé scény z Bastard!! OAV, YYH znalí fanoušci jistě poznají.
Bastard!!
Další nepřehlédnutelnou zajímavostí je, že autor Bastard!! Kazushi Hagiwara začínal jako kreslíř, hentai (erotických videí) a na charakterech je to krásně znát, anatomie postav, různá brnění, ale i některé choulostivější scény vypadají přesně tak jak by měly. Bastard!! tím znovu naznačuje, že je určen staršímu publiku, více než třeba mainstreamový seriál typu Yu Yu Hakusho. Kazushi Hagiwara je také metalový fanoušek a z toho plyne spousta narážek, děj se přesunuje od hlavního města Metallicany k Judas (Judas Priest) Dark Schneider sesílá kouzlo s názvem Megadeth… . Ale pozor v anglické verzi je mnoho vtipů a dokonce i názvů změněno k nepoznání a pointy se jaksi nedostavují!

Bastard je prostě pohádková sexy parodie na Jamese bonda z postapokalyptického středověku s “dandy“ bastard manem v hlavní roli jejíž zfilmování se moc nepovedlo. A pokud bych měl připodobnit Dark Schneidera k nějakému známému hrdinovi vybaví se mi knižní Tarzan kombinovaný s anglickým gentlemanem jemuž stojí po boku sličná hromová císařovna Arshes Nei a ninja Gara.
Bastard!!
Takže pokud chcete něco originálně neoriginálního a jste ochotni odkrýt nějakou vykopávku více do hloubky je Bastard!! tím pravým seriálem, popřípadě mangou pro vás.

60%

Na úplný závěr přiložím popis z imdb, který myslím hovoří za vše.

Author: Quicksand from Dallas, TX
Anyone who doesn't have an enormous amount of respect and amusement for a story about an evil wizard/swordsman named Dark Schneider, who was killed 10 years ago and has been living in the body of a little boy ever since-- and who casts spells which seem to be named after 1980's hair bands (depending on who translated your rental copy)-- just is never going to get what "Anime" is all about.

Two animated thumbs up. I laughed, I cried, I fell out of my chair.

Anime purists may be annoyed that I didn't get every single fact or term right in that first paragraph, but while I may not be the biggest Anime freak in the world, it's just a testament to the greatness of "Bastard" that I love the thing so much, and wish more scripts-- animated or not-- could have this great a sense of humor, mixed with this amount of raw testosterone. Mm, baby.

Vote early, vote often. 10/10.


Víte že: Manga vychází nepravidelně dones a že podle toho co jsem četl jsou její poslední díly spíše vážnějšího ražení?

Schneider znamená v němčině, krejčí? Jde o autorovu narážku na to, že jeho hrdina má vždy po ruce nové a nové kostýmy.

Video: Bastard AMV

Vaše hodnocení: 78%  (22 hlasů)
10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
FAQ | Kontakt | RSS | Fox Axe © 2006-2024
Původní recenze, obrázky, texty a zdrojový kód těchto stránek nesmí být bez souhlasu šířeny.

Načtení stránky trvalo 0.0128 vteřin