Alien 3 / Vetřelec 3

5.4.08 - Gediman - Komentáře (17)
Třetí díl ságy o Vetřelci si vzal na starost David Fincher a byl to jeho debut. A ne jen tak ledajaký - byl totiž do té doby nejdražším filmem natočeným debutujícím režisérem. Fincher se však jaksi dostal do sporů s 20th Century Fox kvůli scénáři a rozpočtu a tak se později od filmu tak nějak distancoval.
Odmítl například nahrát komentář na DVD kolekci a dokonce dílo odstranil ze své filmografie na dalších DVD. Ve verzi Director's Cut prohlásil, že lidé z 20th Century Fox do něj nevložili dostatečnou důvěru. Prý jim nezáleželo na kvalitě filmu, ale jen na rozšíření Vetřelecké série co nejvýnosnějším způsobem. Finchera tohle jednání natolik zklamalo, že se po této události na nějaký čas vrátil k tomu, co dělal dosud - natáčení klipů k písničkám.

Zápletka filmu se vrací ke způsobu prvního filmu Vetřelec - je zde tedy jeden Vetřelec, který postupně loví skupinu bezmocných nešťastníků. Děj se odehrává na vězeňské planetě, kde místní trestanci pracují ve slévárnách a aby udrželi morálku, vyznávají vlastní náboženství. Ripleyová byla vystřelena v záchranném modulu, protože na lodi, na které odlétala v předchozím filmu Vetřelci, došlo k havárii. A dopadla právě na tuto planetu. Spolu s ní tedy i malá holčička Newt, mariňák Hicks a android Bishop. Ovšem ti už tolik štěstí neměli. První dva jmenovaní dopad nepřežili a Bishopa natolik poškodil, že se později nechal dobrovolně vypnout.
Alien 3 / Vetřelec 3
Ripleyová je místními obyvateli přijata poměrně nevlídně. Dozorce a jeho pomocník, dva jediní zástupci úřadů, chtějí Ripleyovou co nejdříve poslat pryč, protože vězně její přítomnost provokuje k násilí. Ale spolu s ní sem dopadl ještě někdo - facehugger. Toho objeví pes, ale je jím již klasicky "infikován". A tak se zanedlouho objevuje dospělý Vetřelec v dosud neviděné zvířecí formě, kdy se pohybuje po všech čtyřech končetinách a postrádá výrůstky na zádech. Vězni ho považují za ďábla a Ripleyová je zděšena když zjišťuje, že jedinými zbraněmi tu jsou požární sekyry. Tak začíná boj o holé přežití... .

Film se netváří tak velkolepě, jako předchozí díl ani žádné velké herecké hvězdy tu nenajdeme. Vetřelec tu není vidět tak často, přesto však o něco více a lépe než ve filmu prvním. A kromě toho, konečně je tu ukázáno jeho "vidění" - natáčené kamerou s "rybím okem". Tento prvek byl použit v první počítačové hře Aliens vs Predator. Tento film je také prvním ze ságy, kdy byl Vetřelec zobrazen CGI technikou. Což dnes není nic neobvyklého, rok 1992 byl na průkopnické triky CGI poměrně bohatý ( viz. Terminator 2 ). Za zmínku také stojí, že čtyřnohého Vetřelce designoval opět Giger, tentokrát však akceptoval verzi z druhého dílu a odpustil si průhledné čelo s viditelnou lebkou.
Alien 3 / Vetřelec 3
Zvláštností tohoto filmu jsou dvě verze děje. Ta druhá, méně známá, obsahuje několik zásadních rozdílů. Například: Vetřelec se nenarodí ze psa, ale z krávy; je tu zvláštní forma černého facehuggera; Vetřelec je v jedné scéně úspěšně chycen, ovšem psychicky labilním vězněm opět propuštěn. Jak je vidět, není to tedy běžný "Director's Cut", ale spíše jakási alternativa. Lze ji spatřit například v DVD kolekci. Touhle verzí je právě to, co chtěl Fincher původně natočit, ale co mu 20th Century Fox zatrhli a co sami sestříhali podle sebe.

Co je na tomto filmu vlastně dobré? Především temná depresivní atmosféra. A také to, že Vetřelec se může schovávat téměř všude a nikdo neví, kdo bude další obětí na řadě. Zatímco v prvním filmu Vetřelec jaksi ignoroval základní tábor hrdinů, v tomto filmu se před ním hrdinové neschovají skutečně nikde. Toto je také jediný díl tetralogie, kdy hlavní monstrum ( Vetřelec ) není vysáto do vesmíru. Když se podíváte na ostatní tři filmy, zjistíte, že všechny mají stejnou koncepci závěru: Hlavní dějiště filmu má explodovat jaderným výbuchem a tak se hlavní hrdinové evakuují téměř na poslední chvíli v záchranné lodi, ovšem hlavní monstrum tam infiltruje s nimi a během závěrečného souboje je vysáto do vesmíru. V podstatě tutéž koncepci má i film Alien vs Predator, akorát tam Královna nevyletí do vesmíru, ale spadne na dno oceánu.
Alien 3 / Vetřelec 3
Alien 3 / Vetřelec 3 tedy není nikterak dobrým filmem, ale je součástí kultovní ságy a jako takový si zaslouží zmínit.

40%

Víte že: V počátečních verzích filmu bylo zárodečné stádium aliena pes navlečený do jeho kostýmu?

Vaše hodnocení: 88%  (52 hlasů)
10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
FAQ | Kontakt | RSS | Fox Axe © 2006-2024
Původní recenze, obrázky, texty a zdrojový kód těchto stránek nesmí být bez souhlasu šířeny.

Načtení stránky trvalo 0.018 vteřin