Animera 2008

27.4.08 - Animera - Komentáře (0)
Zdravíme všetkých priaznivcov filmu so slabosťou pre kreslených hrdinov, ktorým vdychujú život šikovné ruky a originálna myseľ. Dovoľujeme si Vám dať do pozornosti aktuálny ročník populárneho podujatia s názvom Festival fantazie, nakoľko práve v rámci tejto akcie budete mať možnosť zažiť štyri dni dovolenky v krajine animovaných kúziel a divov. Máte radi filmy, ktoré sú takmer bez limitov a dokážu nám vyrozprávať akýkoľvek príbeh ktoroukoľvek formou? Potom ste na správnej adrese. Pootvoríme Vám dvere a ostatné už bude len na Vás...
Čo je vlastne ANIMERA?

ANIMERA je Festival animovaných filmov. Názov odkazuje na éru animovanej tvorby, ktorá odštartovala 100 rokov predtým, ako náš projekt vznikol. Podujatie zameraním presahuje príslušnosť k určitej komunite, pretože žánrovo môže ulahodiť každému fanúšikovi, ktorý je otvorený nami propagovanému spôsobu filmového vyjadrenia.

Prečo ANIMERA vznikla?
ANIMERA vznikla ako odpoveď na akcie propagujúcu len jednu stranu animácie, ktorých zameranie je príliš limitované a navyše sú si neraz veľmi podobné. ANIMERA nemá ambíciu byť akciou postavenou na uvádzaní tvorby z jedinej krajiny, pretože to skôr stavia hrádzu, ako búra bariéry. ANIMERA tiež nevznikla, aby niekomu robila konkurenciu, či brala vízie. Vyplnili sme prázdne miesto, keďže v bývalom Československu neexistuje fanúšikovský festival venovaný animovanému filmu.
Animera 2008
Aké je poslanie akcie?
Snažíme sa postaviť program tak, aby sa koncepciou čo najviac približoval k profesionálnemu podujatiu tohto typu. Náš program skôr reflektuje, čo je zaujímavé všeobecne, ako čo je zaujímavé pre nás. V časoch, keď mnoho profesionálmi odvedených projektov (napr. v televízii) pôsobí absolútne amatérsky, je nutné zvykať si i na fakt, že aj laici môžu odviesť kus kvalitnej práce. ANIMERA má silne naratívny charakter. Čo sa týka animácie, má predstavovať mienkotvorný festival asi tak isto, ako sú médiá mienkotvorné v oblasti politiky. Podstatné je však to, že všetko sa dá podať i zábavnou a pre verejnosť príťažlivou formou. Naša programová línia na FESTIVALE FANTAZIE nie je postavená na tom, čo už každý pozná, ale skôr na tom, čo by spoznať mal. V programe má svoje pevné miesto tak mainstream, ako i alternatíva. Festival v pravom slova zmysle by mal ponúkať predovšetkým festivalovú tvorbu, ktorá je u nás výdatne zastúpená. Náš program do veľkej miery odzrkadľuje momentálne dianie na svetovej scéne. Veľkou motiváciou je tiež poukázať na to, že animácia sa nerovná detskej tvorbe, čo sa ale nedá robiť premietaním infantilných seriálov. Zvlášť fanúšikovia japonskej tvorby si musia uvedomiť, že pokým nebude animácia uznaná ako svojbytná forma a nie filmový žáner, nebude pre anime platiť žiadna výnimka. Akcie propagujúce anime sa musia líšiť, aby sa skutočne dalo hovoriť o rozširovaní, a to sa dá uskutočňovať jedine cez oslovovanie rôznorodého publika.

História podujatia
O projekte sa začalo uvažovať na sklonku roku 2006. V dňoch 29. - 30. 6. 2007 sa uskutočnil prvý ročník akcie. Téma sa niesla hlavne pod taktovkou science-fiction. Značné slovo dostal cyberpunk, priestor mali i ekológia alebo náboženstvo. Popri kultových záležitostiach ako Ghost in the Shell alebo Neon Genesis Evangelion ANIMERA odprezentovala animovanú tvorbu slovenských študentov. Silné slovo mala tiež rokmi preverená klasika, väčšinu prednášok obstaralo združenie Maelström, webová prezentácia prebiehala pod záštitou portálu Manga.SK. Najväčší úspech zaznamenala prednáška Japonské módne trendy a rovnako návrat Posledného jednorožca po 25 rokoch. ANIMERA 2007 predstavovala predovšetkým generálku, pretože hlavné predstavenie by ešte len malo nasledovať.
Animera 2008
Aký bude tento ročník?
Leitmotívom festivalu bude cestovanie v čase i priestore. Pomocou programovej schémy sa budeme stále premiestňovať nielen žánrami, ale i krajinami a dobami, v ktorých sa jednotlivé príbehy odohrávajú. Nie je tiež vylúčené, že si niektorí hrdinovia zacestujú v čase i doslova. Motto akcie sa viaže k hlavnej sekcii a znie: "Svet nie je čiernobiely". Animácia bude prezentovaná na príklade mnohých techník, štýlov či postupov. Budeme sa venovať jednotlivým tvorcom i štúdiám, okrem projektov celovečerných dostanú nemalý priestor i filmy krátkometrážne. V programe bude možné nájsť tituly ocenené prestížnymi cenami z filmových festivalov po celom svete. V koncepcii je zastúpená tvorba rodinná až neprístupná. Filmy si môže nájsť široké publikum, ale na svoje si prídu tiež fajnšmekri. Ťažisková sekcia Svet nie je čiernobiely prinesie tituly pestrých chutí z Austrálie, Belgicka, Číny, Dánska, Francúzska, Kanady, Nemecka, Nórska, Poľska, Ruska, Španielska, Talianska, USA či Veľkej Británie. Sekcia Pod vychádzajúcim slnkom sa bude snažiť splniť očakávania fanúšikov Japonska a tamojšej tvorby, v sekcii Bits 'n Pieces Vám filmy rozmeníme na drobné, sekcia Trinásta komnata animovaného filmu zase predstaví aj to, čo bolo až doposiaľ nepredstaviteľné. A to bol prosím iba veľmi hrubý náčrt...

Kedy a kde sa ANIMERA 2008 uskutoční?
Druhý ročník sa bude konať v dňoch 3. - 6. 7. 2008, opäť pod krídlami FESTIVALU FANTAZIE v Chotěboři. Všetky dôležité informácie nájdete na oficiálnych webových stránkach, ktoré boli spustené 8. apríla.
Animera 2008
O čom je FESTIVAL FANTAZIE?
Akcia skrývajúca sa pod názvom FESTIVAL FANTAZIE je najväčšou udalosťou svojho druhu v bývalom Československu a jej história sa začala písať pred dvanástimi rokmi. Pri zrode stálo a doteraz stojí Občianske združenie SFK Avalon, ktoré rado popúšťa uzdu fantázie všetkým návštevníkom, ktorí sa tohto významného podujatia rozhodnú zúčastniť. Každým rokom sa do českého mestečka Chotěboř chystajú priaznivci filmov, seriálov, literatúry, hier či internetu, aby mohli byť svedkami úžasného 10 dní trvajúceho dobrodružstva v znamení lákavých okruhov, akými sú napríklad science-fiction, kozmonautika, moderné technológie, fantasy, horor, mytológia, záhady, vojenstvo, dejiny, no v neposlednom rade i fascinujúci fenomén zvaný animácia.

Ak Vaše srdce aspoň trochu tlčie aj pre animovaný film, u nás sa rozhodne nestratíte. Príďte si vychutnať atmosféru festivalu ANIMERA a nájdite svoj živel!

Razer ač se akce neplánuje zůčastnit přeje všem organizátorům, ale hlavně návštěvníkům ty nejlepší zážitky.

FAQ | Kontakt | RSS | Fox Axe © 2006-2024
Původní recenze, obrázky, texty a zdrojový kód těchto stránek nesmí být bez souhlasu šířeny.

Načtení stránky trvalo 0.0083 vteřin