Avatar

19.12.09 - Razer - Komentáře (44)
Tož nebylo to špatné hoši a dívky, dámy a páni, Cameron je řemeslník a na rozdíl od nedomrlých trikařů co točí výplachy jako Transformers přesně ví na co zbytečných 250 milionů dolarů použít.
Ty peníze jsou na filmu prostě vidět, nikdo je potají nevytuneloval jako třeba v případě Terminátora 4, všechny chvalozpěvy o nádherných tricích jsou pravdivé, není to sice stále fotorealistické, ale mně osobně už to stačí. Avatar je snovým světem, je to fantasy o fantasy, realita v něm dostává nový dosud neznámý rozměr, až snad na hlínu či vodu vlastně vizuální triky nezachycují “tu naší skutečnost“, jak pak chcete tvrdit co je fotorealistické? Bravo Jamesi.
Avatar
Avatar
A co chudák příběh, je tam vůbec, ptáte se milí čtenáři? Ale ano, a to dokonce velmi dobrý, takový, který se jen tak nezapomíná. Má to jen jeden háček, stejnou kostru má i Poslední samuraj, Tanec s vlky, Stroj času, Vinnetou a dalších x děl. Originalitu v této zásadní části filmu jednoduše nenajdete, ať hledáte sebevíc, mnozí zkušení kritici jsou z toho znechuceni, vždyť příběh je vždy tím hlavním a zbytek je jen výrazový prostředek či bonus v podobě nové myšlenky, nebo snad ne? Normálně bych s nimi souhlasil a začal tu pěnit nad tou zpropadenou komercí, lživou reklamní kampaní, ale to bych výsledek nesměl již tak rok dopředu čekat. Jsem při smyslech a je mi jasné, že žádné studio vlastněné více jak 2 lidmi a řízené nějakým managementem by nedalo i s reklamou cca 500 000 000 dolarů do filmu bez existujícího “brandu“ s opravdu originálním příběhem, to by se šéfíci mohli i s Cameronem jít ještě před premiérou věšet na nejbližší Hollywoodskou palmu/kaktus, taková je holt realita, naše realita.
Avatar
Avatar
Vy náročnější, než přestanete číst dál si představte, že je vám 10, a nebo si rovnou vzpomeňte na rok 1993, kdy šel do kin Jurský park I, ruku na srdce, nelíbilo se vám to tehdy nehledě na za vlasy přitaženou zápletku? Mě hrozně, načet sem už tehdy o dinosaurech fůru knih, po Avatarovi vám doma možná vyroste genetický, nebo raketový inženýr. Takže jestli máte v rodině nějaké malé caparty okolo 10 let je pro ně (a vás tedy taky) Avatar tím pravým na co o Vánočních svátcích zajít do kina, alespoň každý druhý co nehraje World of Warcraft bude mít opravdovou radost.

Zpět k recenzi, zpracování příběhu je na slušné úrovni, teď nemluvím pouze o technické stránce, Cameron se opravdu snaží myslet na různé malé detaily typu mřížky nasávání u lidského vznášedla, nebo “okecání“ mnoha scén, včetně například přenosu mobilní platformy jedním vrtulníkem nižší gravitací měsíce či zmínkou o pevnějším složení kostí domorodců, malé odchylky tak výrazným způsobem mění prostředí celého imaginárního světa, s tím se často nesetkáte. Jsou to vážně detaily, ale je jich hodně a daří se jim zaujmout vaši pozornost, když příběh skočí z vesmírné lodi a lidské důlní základny do snové džungle měsíce Pandora v souhvězdí Alpha Centauri začnete spolu s ex-mariňákem Jakem Sullym (Sam Worthington) vyvalovat oči, protože cosi je pořád někde nad prahem vašeho vnímání, množství detailů vám prostě uniká, průměrný mozek nestíhá, protože staré známé zkratky “jo to chlupatý co leze po stromně je asi opice to znám“ nefungují. Zde je hlavní síla filmu.
Avatar
Herci jsou dobří a připadalo mi, že hrají i přes své digitální obličeje, tím nejsympatičtějším tvorem na celé Pandoře pro mě byl paradoxně hlavní záporák, plukovník Miles Quaritch (Stephen Lang) svým způsobem totiž film Avatar zachraňuje! Není to měkota, nevede patetické řeči a když se naštve, jde přímo k věci, až třísky lítají. Bez tohoto uvěřitelného veskrze lidského charakteru by se celá podivná konstrukce rádoby scifi zřítila, nebylo by zde jakékoli napětí ohledně konce příběhu. Kdo horší by se mohl postavit po novém životě dravě toužícím Jakeovi, jež se vykašlal na svůj prašivý lidský život invalidy, ve kterém prostřednictvím Avatara špehoval místní domorodce, aby je soukromá společnost mohla připravit o nerostné bohatství? Exmariňákovi s novým třímetrovým, uhlíkovými vlákny vyztuženým tělem zamilovaným do místní princezny?

Avatar u mě má největší mínus za až moc okatou snahu prezentovat lidi jako zlé vykořisťovatele, kteří létají v hučných smradlavým pixlách na technologické úrovni Vietnamské války (ani ne dneška) a ničí dokonale bezproblémový svět primitivních, ale zdravých a krásných domorodců.
Technologie roku 2150 bude dozajista mnohem elegantnější, mocnější a bohužel i vražednější (orbitální bombardování, přehřátá plasma namísto kulometů, superjedy místo slzáku atd. atd. … ). Možná bych výše zmíněné překousl, nebýt asi tří opravdu hloupých dialogů, monologů. Technologie není nikdy samo o sobě špatná, špatný je vždy pouze přístup k ní! Zatím jsme tu i přes to, že máme atomové bomby, 99% vynálezů může být už jen prospěšnějších a to i přírodě.
Ale kdo, ví možná bude (pokud bude) druhé pokračování méně pohádkové, lecos nasvědčuje tomu, že si Cameron už připravil půdu.
Avatar
Avatar
V širším kontextu však Avatar hlubší smysl má, rozhodně nepřinesl trikovou revoluci to ani náhodou, ale evoluci, to ano, bylo třeba vyvinout zcela nový systém natáčení a různých postupů a bylo třeba to nějak zaplatit, stalo se a výsledek je povedeným kompromisem. V nedaleké budoucnosti možná na této technologii vznikne opravdový majstrštyk, který by jinak nevznikl.

Byl jsem na 2D verzi s titulky a s anglickým zněním včetně hudby (na kterou nevím proč hodně lidí nadává) jsem byl spokojen, co jsem slyšel 3D Imax je lepší volbou, jelikož dabing není tak strašlivý jako v traileru, obyčejné 3D se prý od normální verze příliš neliší.

Tak tedy, Avatar je u mě v letošních filmech na 3 místě hned za District-9 a Watchmeny. Doporučuji ho prakticky každému od dětí po starší ročníky, sledování určitě snese i celá rodina pěkně pohromadě. Kromě dětí a lidí co neznají výše zmíněné filmy asi nebude nikdo opravdu unešen, ale 3 hodinky rychle utečou a zbytek dne bude jistě vypadat o něco modřeji :-) hezké sny… .

80%
Avatar

Víte že: Na premiéře filmu byl Arnold Schwarzenegger?

Vaše hodnocení: 90%  (1094 hlasů)
10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
FAQ | Kontakt | RSS | Fox Axe © 2006-2024
Původní recenze, obrázky, texty a zdrojový kód těchto stránek nesmí být bez souhlasu šířeny.

Načtení stránky trvalo 0.0144 vteřin