Crysis

28.6.09 - Razer - Komentáře (0)
Je tomu už skoro 2 roky a Crysis stále zůstává jednou z graficky nejhezčích FPS. A protože toho tahle hra může nabídnout mnohem více než-li jen grafiku je tu pro vás které nějakým nedopatřením minula dnešní recenze.
Německé studio Crytek se do povědomí hráčů zapsalo již před několika lety původně technologickým demem, následně předělaným do podoby plnohodnotné hry jménem Far Cry. Far Cry byla podle mě úplně obyčejná střílečka s pěknou grafikou na které sem nic moc zajímavého neshledal. Crysis mě však svým zcela novým CryEnginem 2 vážně dostala, na plné detaily a na velkém monitoru už se opravdu dá mluvit o fotorealistickém zážitku, o kterém jsme si mohli nechat před takovými 10 lety jen zdát. Nároky jsou však i dnes stále krvavé, na mém C2D 7300 a Radeonu 4850 s 2GB ram jsem si hru vychutnal jen na vysoké, ne velmi vysoké detaily. A co jsem se koukal tak i na nejlepších sestavách se přes 35 FPS jen tak někdo nedostal.
Crysis
Jenže samotná grafika by byla k ničemu kdyby jste jí neuměli pořádně využít a ukázat co všechno dokáže, Crytek tohle dobře věděl. Právě proto zasadil děj Crysis do tropického ráje na smyšlené Lingshanské ostrovy poblíž východních Filipín a vůbec celá hra je navržená tak aby hráč byl spokojen už jen proto, že se na ní kouká. Crysis, ovšem samozřejmě nabízí mnohem víc, hlavním pozitivem posunujícím hratelnost na úplně jinou úroveň je nanosuit, ochranný oblek, který vaše postava coby člen elitního teamu Raptor zařazeného do vojenských sil USA neustále nosí. Než se pustím do výčtu toho co všechno umí, řeknu, že se vývojáři nechali inspirovat skutečnou vojenskou koncepcí USA, která by měla být do roku 2040-50 realitou.
Crysis
Tak zaprvé nanosuit vám může propůjčit nadlidskou sílu což lze vzhledem k hodně dobrému fyzikálnímu modelu celého světa velmi kreativně využívat – vezměte třeba sud s hořlavinou a hoďte ho 30 metru daleko přímo doprostřed nepřátelského tábora, fantazii se meze téměř nekladou. Za druhé, neviditelnost, proklouzněte nepřátelskou rojnicí a nepozorovaně splňte cíl mise při troše plánování nebudete muset občas ani vystřelit. Za třetí rychlost, díky ní nepřátelům utečete do lesa než stačí zalarmovat své kamarády. Za čtvrté obrana, převeďte energii do obrany a přežijete i zásah granátem. Samozřejmě, že nemůžete používat všechny výhody najednou, vždy si musíte vybrat do čeho dáte omezenou energii z akumulátorů, která se používáním dané vlastnosti vyčerpává.
Crysis
Dalším pěkně provedeným nápadem je možnost vylepšovat zbraně na které po cestě narazíte, třeba o tlumiče, různé laserové zaměřovače, nebo teleskopy. Z obyčejné severokorejské pušky se po pár vylepšeních stane spolehlivý přítel i do té největší nepohody. Aby tohle vylepšování mělo nějaký smysl je zbraní v Crysis o něco méně než jste možná odjinud zvyklí, narazíte na pár druhů amerických a severokorejských automatických pušek, pistol, brokovnici, raketomet, granáty a pár energetických libůstek.

Tím však možnosti nekončí, můžete totiž nastoupit do jakéhokoli terénního vozidla, náklaďáku, ale i tanku a podstatně si tak urychlit cestu napříč ostrovem.
Crysis
Takže teď když už víte kde se hra odehrává a jak se hraje, řeknu vám něco o příběhu, který je kupodivu hodně důležitý, protože až situace, které vám připraví otestují zda jste opravdový predátor, ne jen ustrašená kořist.
Crysis
Crysis
Jako příslušník jednoho z teamů Delta Force máte někdy okolo roku 2020 rychle zachránit vědce z ostrova, kteří tam narazili na nějaké hodně staré artefakty a byli následně zajati Severokorejskou armádou. Mise se zpočátku jeví jako rutinní brnkačka, Korejci nemaj proti vašemu nanosuitu tu nejmenší šanci, vy jste jasnými králi džungle – v této části se dobře seznamte se vším co dokážete, bude se to hodit. Jenže už po chvilce se věci pokazí a to tak že hodně, nějakej šmejd začne masakrovat členy vašeho teamu a to tak, že nemilosrdně. Zhruba v půli hry již z teamu zbývají jen ti dva nejtvrdší, vy a Psycho. A pak to začne, pak začne pravé peklo, které u mě jednoznačně překonalo nějaké filmové zážitky. US Army is going in a s ní i spousta bojové techniky, Korejci bojují jako diví a do toho všeho se nám na obzoru jaksi začíná rozpadat největší hora ostrova ze které cosi vyletuje a jak správně tušíte nejsou to motýlci, ale už 300 000 000 let nasraní mimozemšťané. A proč že jsou naštvaní, no řekněme, že milují zimu (takových –200 je pro ně ideálních), ale přistáli kde přistáli. Atmosféra však ještě nadále graduje, nebudu prozrazovat konkrétní děj, ale řekněme, že pasáže kde zdrháte z mrznoucí párou zahalené džungle a okolo vás se řežou Korejci, US mariňáci a mimozemšťani se mi vryla do paměti. Ovšem úplný konec mě zklamal, byl jako vystřižený z o 10 let starších her, moc smysluplně taky nepůsobil a navíc to nebyl opravdový konec, protože se plánují ještě Crysis 2 a Crysis 3, takže vás raději hned varuji.
Crysis
Crysis dle mě není milníkem ve FPS jak se říkalo při jejím uvedení koncem roku 2007, nicméně s odstupem času (a nárůstem výkonu průměrných PC) mohu říct, že jde o jednu z mála her za poslední roky kterou se opravdu vyplatí si zahrát, protože se na ní jen tak lehce nezapomene.

90%

Víte že: CryEngine 2 má okolo 1 000 000 řádků kódu?

Crysis Trailer

Vaše hodnocení: 76%  (27 hlasů)
10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
FAQ | Kontakt | RSS | Fox Axe © 2006-2024
Původní recenze, obrázky, texty a zdrojový kód těchto stránek nesmí být bez souhlasu šířeny.

Načtení stránky trvalo 0.0108 vteřin