Giants: Citizen Kabuto

12.3.08 - Gediman - Komentáře (3)
Co se skrývá za tímto zvláštním názvem? Tak předně zcela unikátní PC hra. Jedná se totiž o geniální kombinaci 3D hopsačky, 1st/3rd-person střílečky, závodního simulátoru a RTS strategie. Že to nejde dohromady? Ale jde, a jak dobře! Hra je plná akce, zábavy a hlavně humoru a nadsázek. Neznám žádnou jinou hru, která je jakkoliv podobná.
Výrobce: Planet Moon Studios
Než se pustím do popisu hraní, nastíním zápletku. Na jakési rajské planetě ztroskotá tým mimozemských mariňáků Maccarynů, který se nedobrovolně stává zastáncem svobody mírumilovného národa Smartíků. Ten je utlačován rasou Sea Reaperů, která obývá četná moře a používá mocnou magii. A v neposlední řadě také gigantického Kabuta, který je místními považován za božskou bytost. Navíc je celý ostrov zamořen hmyzími Rippery, kteří svým stylem připomínají Arachnidy ze Starship Troopers. Maccaryni se se Smartíky rychle spojí a získají od nich podporu v boji proti všem nepřátelům. Později se k nim přidá i jedna vodní víla od Sea Reaperů, dcera jejich královny, která rychle prokoukla, že stojí na té špatné straně.
Giants: Citizen Kabuto
Giants: Citizen Kabuto má tedy tři kampaně, první se hraje za Maccaryny. Hlavní hrdina má během hry k dispozici velký arzenál zbraní, lékárniček, světlic, min a jet-packů. Ty získává v obchůdcích, ale protože najednou může nést jen omezené množství typů vybavení, musí se rozhodnout jaké přesně bude potřebovat. Není ale problém kdykoliv se do obchodu vrátit a vybavení vyměnit. Časem dokonce získá i čtyři kolegy, kteří ho následují na každém kroku a poskytují mu palebnou podporu, která se hodí obzvláště proti Ripperům. V několika misích je nutné pochytat Smartíky a odnést je do tábora, aby vybudovali základnu. A dělníky je nutné krmit, jinak přestanou pracovat. Proto hráč musí hledat stáda velkých tvorů, lovit je a sbírat maso.

Druhá kampaň je za Delphi, vodní vílu. Ta utekla od své matky a vyhledala samurajského Smartíka, který ji pomáhá v učení magii. Delphi má k dispozici meč, různé druhy luků, lektvarů a hlavně kouzel. To ale není vše. Dokáže efektně plavat a voda jí léčí zranění. Ve většině případů tedy stačí před nepřáteli jen skočit do vody a nabrat síly. Časem Delphi najde vodní skútr a zúčastní se několika závodů. Samozřejmě je tu i strategická část, během které sbírá Smartíky a buduje základnu. Smartíky krmí tentokrát nikoliv masem, ale dušemi mrtvých tvorů. Ještě bych připomněl, že v necenzurované verzi hry je "nahoře bez" :)
Giants: Citizen Kabuto
Třetí kampaň je za Kabuta. Ale nebojte, nehrajete za TOHO záporáka Kabuta, ale za jiného Kabuta - nebudu prozrazovat děj. Kabuto se chová jako King Kong a Godzilla v jednom, se vším co k tomu patří. Hru začíná relativně malý, ale s každou další misí se trochu zvětšuje. Nakonec mu nedělá problémy vytáhnout vojáka z vysoké rozhledny, kterou následně rozbije jediným máchnutím pěsti. Kabuto se léčí tak, že požírá všechny okolo. Ale protivníka nemusíte jen sežrat, můžete ho hodit na jiné a tak poslouží jako střelná zbraň. Jinak se Kabuto musí spolehnout jen na své nohy a ruce. Pokud se dostanete do malérů, můžete naklást vejce, ze kterých se narodí ještěři. Ti také rostou, tím jak se krmí, a nakonec dokáží nepříteli pěkně zatopit.

Giants: Citizen Kabuto nabízí překrásné prostředí, se západy oslňujícího slunce, kdy je obloha zbarvena do ruda, s džunglemi, pouštěmi a ledovými tundrami. Budovy Smartíků a Sea Reaperů mají unikátní design, narazíte i na obrovské chrámy a hnízda Ripperů (všechno jde zničit). In-gameové animace jsou protkány hláškami a gagy a nechybí ani vtipné narážky na různé filmy, jako Star Wars, Sedm statečných a další. Inteligence nepřátel je na vysoké úrovni. Utíkají před přesilou, kryjí se za kameny a stromy, hází po hráči granáty a sesílají kouzla, provádí obchvaty a zákeřné útoky. Hra má jen jeden neduh - a to že nemůžete ukládat během mise. To z ní dělá poměrně obtížnou záležitost, takže ji rozhodně nedohrajete za pár dní.
Giants: Citizen Kabuto
Razerovi zkušenosti s Giants: Citizen Kabuto jsou poněkud rozporuplné, tahle hra byla jednou z prvních PC her co požadovala ke svému chodu 1000 MHz procesor (i když obstojně šlapala i na tří stovce). V době kdy sem ji hrál sem byl unešen, ta grafika, nápady, volnost, možnost létat, ničit terén… to bylo tehdy něco nevídaného. Hra však měla alespoň na mé konfiguraci ještě jeden neduh, občas padala… to spolu s nemožností ukládat mě zhruba v její půlce hrozně naštvalo a já ji přestal navždy hrát. No představte si že celé dopoledne děláte nějakou misi a když už jí konečně máte v kapse tak vám to spadne, a to ne jen jednou. UPDATE - tak jsem Kabuta v roce 2010 zase vyzkoušel a na novém PC nepadl ani jedinkrát!
Za sebe Giants: Citizen Kabuto doporučuji všem kteří chtějí vidět na vlastní oči jak posledních 5 let herní žánr stagnuje, stále lepší grafika nikdy nenahradí hratelnost a pocit, že jste se skutečně ocitli v onom fiktivním světě na monitoru.
Giants: Citizen Kabuto
Gediman: Dávám 100 %, za ten nápad, za tu vtipnost, za všechno :)
Razer: Ne to ne, 100 je vyhrazena jen pro legendy, počkej s ní na Starcraft :-)

90%

Víte že: Se dá sehnat patch co hru odcenzuruje :-)

Vaše hodnocení: 95%  (95 hlasů)
10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
FAQ | Kontakt | RSS | Fox Axe © 2006-2024
Původní recenze, obrázky, texty a zdrojový kód těchto stránek nesmí být bez souhlasu šířeny.

Načtení stránky trvalo 0.0143 vteřin