Katanagatari

4.3.13 - Andrew-Deer - Komentáře (0)
Příběhů o kouzelných a speciálních mečích už tu byla spousta. Ale co když je mečem člověk? Bezcitný a smrtící, odříznutý od okolního světa? Aneb polidčťování meče a veliká výprava s nejistým cílem.
Katanagatari, fantasy příběh s velkou kapkou humoru, vznikl v hlavě Nisio Isina, kterýžto ho překreslil na papír a v roce 2007 vydal jako oficiální mangu. Katanagatari nebyl Isinův první kousek, už předtím vydal Bakemonogatari, které nemá s Katanagatari nic společného, narozdíl od jeho děl, které přišly po Katanagatari jako Nisemonogatari nebo Kizumonogatari. Katanagatari se tedy později dočkalo anime, které bylo vysíláno přes celý rok 2010, má dvanáct dílů po přibližně padesáti minutách a byl vždy vysílán jeden díl za měsíc, přičemž za tu dobu vždy naši hrdinové vyhledali a získali jeden Shikizakiho meč. Ptáte se jakýže meč? No, pojďme se trošku zarýt do příběhu.
Katanagatari
V období japonského Eda (17. - 19. st.) byla vrchním stratégem šogunátu, jistá Togame, která byla pověřena najít a donést zpět dvanáct elitních mečů vykovaných dávno mrtvým kovářem Shikizaki Kikim. Jedině tyto mocné meče totiž mohou potlačit rebelii. Protože by tento úkol sama nezvládla, vybírá si pro něj “společníka za všechny prachy:“ Shichiku Yasuriho, sedmou hlavu rodiny Kyotoryuu, který je vychováván k boji beze zbraně proti zbraním na opuštěném ostrově. Zde nyní žije jen se svou křehkou sestrou.

Togame tedy Shichikovi vysvětlí svůj cíl a vydávají se spolu na cestu, některé ze zbraní vlastní lidé obyčejní, jiné zase lidé neobyčejní. Cesta však nebude snadná, neboť meče v sobě mají jed, kterým otráví majitele natolik, že se meče nemůže zbavit i kdyby chtěl. Proto jsou většinou zbraně získávány bojem na život a na smrt. Ty pro Shichiku nejsou problém, vyrůstal přeci na opuštěném ostrově a nezná cenu života tak, jako ostatní, tím pádem pro něj není problém zabít člověka i za cenu vlastního zranění. Problém je, že navíc nesmí nebezpečné meče ani poškodit.

Togame a Shichika ovšem nejsou jediní, kteří o mocné zbraně jeví zájem. Spadeno na ně má totiž také klan Maniwa, Shichikou posměšně nazývaní Maniwani. Původně totiž k nalezení mečů byli najati oni, ovšem šogunát zradili a zbraně chtějí pro sebe.
Katanagatari
Kresba se zdá být poněkud podivná a rušivá, ale nakonec si na ní klasicky zvyknete. Všechno je pěkně barevné, obzvláště Maniwa Houou, velký “zvíře“ Maniwa klanu a Togame, milovnice všech barevných kimon a hlavně nakupování. V takovýchto případech je Shichika zcela normální muž a nechápe, co jí na tom může tak trvat. :-)

Souboje, ač jsou často velmi rychlé, jsou pěkně zpracované, mají šmrnc a vypadají logicky tzn. neuvidíte například sekvenci čtyřech nebo pěti záběrů, ale solidní souboj s promyšleným každým tahem a na tento tah navazující logickou odezvu.

Výhodou i nevýhodou seriálu jsou konverzace. Plusem je, že dokonale víte, co se bude dít a jak to bude probíhat, což je skvělé, protože ta skutečnost vám dává pocit, že vše je přesně promyšleno, což je. Také zjistíte spoustu věcí o různých postavách. Nevýhodou je v podstatě čas, který “pokec“ zabere. Na druhou stranu, koukat celých 50 minut jen na souboje by taky byla nuda, ne?
Katanagatari
Togame v prvním díle Shichikovi říká, aby s ní šel z lásky, neboť čest ani peníze nejsou dostatečně silný důvod a mohou vést ke zradě. A tak se jejich vztah rozvíjí, což je jedna z vedlejších dějových linek. Ale protože je Shichika, jak už bylo zmíněno trdlo z opuštěného ostrova, jejich vztah vlastně vůbec nevzkvétá. Když Togame prorazí slupku natvrdlého trouby, který neví nic o lidech nebo o vztazích, začíná Shichika něco cítit… ale nebojte, konec není úplně předvídatelný.
Katanagatari
Moje poslední zmínka se bude týkat postav. Postavy jsou dobře napsané, Nisio Isin totiž pracuje s minimem charakterů - dvě hlavní postavy, dvanáct majitelů mečů, dvanáct nepřátel Togame a pár dalších postav významných pro děj. Design postav je opravdu moderní, to ilustruje např. Shichika, který si s nějakým brněním neláme hlavu a je pouze spoře oděný, protože díky své houževnatosti pro něj není zima problém.

V závěru bych chtěl nejvíc pochválit příběh aneb “poplačte si, vy hloupí romantici…“ a skutečnost, že každý díl dokončí příběh jednoho meče. Znáte to, koukáte na nějaké anime a najednou konec, uvidíte příští týden.
Katanagatari mohu doporučit jak milovníkům dobře zvládnuté akce, tak příznivcům romantiky, kteří v záplavě horších anime touží po něčem novém a přesto dobrém… .

70%

Dvanáct elitních mečů: Shikizaki Kikiho (Zleva seshora): Zettou Kana, Zantou Namakura, Tsurugi, Hakutou Hari, Zokutou Yoroi, Soutou Kanazuchi, Akutou Bita, Bito Kanzashi, Outou Nokogiri, Seitou Hakari, Dokutou Mekki a Entou Jyuu.

Vaše hodnocení: 100%  (4 hlasů)
10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
FAQ | Kontakt | RSS | Fox Axe © 2006-2024
Původní recenze, obrázky, texty a zdrojový kód těchto stránek nesmí být bez souhlasu šířeny.

Načtení stránky trvalo 0.014 vteřin