Blue Gender

4.3.13 - Kolmo - Komentáře (0)
Jaká vlastně bude budoucnost Země a lidstva? Tuhle otázku si určitě mnoho z nás někdy položilo. Blue Gender nám dává možnost nahlédnou do jedné z variant. Vize postapokalyptické Země ztvárněné v tomto anime není pro lidi moc přívětivá.
Anime Blue Gender, je 26-ti dílná série od studia AIC (Anime International Company). Od stejného studia jsme měli možnost shlédnou například skvělé anime Armitage, AA! Megami sama, nebo Sakura wars. Blue Gender je jedno z těch méně známých a dnes již starších (1999-2000) anime. Jeho příchod zastínily více známé kousky, ale já osobně si myslím, že bylo opomíjeno neprávem a v této recenzi se vás o tom pokusím přesvědčit. Blue Gender je zárukou kvality a dobré podívané a jeho obsah a samotná myšlenka obsažená v příběhu je velmi zajímavá.
Blue Gender
Kresby jsou naštěstí poctivě ručně kreslené, bez zásahu moderní počítačové animace a při sledování na vás určitě dýchne duch nostalgie. Samozřejmě tu a tam postřehnete kolísání kvality kresby, nebo animátorské zakopnutí, ale osobně zastávám názor, že to prostě k anime podobného ražení a původu patří a nikterak to nezasahuje do celkového hodnocení. Hudební doprovod patří mezi průměr, na který jsme u anime zvyklí – tj. jasný obecný nadprůměr. Opening i ending nikterak neurazí, mě osobně se úvodní skladba velice líbila, ale není to nic co by jste si po shlédnutí výrazněji pamatovali, rozhodně to ale závisí na stylu a vkusu diváka.

Samotná zápletka je v kostře velmi jednoduchá a podobná témata jsou omílána v jiných dílech v různých podobách celkem často Hvězdná pěchota. Jedná se o postapokalyptickou vizi budoucnosti, kdy je lidstvo nuceno vzdát se Země a uchýlit se do vesmíru, kvůli nenadálé invazi obřího hmyzu zvaného Blue. Malý počet lidí, kterým se podařilo přežít a byli vybráni jako elita, nyní žije na obřích vesmírných stanicích, doufaje v to, že se jim podaří vydobýt si ztracenou planetu zpět. Jednou z nejsilnějších zbraní proti Blue jsou Mechové, takže různých akčních soubojů mech versus obří hmyz bude požehnaně a máte se na co těšit. Pomoci k vítězství nad Blue mají také takzvaní spáči (sleepers), lidé kteří mají specifickou nevyléčitelnou nemoc a proto byli v minulosti uspáni do doby, než se na jejich nemoc najde lék. Proto je na zemi vysláno mnoho pátracích týmů, které mají za úkol tyto spící lidi („vzorky“) najít a dopravit do vesmíru na takzvanou druhou Zemi, jak se komplexu vesmírných stanic začalo říkat. Nechci spoilovat tím, že bych se rozepsal o tom, proč se vlastně zbytek lidstva uchyluje k záchraně spáčů a tím bych vás připravit o velmi podstatnou část celého děje, tak vám pouze řeknu, že hrají opravdu významnou roli v celém příběhu.
Blue Gender
Ještě se na chvíli zastavím u Blue, jak jsem již psal, jedná se o obří, hmyzu podobné tvory, kteří během několika málo dnů dokázali zamořit velká města a za několik měsíců zdecimovat skoro celé lidstvo. Nikdo neví odkud se vlastně vzali, jestli se jedná o lidský experiment, nebo na Zem přišli z vesmíru. Jedno je jisté, svého nově nabitého území se vzdát nechtějí a každý pokus o jejich likvidaci končí neúspěchem a co je nejhorší, neustále se vyvíjejí a tím pádem jsou silnější a odolnější vůči zbraním, které lidi používají.

Hlavním hrdinou je zde mladý kluk jménem Kaidou Yuuji, který byl kvůli neznámé a neléčitelné nemoci nucen nechat se uspat a počkat tak do doby, než bude nalezen lék. Probouzí se však 27 let po svém uspání, uprostřed boje proti Blue, kdy se vyslaná vojenská jednotka snaží dopravit jeho modul do bezpečí. Z hrůzou postupně zjišťuje jaký osud lidstvo stihl, tím také začíná celý příběh. Yuuji je zprvu velice vystrašený, ale postupně se začne jeho charakter pozvolna měnit a z ustrašeného malého kluka stává muž, který se rozhodne bojovat o záchranu světa a je odhodlaný ochránit Marlene za každou cenu. Stejně jako Marlene je i Yuuji postavou, která se s každým dalším dílem neustále rozvíjí.
Blue Gender
Druhou z hlavních postav je dívka Marlene Angel, která byla ve svých 10-ti letech nucena opustit Zemi a vydat se do vesmíru. Byla členkou jednotky, která měla zajistit spáče (vzorky) v zařízení, kde byl umístěn i Yuuji. Zprvu Marlene nejeví žádné známky emocí a je velmi chladná, způsobeno je to jejím velmi tvrdým vojenským výcvikem a hodnotami, které jí byly celý život vštěpovány, jelikož život ve vesmíru sebou nesl také mnoho pravidel. Je to jedna z postav, která se během celého anime neustále charakterově vyvíjí a díky Yuujimu se jí naskytne pohled na to, jak moc se lidstvo vlastně změnilo a co všechno bylo nuceno obětovat, aby mohlo nadále přežít. Marlene postupně odhaluje svojí ztracenou lidskost a na samém konci její cesty se z ní stává úplně jiná osoba k nerozeznání od té, kterou byla než poznala Yuujiho.
Na hlavní příběhovou linku navozuje během putování našich dvou hrdinů mnoho dalších, menších příběhů, ve kterých jsou Yuuji a Marlene hlavními aktéry. S tím je také spojeno to, že se nám na scéně během celé série vystřídá celkem mnoho dalších postav, ale každou z nich si užijeme pouze několik dílů a po celé anime zůstává původní pouze dvojice Yuuji a Marlen, což je celkem zajímavé, jelikož než si někoho stačíte oblíbit, nebo naopak znelíbit, tak se na scéně objevuje nová osoba. Ještě jedna zajímavost je, že kromě Blue samotných, nejsou v tomto anime daní žádní hlavní nepřátelé, jak jsme na to většinou zvyklí. Každý jedná podle svého uvážení a v rámci svých pravomocí. I zlý skutek, který některá z postav provede je vysvětlitelný a pokud se na něho podíváme z jiného úhlu tak i pochopitelný, avšak občas né zrovna eticky omluvitelný.
Blue Gender
Blue Gender nám ukazuje nejen samotnou vizi zničeného světa, ale také různé náhledy na to, jak se s touto situací vyrovnali přeživší, kteří byli nuceni na Zemi zůstat. Také lidé odsouzeni na život ve vesmíru se za těch několik desítek let velice změnili, každodenní klidný život nahradila velice pevná disciplína, spojená s řízení se přísnými pravidly a rozkazy, jejich porušení je velice přísně trestáno a tak se z části potlačili některé z lidských vlastností. Jediné co lidi motivuje a drží při zdravém rozumu je naděje, že se jim podaří vydobýt ztracenou Zemi nazpět.

Na závěr malé osobní zhodnocení. Blue Gender se mi po celkové stránce velice líbilo, jedná se o velmi povedený seriál, který byste určitě neměli přehlédnout. Rozhodně to není ztráta vašeho času a myšlenky v něm obsažené jsou nejen dobře zakomponované do daných situací, ale také vás donutí se nad nimi zamyslet hlouběji a možná více než si zprvu uvědomíte. Samotný závěr je opravdu velice dobře zvládnutý a posledních zhruba 5 dílů jsem opravdu jenom tajil dech a čekal jak to celé vlastně dopadne.

80%

Vaše hodnocení: 100%  (4 hlasů)
10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
FAQ | Kontakt | RSS | Fox Axe © 2006-2024
Původní recenze, obrázky, texty a zdrojový kód těchto stránek nesmí být bez souhlasu šířeny.

Načtení stránky trvalo 0.0105 vteřin