Gattaca

25.8.09 - Alex Farnijev - Komentáře (9)
Výhodou žánru sci-fi je skutečnost, že dokáže rozebírat přítomnost, přičemž většinou nikoho nepobuřuje, neboť ji zasazuje do rámu fiktivní budoucnosti.
Takovým je i popisovaný film - nabízí zajímavý námět k neméně zajímavým úvahám.

Lidé odedávna touží po dokonalosti, avšak samotná dokonalost nejde přesně definovat. Jde o pomyslných 100 %, kterých se nedá dosáhnout, ale můžeme se k nim co nejvíc přiblížit, a právě míra naší úspěšnosti záleží na mnoha faktorech.

Lidská společnost v nedaleké budoucnosti, kam nás zavede děj filmu, se rozhodla ponechat v rovnici úspěšnosti co nejméně neznámých faktorů. Na začátku byla velmi lákavá myšlenka, jejíž uskutečnění zaručovala vysoká technologická úroveň. Tímto splnitelným přáním bylo vytvoření "dokonalého člověka", či chcete-li - co „nejdokonalejšího člověka“.
Gattaca
Pár se rozhodne mít dítě. Jde do laboratoře, odevzdá vajíčko, spermie a na večeři je doma. Po pár dnech se vrací a lékař s příjemným vystupováním oznamuje, že na základě genetických možností a preferovaných vlastností uvedených párem v dotazníku, může nastávajícím rodičům nabídnout na vybranou z několika variant. Rodiče dají hlavy do hromady, vyberou pohlaví a nejsympatičtější kombinaci vlastností budoucího dítěte. Úsměv, další úsměv, "Tady, prosím, podepište!", potřesení rukou a večer ještě stihnou divadlo.

Každou akci však následuje reakce. Kvůli postupnému nárůstu počtu "dokonalých" dětí ve společnosti se tato začíná rozdělovat na vhodné (valid) a nevhodné (invalid). Nevhodní měli tu smůlu, že rodiče se rozhodli všechno ponechat v moci osudu a nezasahovat do vlastností, jež potomek dostane do vínku, což se později stávalo příčinou diskriminace takových dětí.
Gattaca
Z DNA se dá vyčíst veškerá informace o člověku. Právě DNA (nikoliv pohlaví, rasa, náboženství) ovlivňuje život jedince ve světě filmu Gattaca. Když zájemce o práci dorazí na pohovor, je mu oficiálně či neoficiálně odebrán vzorek DNA a pak už jen "Vítejte u nás!", nebo "Ozveme se vám." Firmy investují pouze do zdravých a perspektivních zaměstnanců s vysokým potenciálem, pojišťovny uzavírají smlouvy jenom se zdravými klienty atd. Tohle je skutečně odstrašující vize budoucnosti. Budoucnosti, kdy z jediného vlasu o vás zjistí naprosto vše, čeho jste schopní, co vás po zdravotní stránce čeká a výsledek bude navíc uveden v procentech - takhle skutečně zjistíte, jak moc se blížíte 100 % "dokonalosti"...

Dá se vymanit z okovů genetické segregace? Zdánlivě nedá. Ale DNA určuje pouze šanci, možnost dosáhnout úspěchu v určitém oboru, nikoliv vnitřní disciplinovanost, charakter, odhodlání, štěstí... Tohle všechno můžete ovlivňovat! Ano, budete muset ujít delší cestu, než "genetické puzzle" vašich sousedů, kterému ke stejnému či lepšího výsledku postačí menší úsilí, ale pořád záleží na Vás, čeho chcete dosáhnout a zda doopravdy chcete, nebo jenom líně sníte.
Gattaca
Vincent Freeman se narodil přirozenou cestou. Těsně po porodu mu bylo diagnostikováno 99% riziko vzniku srdeční choroby a maximální věk odhadnut něco málo za Kristova léta. Jeho přáním bylo letět do vesmíru, ale s takovou diagnózou na kariéru navigátora mohl zapomenout. Nikoho nezajímaly jeho schopnosti. Špatné geny mu uzavřely dveře ke splnění snu. Avšak sílu lidského ducha nelze zobrazit na monitoru!

Přesně takový příběh zpracoval režisér Andrew Niccol, na jehož kontě je scénář k dalšímu zajímavému a nejednoznačnému snímku The Truman Show, který ve světě získal řadu nominací a několik ocenění na MFF. Gattaca se škatulkuje jako sci - fi drama. Vědecká fantastika je nicméně pouhou kulisou k řešení poměrně aktuálních témat. Co všechno nám přinese genové inženýrství? Jak se dokáže adaptovat společnost k nejnovějším výsledkům vědeckého pokroku? Pozmění naše hodnoty? Film nabízí otázky, nikoli odpovědi, a to je, zdá se, účel. Pokud je tomu tak, splnil ho.
Gattaca
Výborné uchopení tématu, režisérovo vedení zkušených herců a kvalitní práce kameramana nám dovolí zapomenout na svět za okny a pohroužit se do světa Gattacy. Hodinu a půl v něm žít dokážeme, ale chtěli bychom v něm strávit - byť jen stejnou dobu - SKUTEČNÉHO života?

80%

Razer na závěr doplní, že Alex Farnijev správně, na závěr dodal, že Gattaca není opravdovým scifi, jelikož to hlavní tedy výběr např. zaměstnanců (byť nezákonný) dle jejich genetických predispozic, je možný již dnes.

Téma je tedy více než, aktuální, ale dle mě je pojaté trochu zastaralým způsobem, vždyť již dnes jdou geneticky modifikovat již živý (narození) lidé a případný "sci-fi" trend tak může spočívat v obstarávání si vhodných léků/genů a to samozřejmě i v případě nemocného srdce (již dnes existuje srdce umělé).

Vždyť již dnes se například otevřeně hovoří o genetickém dopingu vrcholových sportovců, kterým jstou modifikovány různé buňky, podporována "přirozená" tvorba různých hormonů atd.

Skutečný svět ve kterém žijeme a za několik málo let budeme žít je tedy možná ještě více "vědecký" než si tvůrci filmu před 12 lety dovedli představit a tomu odpovídá i jeho pojetí. Ovšem zpracování je výborné, zvlášť jsem ocenil herecké výkony Umy Thurman, nebo Jude Law(a).
Gattaca
Recenze nám byla nabídnuta k uveřejnění jejím autorem Alexem Farnijevem, jemuž tímto velmi děkujeme. Původní verzi můžete nalézt na webu Net-mag.cz.

Název: Gattaca
Žánr: Drama / Sci-Fi / Thriller
Délka: 101 minut
USA
Rok: 1997
Režie: Andrew Niccol
Hrají: Ethan Hawke, Uma Thurman, Jude Law, Xander Berkeley, Jayne Brook, Elias Koteas, Blair Underwood, Mason Gamble, William Lee Scott, Ernest Borgnine, Tony Shalhoub, Alan Arkin, Loren Dean, Maya Rudolph, Dean Norris, Ken Marino

Vaše hodnocení: 92%  (25 hlasů)
10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
FAQ | Kontakt | RSS | Fox Axe © 2006-2024
Původní recenze, obrázky, texty a zdrojový kód těchto stránek nesmí být bez souhlasu šířeny.

Načtení stránky trvalo 0.0174 vteřin