Dr. House - Medical Division

1.8.07 - The_Pretender - Komentáře (22)
“Hippokratova přísaha? Znám, ale nějak mě nezaujala.”
Někdy někdo řeknul, že k lékaři se hodí jen proto, aby u vás objevil nějakou chorobu. Ostatně i lékař musí z něčeho žít, a přece nezemře hlady jen proto, aby vám řeknul, že jste zdraví jako rybička. No a pak je několik druhů lékařů, ke kterým pacienti nechodí, jsou to patologové a doktor House.
“Máte v sobě parazita. Podívejte, má vaše oči. Máte na odstranění toho parazita zhruba měsíc, pak to bude nezákonné, až na několik států. Ale nebojte se, není to tak hrozné, někteří lidé tomu dávají jména, oblékají do šatiček a vozí v kočárku.”

Kdo chce psa bít, hůl si vždycky najde!

Tak to je on, doktor Gregory House. Samolibý, egoistický, sarkastický a samotářský cynik, ale také přemýšlivý, (skrytě) vyrovnaný doktor, který se snaží být vždy nad věcí. Je také tím druhem doktora, ke kterému se pacienti z celé duše vůbec, ale vůbec netěší. Pakliže se k němu dostanou s běžnou chřipkou, či plastovou hračkou zaraženou hluboko v nose, patrně si vás vychutná obzvláště nevybíravým způsobem, během kterého zrovna nevíte, jestli jej máte žalovat, nebo se na místě propadnout hanbou. Tím druhým způsobem, jak se dostat Housovi pod kudlu (a to doslova) je zákeřná choroba, která na vás zaútočí v ten nejméně očekávaný okamžik a jediný, kdo je schopen určit správnou diagnózu a vyléčit vás je právě doktor House. Pravdou je, že doktor House svojí práci v žádném případě rád nemá, nicméně jej neobyčejným způsobem lákají záhady, a je schopen doslova všeho, aby zjistil příčiny toho, proč zrovna zvracíte krev, nebo co je to za podivnou vyrážku, která vám sežrala už půlku ruky. Pravdou je, že samotný akt diagnózy mu činí společně s jeho týmem tu největší radost, přičemž tolik oblíbená “lumbálka” je jen slabý odvar toho, co všechno si na vás může doktor 21. století vymyslet.

“Dusila se měkkou hruškou.”
Dr. House: ”Copak ji zapomněla vykostit?!”
Dr. House - Medical Division
Všichni lžou
Tento medik by šel v dnešní době chápat i jako nějaký detektiv, čímž se netají ani samotní scénáristé, a veřejně jej přirovnávají k Sherlocku Holmesovi. Společné je jim především to, že oba řeší problémy originálním způsobem. Navíc jsou oba drogově závislí, Holmes na kokainu a morfiu, doktor House na Vicodinu, což je lék odvozený od opia. Podobná jsou i jména nejbližších spolupracovníků. Tím, čím je pro Holmese Dr. John Watson, je pro House Dr. James Wilson. Oba mají monogram J. W. Navíc příjmení Holmes začíná stejně jako House na H. A číslo domu či apartmánu House a Holmese je také sthodné, 221b.

Matka pacienta: “Jak mu je?”
Dr. House: “Už lépe.”
Matka pacienta: “Díky bohu.”
Dr. House: “Ne, díky Alexandru Flemingovi, vymyslel antibiotika.”
Dr. House - Medical Division
Dr. House - Medical Division
Dr. House a jeho tým pracují čistě vědeckými metodami. Přijde-li za nimi pacient s konkrétními potížemi, nejdříve zváží a vyberou všechny možné příčiny. Následuje série (mnohdy zbytečných) testů a laboratorních vyšetření, která postupně vyloučí všechny hypotézy, jež přesně nezapadají do daného scénáře, až zbývá pouze jedna možná diagnóza. I Sherlock Holmes totiž říká “Když jste vyloučili všechno, co je nemožné, pak cokoliv zbývá, ať je to sebeméně pravděpodobné, musí být pravda.” Dr. House se samozřejmě nevyhne ani posměchu některých svých kolegů, kteří se domnívají, že je až příliš puntičkářský, ale on ví, že jeho postup je jediný správný. Vždyť v jeho prospěch hovoří i celá řada vyléčených pacientů!

“Žádná žena nás neuvítá doma s večeří a polibkem. - Proto Bůh stvořil mikrovlnky.”

Kdo je kdo
Hugh Laurie - Dr. Gregory House, specialista na infekční choroby a nefrolog.
Doktor HouseHouse je extrémně arogantní odborník, který už při pohledu na pacienta dokáže odhadnout diagnózu. Avšak když není zrovna zaujat prací, nedokáže se přinutit k nějaké činnosti a je velmi líný. Hraje na klavír, je fanouškem baseballu a lakrosu.

O představiteli: Hugh Laurie, celým jménem James Hugh Calum Laurie, se narodil 11. června 1959 v anglickém Oxfordu, studoval na střední škole v Etonu a antropologii a archeologii na univerzitě v Cambridge. Právě za univerzitu závodil v roce 1980 při prestižním závodě veslařských osmiveslic Oxford - Cambridge, byl členem britské juniorské veslařské reprezentace v roce 1977. K veslování se dostal díky svému otci, který vyhrál zlatou medaili na olympiádě. Kariéru veslaře musel ale Hugh vzdát, protože na univerzitě onemocněl mononukleózou. “Na Cambridge jsem šel studovat, abych mohl veslovat. Budu upřímný - antropologie byla to nejsnadnější, co se dalo učit, když trávíte osm hodin denně na řece na tréninku.” V civilním životě je ženatý a má tři děti.

“Cameronovou občas plácnu po zadku, Foremana seřvu a Chase taky plácnu po zadku.”

Robert Sean Leonard - Dr. James Wilson, onkolog
James WilsonWilson je židovského původu, je již potřetí ženatý a u žen má obecně velký úspěch. Nemá rád statistiku a čísla a má tendenci dělat si starosti o pacienty, i když se to snaží před kolegou Housem utajovat…

O představiteli: Robert Sean Leonard se narodil 28. února 1979 v americkém Westwoodu. Rodiče ho pojmenovali Robert Lawrence Leonard, ale on začal místo prostředního jména používat jméno svého bratra - Sean. Vystudoval Columbijskou univerzitu a spolu se třemi přáteli založil divadelní společnost Malaparte. Před tím, než začal hrát v seriálu Dr. House, účinkoval na Broadwayi ve hrách Dlouhá denní cesta do noci nebo Fialková hodina.

Lisa Edelstein - Dr. Lisa Cuddyová, správkyně nemocnice
Dr. House - Medical DivisionO Lisině ambicióznosti svědčí i to, že studia medicíny dokončila v pětadvaceti letech naštvaná, že výsledkově byla až druhá ze třídy. O svém postavení v nemocnici má jasno. Říká o sobě: “Nechráním lidi, které mám ráda, ale kteří jsou prospěšní této nemocnici.”

O představitelce: Lisa Edelstein se narodila 21. května 1967 v americkém Bostonu. Profesionálnímu herectví se začala věnovat při studiu na New York University. Zahrála si například jako host v seriálu Ally McBeal, kde hrála transsexuálního přítele Jamese LeGrose, nebo v seriálu Frasier, kde představovala sexuálně posedlou výtvarnici. Je autorkou, skladatelkou a producentkou muzikálu Positiv Me. Šestkrát týdně cvičí jógu a je tzv. vegankou - nejí, ani nepoužívá nic, co pochází ze zvířat.

Omar Epps - Dr. Eric Foreman, neurolog
Eric ForemanForeman byl v šestnácti letech odsouzen za výtržnictví, ale nikdy nebral drogy. Jeho otec je farář a Eric o něm říká: “Není hrdý na mě, ale na Ježíše. Všechno, co udělám správně, je boží dílo. Všechno, co udělám špatně, je moje osobní selhání.”

O představiteli: Omar Epps, celým jménem Omar Hashim Epps, se narodil 20. července 1973 v newyorském Brooklynu. Vystudoval vysokou školu uměleckou v New Yorku. Už od deseti let píše filmové scénáře. “Začal jsem psát už jako dítě. Krátké povídky, básničky a tak. A hraní je k tomu jenom nadstavba.” Je ženatý a má dvě děti.

Jennifer Morrison - Dr. Allison Cameronová, imunoložka
Allison CameronováAllison si myslí, že je zamilovaná do kolegy House. Její osobní život byl hodně těžký. Na fakultě se vdala, ale její manželství nemělo dlouhého trvání. “Naše soužití trvalo šest měsíců. Měl rakovinu mozku, už se nedalo nic dělat.” Jak sama říká, je mnohem snazší zemřít, než se dívat, jak někdo umírá. Svého manžela viděla umírat v jednadvaceti letech.

O představitelce: Jennifer Morrison se narodila 19. dubna 1979 v Chicagu. Vystudovala Univerzitu Loyola v Chicagu se zaměřením na divadlo, kde kromě jiného hrála v symfonickém orchestru i na klarinet.

Jesse Spencer - Dr. Robert Chase, lékař na jednotce intenzivní péče
Robert ChaseRobert pochází z bohaté rodiny. Jeho matka zemřela před deseti lety následkem alkoholismu, v němž ji její manžel nechal napospas.

O představiteli: Herec, celým jménem Jesse Gordon Spencer, se narodil 12. února 1979 v australském Melbourne. Má mladší sestru a dva starší bratry, kteří jsou stejně jako otec lékaři. Sám o sobě říká, že kdyby nebyl hercem, určitě by se také věnoval medicíně, protože ho velmi fascinuje. Hraje na housle, na kytaru a na klavír.

Suma sumárum
Seriál Dr. House byl s velkým úspěchem vysílán v celé řadě zemí a v USA, nyní společnost Fox uvádí už jeho třetí řadu. Seriál je populární nejen u diváků, ale i u kritiků - získal řadu cen, mimo jiné také například cenu Emmy 2006 za Nejlepší dramatický seriál a David Shore dostal cenu Emmy 2005 za Nejlepší scénář. Představitel hlavní postavy seriálu, herec Hugh Laurie, obdržel Cenu televizních kritiků a Zlatý glóbus za Nejlepší herecký výkon v televizním seriálu. Kromě skvělého hereckého obsazení a scénáře je, ale seriál zajímavý i novým zpracováním detektivního umění. Neobvyklá je také jeho obrazová stránka, divák často podniká pomocí nejmodernější techniky výlety do nitra pacientů, aby pochopil, jak nemoc působí na lidský organismus a co se uvnitř odehrává. Snad se nic nestane, když řeknu, že Doktor House je jeden z nejlepších seriálů a dám mu proto celých 90.

Pacientka: “Nemohla jsem být těhotná, s nikým jsem nic neměla.”
Dr. House: “Aaa neposkvrněný početí”
Pacientka: “A co mám teď dělat?”
Dr. House: “Dát se na víru?”


90%

Víte že:
Se Dr. House vysílá i u nás v TV?
Se plánuje natáčení 4. řady seriálu?
Dr. House - Medical Division
Původní verzi recenze si můžete prohlédnout na stránkách webu Splat, který byl tak hodný, že nám možnost jejího uveřejnění sám nabídl.

Po úplném konci seriálu se k této recenzi pravděpodobně ještě za nějaký ten čas vrátíme a doplníme ji.

Vaše hodnocení: 96%  (134 hlasů)
10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
FAQ | Kontakt | RSS | Fox Axe © 2006-2024
Původní recenze, obrázky, texty a zdrojový kód těchto stránek nesmí být bez souhlasu šířeny.

Načtení stránky trvalo 0.0256 vteřin