StarCraft 2: Wings of Liberty

8.8.10 - Gediman - Komentáře (34)
Po dvanácti letech konečně přichází pokračování legendárního RTS od Blizzardu, StarCraftu. S podtitulem Wings of Liberty vtrhlo oficiálně na trh 27.7. 2010, a to rovnou ve dvou verzích: klasické a Collector’s Edition. Jak říká sám mariňák Tychus Findley, „Hell, it's about time!“
Právě onu Collector’s Edition jsem si objednal, jen pár dní před vydáním. V prodejně to ale nějak stihli, takže hra mi došla přesně toho sedmadvacátého. V úvodu tedy trochu popíšu tuto sběratelskou edici. Tak předně, je to docela velká krabice, která se netradičně rozkládá na dvě samostatné části. Kromě hry obsahuje DVD s bonusovými materiály (představení designérů, historie a vývoj StarCraftu, všechny herní videosekvence a podobně), soundtrack, nultý díl komiksu, knihu obrázků v pevné vazbě a 2 GB flash disk ve tvaru psích známek Jima Raynora. Na tomto disku jsou nainstalovány původní StarCraft a jeho datadisk Brood War, jakožto malý bonus pro ty, kteří SC ještě nehráli. Kromě toho má hráč k dispozici nějaké estetické bonusy, jako avatary a unikátní model jednotky Thor do multiplayeru, a dále pak bonusy do World of Warcraft.

Instalace
A nyní ke hře samotné. Instalace je velmi dlouhá (alespoň na mém počítači byla), zabere přibližně tak dvě hodiny. Nějakou dobu také potrvá automatická aktualizace. Stejně jako mnohé moderní hry, např. W40K Dawn of War 2, i zde je nutná registrace on-line. Bez té si to zkrátka nezahrajete. Musíte si založit účet na síti Battle.net (pokud ho ještě nemáte) a tam vložil cd-key. Tehdy se vám hra „aktivuje“ a vy se můžete dostat do jejího startovního menu. Zde se nalogujete pod svým přihlašovacím jménem (e-mailem), které jste uvedli na Battle.netu, a zadáním hesla od tamtéž (e-mail vyplňovat pokaždé nemusíte, ovšem heslo ano – zřejmě nějaké bezpečnostní opatření). A pak hurá na hru.

Poznámka: Nevím jak nyní, ale v době kdy jsem hru registroval, měl Battle.net nějakou chybu, která způsobovala, že se nešlo nalogovat i poté, co se hra aktivovala. Jedním z řešení problému bylo, dle slov technické podpory Blizzardu, změnit si heslo a pak počkat půl hodiny, než to síť zpracuje.

Hry
StarCraft 2 nabízí kampaň za Terrany (tedy lidi), skirmish proti počítači, multiplayer, tutoriál (dobré pro ty, kdo nehráli první SC) a sadu jakýchsi speciálních misí, ve kterých procvičujete taktiku.
StarCraft 2: Wings of Liberty
Kampaň
Jak už bylo řečeno výše, je tu jen jedna kampaň, za Terrany. Místo klasických brífinků tu jsou jakási interaktivní „menu“, což je rozhodně zajímavější a chytlavější, než pouhé odstavce textu. Např. můstek vesmírné lodi – kliknete na kapitána a dozvíte se od něj nějaké příběhové informace, kliknete na mapu a odletíte na nějakou planetu, kliknete na monitor a uvidíte průběh svého tažení. Takových prostředí je tu víc, třeba vesmírná loď má ještě laboratoř, zbrojnici a kantýnu (s jednou chytlavou mini-hrou :). Tady na lodi budete dělat spoustu důležitých věcí, které vám usnadní průběh misí.

Tou první důležitou věcí je nákup globálních upgradů pro vaše jednotky a některé budovy. Za peníze, které vyděláváte plněním misí, můžete každé z nich koupit dvě schopnosti. Můžete také vyzkoumávat zcela nové technologie. Zde existují dva stromy: zergský a protosský. Během některých misí máte možnost splnit vedlejší cíl a získat tak body, k zergskému a/nebo protosskému stromu. Jakmile nashromáždíte dostatečný počet bodů daného stromu, zpřístupní se vám dvě technologie – jednu z nich si můžete vybrat, druhá je pak už uzamčená. Oba stromy mají představovat technologie inspirované Zergy a Protossy. Např. v zergském máte možnost vyzkoumat regenerativní pancíř, po vzoru regenerace, kterou Zergové mají; u protosského zase možnost teleportovat suroviny z rafinérie rovnou do centra, po vzoru teleportačních systémů Protossů. Další věcí, kterou můžete na palubě dělat, je nakupovat žoldnéřské jednotky (také za peníze). Žoldnéřské jednotky jsou odolné a ničivé, ale v každé misi mají omezené možnosti nasazení.

Pořadí misí si můžete vybírat sami, tedy samozřejmě jen z těch, které jsou zrovna k dispozici. Misí je celkem 25, plus jedna tajná. Ve třech případech však narazíte na možnost volby, jakým způsobem danou misi splnit – možnosti jsou vždy dvě, takže celkový počet misí se vyhoupne na 29. Mise jsou, jak už to u Blizzardu bývá, velmi nápadité. Prakticky žádné dvě nejsou stejné.

Každá mise vám zpřístupní nějakou novou jednotku, kterou můžete od té doby používat. Co se týče jednotek, je jich tu celá řada – nové i některé staré, z prvního SC. Nutno podotknout, že některé jednotky jsou přístupné pouze v kampani, nikoliv ve skirmishi/multiplayeru, a to z důvodu vybalancovanosti ras, kterou je StarCraft tak pověstný. Dobrou věcí je, že u každé mise si můžete zvolit její obtížnost. Dohrané mise můžete poté najít v seznamu a odtud je zahrát znovu, např. s jinou obtížností.
StarCraft 2: Wings of Liberty
U jednotek je i jistý prvek sbírání zkušeností, ačkoliv je jen symbolický. Každý voják začíná na hodnosti Recruit a zabíjením protivníků si postupně zvyšuje hodnost. K ničemu to není, ale vypadá to dobře. Funkce počítání zabitých byla už v prvním SC, ale tam měly jednotky hodnost pevně danou. Zkrátka… je to detail, ale dobrý.

Kampaň je protkána několika videosekvencemi. Ty jsou dvou typů: herní a prerenderované. Prerenderované nemusím snad vysvětlovat, zkrátka vizuálně dokonalá podívaná, kterou shlédnete např. hned v intru. Herní sekvence jsou složeny z prostředí a modelů stejných, jako jsou v interaktivních menu, o kterých píšu výše. Neznamená to však, že by byly nějak nekvalitní, naopak – jsou skvěle animované a otexturované. A navíc: jsou přístupné v editoru, takže si zručnější hráč může vytvořit vlastní filmečky! Faktem je, že kdyby zůstalo pouze u prerenderovaných, byla by hra o dost chudší. Tyto herní jsou mnohem snazší na výrobu, takže s nimi Blizzard nešetřil, a to je dobře.

V průběhu celé hry, tedy i mimo kampaň, sbíráte odměny (achievementy), což jsou jakési medaile za dosažení různých cílů. Achievementů je tu velká spousta a lze je získat za mnoho odlišných věcí, např. za splnění mise na vyšší obtížnost, za splnění beze ztráty jednotky, za zabití určitého množství nepřátel, nebo třeba i za to, že si v kampani promluvíte se všemi postavami nebo shlédnete všechny televizní reportáže. Achievementy odemykají např. nové profilové avatary a symboly a slouží také jako poměření, jaký z hráčů je aktivnější :)
StarCraft 2: Wings of Liberty
Příběh
Terranský Dominion je stále na vrcholu své moci. Jim Raynor se skrývá na planetě Mar Sara, protože zbytek lidstva ho díky propagandě považuje za teroristu. Zergové se stáhli na svoji planetu Char a jsou neaktivní, stejně jako Protossové. Jenže vše se rychle změní, když Zergové náhle vytáhnou proti lidským planetám. Dominion stahuje své jednotky na centrální světy, čímž tak nechává své chudší obyvatele na okrajových planetách na pospas těmto monstrům. Raynor se chytá příležitosti a se svými věrnými jde kolonistům na pomoc, což pomáhá jeho pověsti. Brzy ho kontaktuje jeho starý známý, propuštěný vězeň Tychus Findley, který pro něj má nabídku – honbu za prastarými artefakty. Vědecká organizace Moebius za ně totiž dobře platí, takže je alespoň čím financovat osvobozenecké mise. Jenže vychází najevo, že Raynorova "ex"-přítelkyně a zároveň vládkyně všech Zergů, Kerriganová, má s artefakty své vlastní plány a jsou v podstatě hlavním důvodem, proč se Zergové vrátili. Celý příběh se začne komplikovat a nabírat na obrátkách a epičnosti…

Grafika a hratelnost
Grafika i systém nejsou nejmodernější a vlastně to ani nebyl záměr. Blizzardi chtěli co nejvíce zachovat původní vzhled, styl a hratelnost. A to se jim povedlo. Grafika nevypadá tak kresleně, jako u Warcraftu III, avšak ani nijak extra realisticky, přesto je však moc pěkná na pohled. A díky tomu vlastně ani nemá přehnané nároky, minimální požadavky na počítač jsou následující:

Windows® XP/Windows Vista®/Windows® 7 (nejnovější Servis Pack) s DirectX® 9.0c
2.6 GHz Pentium® IV nebo ekvivalentní AMD Athlon® procesor
128 MB PCIe NVIDIA® GeForce® 6600 GT nebo ATI Radeon® 9800 PRO karta.
12 GB místa na disku
1 GB RAM (1.5 GB pro Windows Vista®/Windows® 7)
DVD-ROM
Připojení k internetu
Minimální rozlišení obrazovky 1024x720

Poznámka: nejnovější Servis Pack nemám, a hra funguje také bez problémů...

Poznámka: ... avšak jeden problém tu je, i když Blizzard ho jistě co nevidět odstraní. Pokud se vám při spuštění skirmishe/multiplayeru ukáže jen černý obraz a špatně načtený ovládací panel a vypadnou všechny zvuky, tak vězte, že je to zásluha české verze Windows. V registrech Windows je totiž položka „Data aplikací“ a hra nedokáže vzít to dlouhé í. Pokud to však přepíšete na krátké i, hra půjde normálně – i když samozřejmě jakékoliv hrabání se v registrech může znemožnit práci dalších programů, takže se to obecně nedoporučuje.
StarCraft 2: Wings of Liberty
Editor
Stejně jako předchozí strategie od Blizzardu, i SC2 má editor misí. A tento je doveden k dokonalosti, protože v něm můžete udělat prakticky cokoliv. Nové jednotky, nové rasy, inventáře pro postavy, vylepšování postav za zkušenosti, vlastní videosekvence… můžete dokonce vytvořit zcela jinou hru, třeba 3D střílečku z pohledu třetí osoby. Mapy či mody, které takto vytvoříte, můžete rovnou publikovat na Battle.netu, odkud je mohou hrát ostatní lidé z celého světa.

Hodnocení
Mno... StarCraft 2 je dobrá hra, přesto ale ve mně nevyvolala takový ten pocit, jako kdysi dávno první díl, nebo před pár lety W40K Dawn of War. Jak už jsem psal výše, hra má již dosti zastaralé „zvyky“ proto

90%

Vaše hodnocení: 93%  (95 hlasů)
10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
FAQ | Kontakt | RSS | Fox Axe © 2006-2024
Původní recenze, obrázky, texty a zdrojový kód těchto stránek nesmí být bez souhlasu šířeny.

Načtení stránky trvalo 0.0118 vteřin