Shura no Toki

29.12.08 - Razer - Komentáře (0)
Nudí vás dějepis? Nic si z toho nedělejte! Pusťte si anime Age of Chaos, neboli Shura no Toki a přeneste se několik staletí nazpět do dávných časů Miyamoto Musashi (ho), Yagyu Jubei (e) a dalších bájných hrdinů.
26 dílný seriál je natočen dle stejnojmenné předlohy a dalšího románu Shura no Mon. Spisovatel Masatoshi Kawahara v nich dal průchod své fantazii a napsal do značné míry klasický historický román ve kterém se smyšlený hrdina setkává se skutečnými historickými postavami.
Shura no Toki
Anime Shura no Toki (2004) je rozděleno na tři části a z románů si vybírá asi ty nejzajímavější charaktery v podobě právě legendárního Miyamoto Musashiho, který je považován za největšího samuraje všech dob, jenž se na rozdíl od ostatních dožil přirozené smrti. Tajemného šlechtice z kraje kde vznikly ninjové Yagyu Jubeie a proti šogunovského revolucionáře jménem Sakamoto Ryoma.

Každému z těchto charakterů je věnován samostatný “story arc“ ve kterém se setkává s fiktivním příslušníkem rodu Mutsu, který praktikuje pro obyčejného smrtelníka neporazitelné bojové umění Mutsu Enmei Ryu. Ano tušíte správně každý z charakterů se nejenom že s jedním z Mutsuů potká, ale i otevřeně střetne v parádním souboji kde obyčejný člověk, prostě nemůže vyhrát. Tady se, ale autor dost podstatně odklání od historických faktů a některé postavy značně idealizuje, to je nejvíce vidět na příkladu Sakamoto Ryōmy jenž je popsán jako bezchybný světec.
Shura no Toki
Všechno to ale zní až moc dobře viďte? Bohužel máte pravdu, zásadní chybou Shura no Toki je právě rozdělení událostí na 3 samostatné části. Zatímco nejkratší příběh o Musashim, který by vydal na slušný film je nabytý akcí, originálně navrženými, sympatickými hrdiny a je historicky v podstatě pravdivý druhý je o poznání slabší a třetí podprůměrný. Příběhové schéma, akční scény, povahové rysy, ale i vzhled !!! postav se totiž stále opakuje. Navíc s tím jak mizí přesuny do novějších a novějších období bílá místa v dějepisných kronikách se vyprávění stále více roztahuje a vzdaluje realitě. Počáteční nadšení nad správným samurajským anime tak pomalu opadá a vy se ke konci začínáte nudit. Mimochodem se asi začali nudit i animátoři, protože kvalita animace šla ke konci povážlivě dolů a polovina jednoho dílu byla pouhým opáčkem toho předešlého.
Shura no Toki
Takže abych to shrnul, Shura no Toki je parádním samurajským anime s dobrou atmosférou kde je dostatek kvalitní akce, nějaký humor a pořádní hrdinové. Ale na seriál je to moc dlouhé, takže jakmile se začnete nudit po dobu víc jak 2-3 epizod klidně vypněte, o mnoho nepřijdete.

60%

Na úplný závěr bych dodal, že pro nás Evropany může být Shura no Toki i takovým zajímavým nahlédnutím do myšlení, alespoň některých Japonců. Důležité je umět věci prodat, holt i chvástání a přehánění má na světě své místo. Kdyby se tak někdo u nás zmohl zase po 30 letech na kvalitní historickou pohádku která by nebyla plná trapných hereckých výkonů, či ubohé animace. Osobně by mi totiž vůbec nevadilo podívat se třeba na “Přemysla Otakara I.“ v podobném seriálu z českých luhů a hájů. Aspoň by našinec viděl, že nejenom Japonci se uměli ohánět mečem.

Víte že: Miyamoto Musashi byl ztvárněn v nejméně 36 filmech?
Musashi Miyamoto Napsal knihu Go Rin No Sho, kterou dodnes se zájmem studují mnozí vysoce postavení manažeři?

Vaše hodnocení: 64%  (11 hlasů)
10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
FAQ | Kontakt | RSS | Fox Axe © 2006-2024
Původní recenze, obrázky, texty a zdrojový kód těchto stránek nesmí být bez souhlasu šířeny.

Načtení stránky trvalo 0.0109 vteřin