Tenchi Muyo! Ryo-Ohki a Tenchi Universe

9.6.09 - Razer - Komentáře (14)
Pokaždé když si myslím, že už mě ani anime nemá čím překvapit a zaujmout, narazím na seriál co mi dokáže opak. Tentokráte to dokázal Tenchi a jeho parta… .
Když jsem asi před měsícem přidával postavy do svého druhého projektu - Postavy.cz zaujal mě opravdu šílený název jednoho anime, no řekněte co si představit pod jménem Tenchi Muyo! Ryo-Ohki a obrázkem ze kterého se na vás culí i na anime vážně šíleně vypadající parta holek. Nelenil jsem a na fórech kam chodím nadhodil otázku zda ho někdo zná, protože jak sem se tak koukal v ČR o něm snad kromě oldschool recenzenta piráta z manga.cz a pár dalších nadšenců nikdo neslyšel, mile mě po pár dnech překvapil Kael, který měl nakoukané nejenom Tenchi Muyo! Ryo-Ohki, ale i Tenchi Universe, Tenchi in Tokyo, Tenchi Muyo GXP – Seina Yamada, všechny tři filmy, speciály jako Tenchi Muyo - Pretty Sammy. ale i načtenou mangu (ta vznikla nezvykle až po OAV!). Utvrdil mě v tom, že rozhodně neprohloupím když se do Tenchiho pustím, ale nesmím prý začít ze špatného konce.
Tenchi Muyo! Ryo-Ohki a Tenchi Universe
Jako první jsem si tedy pustil první dvě 7 dílné OAV z roku 1992 a 1994 pojmenované Tenchi Muyo! Ryo-Ohki, která vlastně nakopla celou mašinérii a pupularitu které se Tenchimu v příštích letech v Japonsku dostalo.

Už po pár dílech jsem se ocitl v ráji stvořeném přesně pro potřeby takového průměrného otaku. V ráji plném výborného humoru, naprosto geniálně navržených postav, těžkých WTF? situací a takové té těžko popsatelné atmosféry co vás chytne a vynese ke skvělé optimistické náladě. Vše dokresluje na svou dobu špičková animace a zajímavá hudba. Ovšem předem všechny upozorňuji, že jde vážně o ztřeštěnou věc se spoustou “japonského“ humoru, kterou jak jsem velmi bolestně zjistil u dokončení OAV Ryo-Ohki z roku 2005 (tu si pusťte hned po těch prvních dvou) dělí od nudného harémového čehosi jen nepatrný a nebojím se to slovo použít, geniální a velice těžko definovatelný krůček.
Tenchi Muyo! Ryo-Ohki a Tenchi Universe
Ale teď už konečně k hrubým obrysům příběhu ať vás tu neuspím, Tenchi Masaki je vnukem správce starodávné šintoistické svatyně. Jeho otec je sukničkář a mamku nemá vůbec, přesto si nestěžuje a bere život z té lepší stránky, tedy až do okamžiku kdy štípne dědovi klíč od posvátné krypty a poodkryje její vyschlé, zatuchlé tajemství, které má s rodinou Masaki 700 let starý spor k dořešení. Od té chvíle začínají Tenchimu krušné časy ve společnosti vesmírné pirátky Ryoko, mimozemských princezen Ayeki, Sasami, nejchytřejší interdimenzionální vědátorky Washuu, nejhloupější galaktické policistky Mihoshi a bitevní lodi Ryo-Ohki, která vypadá jako králíček křížený s roztomilým koťátkem (ne, vážně jsem si právě nic nešlehnul).

Následné epizody staví na interakci mezi postavami, hlavně mezi Ayekou a Ryoko, které jsou naprosto odlišné a přesto vlastně skoro stejné. Nějakým zázrakem se tak alespoň pro mě podařilo nemožné, a to proměnit zcela banální 100x ohrané zápletky v celé minuty dusivého smíchu :-) . Hlavní trumf však Tenchi vytáhl o pár dílů později a nebylo jím nic jiného než romantika, která působila přesně tak jak měla - přirozeně. Skutečně mě ke konci zajímalo jak to se všemi postavami včetně třeba hloupé Mihoshi dopadne! K dokonalosti vše dovedl náznak mnohem hlubšího děje dávajícího se na pozadí regulérního příběhu pozvolna do pohybu.
Tenchi Muyo! Ryo-Ohki a Tenchi Universe
Jenže v následujících 10 letech se místo obyčejného pokračování začaly natáčet výše zmíněné spin-offy a remaky… . Konečně pak vytoužené pokračování OAV Ryo-Ohki z roku 2005 pro mě bylo hodně rozpačité, první půlce úplně chyběla “ta“ atmosféra a show spíše připomínalo přehlídku stále nových a nových, a přitom stejných a stejných postav ženského pohlaví. Druhá půlka série pachuť poněkud napravila a přinesla některé odpovědi, ale na to jak se první část vůbec nic nedělo působil konec strašně uspěchaně, nevyužitě.

Tenchi Universe
A protože už jsem viděl i seriálový 26 dílný remake z roku 1995 jménem Tenchi Universe, který byste si měli pustit právě po OAV napíšu v dnešní recenzi také něco o něm. Myslím že tenhle seriál dobře vystihuje jeho pěkný opening, zkrátka je to taková odlehčená verze původního vesmíru - záměrně nepíšu příběhu, jelikož ten je trochu jiný. Po prvních dílech zjistíte, že je to dívatelné, ale jaksi tomu chybý “ten“ náboj, postavy jsou totiž takové jiné, Washuu se zde nejenom chová jako egomaniak, ona jím je, Mihoshi není tentokrát hloupá, ale přímo vypatlaná (což už kolikrát není vtipné) a mohl bych pokračovat, naštěstí základ v podobě sokyň Ryoko a Ayeki zůstal více méně stejný. Universe díky tomu někde v půlce příznivce původního OAV znovu nadchne a zvedne náležitě náladu. Předposlední díl je pak takový dost slabší, tvůrci si toho asi byli vědomi a ten úplně poslední zas dojem trochu vylepšil. Hlavním záporem Tenchi Universe je nevyřčené pravidlo, že všechno nakonec dobře dopadne, skutečný zájem diváka o osud hrdinů se proto jaksi vytrácí… .
Tenchi Muyo! Ryo-Ohki a Tenchi Universe
Co dodat, Tenchi Muyo! Ryo-Ohki vás zavede na nekonečnou cestu vesmírem jako žádný jiný seriál, pokud mu to ovšem dovolíte. Těm co nedokáží odhodit zábrany se však Tenchi líbit ani trochu nebude.

A konečné hodnocení? Prvním dvěma Ryo-Ohki OAV bych dal 90 procent a třetímu 70, jenže to by vyšlo nějakých 80 a to je málo… takže tedy

90%

Tenchi Universe je slabší, ale za snahu a pár pěkných dílu z prostředka mu s přimhouřeným okem dávám

80%


Víte že: Tenchi Muyo! Je považován třeba s Ranmou 1/2 za jednoho ze zakladatelů “harémového“ subžánru?

Soundracky k některým tenchi sériálům jsou hodně povedené?

Vaše hodnocení: 90%  (13 hlasů)
10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
FAQ | Kontakt | RSS | Fox Axe © 2006-2024
Původní recenze, obrázky, texty a zdrojový kód těchto stránek nesmí být bez souhlasu šířeny.

Načtení stránky trvalo 0.0106 vteřin