Proč (ne)mít rád nový Star Trek?

30.6.09 - Mvek - Komentáře (5)
Star Trek XI je nepochybně úspěšný film. Přesto se najde mnoho těch, kteří si sice film užili, ale v mnoha bodech ho kritizují, a pak i těch, co ho odsuzují.
Pojďme se podívat trochu detailněji, jaké k tomu mohou mít důvody. Pokud hledáte recenzi na film, tak se podívejte například na Trekkies.cz či na Neviditelného psa a nebo si počkejte do zítra na Razerovu recenzi :-).

J.J. Abramsovi se povedlo přilákat na Star Trek nejen skoro všechny fanoušky, ale spoustu lidí ST nebo sci-fi nedotčených. Film tak rozhodně splnil své poslání a značku oživuje. Co na něm ale tedy vyvolává negativní ohlasy?
Proč (ne)mít rád nový Star Trek?
Není to Star Trek
Nejednou v diskusích a komentářích zaznělo, že jde o výborný akční snímek, ale špatný Star Trek. Ale proč by to neměl být ST?
Co je vlastně Star Trek? Každý fanoušek má určitě jinou představu, protože ho na treku přitahuje něco jiného, a tudíž i něco jiného očekává. Někteří chtějí nadčasové otázky, jiní zamyšlení nad aktuálními problémy. ST též oslovuje tématem objevování neznámého, mezilidskými, mezirasovými a mezidruhovými vztahy a konflikty, úžasnými technologiemi, pokrokem, utopií… Je toho mnoho, ale žádná epizoda nebo film neobsahuje vše. Možná, že hlubší myšlenky najdeme sotva v polovině dosavadní startrekové tvorby, ale to si netroufám odhadovat.

Star Trek XI neobsahuje moc hlubších myšlenek. Asi nenalezneme více, než právě rasovou a druhovou nesnášenlivost, která je v dnešní době aktuální, problém s hledáním si svého místa (zvláště v případě Spocka, který trpí tím, že je míšenec) a pro čtenáře prequelového komixu Countdown též motivy Neronovy pomsty (z komixu totiž více vyplývá, že Nero má důvod mylně Federaci a Vulkánce podezřívat, že schválně s řešením problému supernovy počkali, dokud nezničí Romulus).
Proč (ne)mít rád nový Star Trek?
Ovšem některé dřívější filmy též překvapily jiným pojetím. Je to i logické, takový Khanův hněv určitě ve své době působil militaristicky, Návrat domů zase příliš jako nevážná komedie a První kontakt jako thriller s nádechy hororu. A přitom také některé z nich nenabízí zrovna hluboké myšlenky, ač patří mezi nejoblíbenější.
Tak je to Star Trek, nebo ne? Já věřím, že ano, a to nejen pro bezpočet narážek a odkazů na již dřívější filmy a seriály. Neduhy filmu bychom tedy měli hledat spíše jinde.
Narážky na Star Trek
Reference na ostatní ST tvorbu jsou skutečně bohaté. Na Memory-Alpha.org naleznete spoustu z nich, i když jsou mnohé jako spekulace zase brzy odstraněny (bývají pak k nalezení v diskusi ke stránce). Pominu-li hlášky, které určitě potěší, a většinou mají svůj význam, nebo je lze od postav očekávat, podobá se film místy dost právě Khanově hněvu (a vůbec celé trojici navazujících filmů ST II až ST IV) a Nemesis. Když si přečtete o všech referencích a podobnostech, možná začnete uvažovat, jestli není ST XI pouze jejich slepencem. Ale nejspíše půjde i o záměr – přiblížit neznalým divákům některé zajímavé momenty a prvky předchozího Star Treku. V tomto případě tedy znalý fanoušek trochu platí za snahu filmu zaujmout každého.
Proč (ne)mít rád nový Star Trek?
Je to logické?
Ano, není… Tedy ve filmu nalezneme spoustu nelogických věcí, ať už jde třeba o zázračný hodnostní vzestup kapitána a jeho posádky na konci filmu, nebo počínání si Nerona. Kolikrát si při dalším zhlédnutí řeknete: "proč tak složitě", nebo se zamyslíte nad tím, že by se to ve skutečnosti odehrálo asi trochu jinak. Možná se zarazíte nad dobou, jakou padá Kirk se Suluem, než Čechov doběhne do transportní místnosti, nebo vůbec nad tím, proč je dva netransportují na loď hned po vyřazení rušení. Můžete dumat nad spoustou chybiček a podivných věcí (jak se vejde 800 lidí na Kelvin), ale v tomto ST XI nezaostává za mnohými jinými filmy, a příliš ne ani za ostatními ST filmy. Film je shazován takovými chybami a scénáristickými berličkami, ale k nevraživosti vůči ST XI to nestačí.
Kontinuita a kánon
Čím má film důvod popudit fanoušky, je narušování kontinuity světa Star Treku. Vypadá to, že na lodi USS Kelvin muselo být tolik významných osob, že napadení lodi a smrt některých z nich změnila svět k nepoznání… . Všechny změny prostě není možné vysvětlit pouze zásahem Nerona. I když pominu vzhled Kelvina, je těch změn mnoho. Nicméně to vše lze omluvit, Nero i původní Spock prostě proletěli trhlinou nejen v čase, ale i mezi paralelními vesmíry. A tak se film odehrává v alternativní linii odjakživa alternativního vesmíru. A že těch různě se lišících vesmírů je spousta, jak jsme viděli třeba v epizodě TNG: Parallels (Paralely). Vezmeme-li v potaz, jakými různými způsoby postavy cestovaly mezi naším vesmírem a nejznámějším alternativním – tzv. "zrcadlovým vesmírem" v seriálu Deep Space 9, tak dává smysl, aby záhadná červená hmota vytvořila zlom do alternativní reality, jejíž původní časovou linii tento vpád narušil…

Taková teorie nám dává možnost vysvětlit úplně všechno, kromě vzhledu postav (herců), jelikož jinak by nemohl původní Spock poznávat své přátele (a Nero mladého Kirka). Přesto právě některé tyto změny jsou velkým zásahem do pořádku dosavadního ST. Ať už jde o Vulkán, zničení Romulu v původní realitě, nebo způsob seznámení posádky a jejich závěrečné přidělení na Enterprise (rovnou z kadetů), ale k tomu se ještě vrátím.
Proč (ne)mít rád nový Star Trek?
Tajemné nové světy…
Filmu též někdo může vyčíst, že odhaluje mnoho tajemství, která podněcovala fanoušky k rozvíjení vlastních teorií a autory k mnoha knížkám. Zmiňuje to i Henry Jenkins na svém blogu. Ať už jde o okolnosti manželství Sareka a Amandy, nebo o existenci emocí u vulkánců či vůbec odhalení části Spockova nitra. Spock v původním seriálu byl obestřen tajemstvím, hájil si své soukromí, a odhaloval ho pouze výjimečně těm, kterým nejvíce věřil. Zde se ale dozvídáme natvrdo, jak je rozpolcený, a jak musí se svými emocemi bojovat. Ale předpokládejme, že si na nás autoři pokračování vymyslí další tajemství jeho života.
Přátelé až za hrob nebo parta kámošů?
Věnujme se též vztahu členů posádky, které dobře známe. Ve výše zmíněném článku Henry Jenkins vystihuje přesně můj názor. Na závěr filmu se Jim Kirk stane kapitánem Enterprise, a to je teprve čerstvým absolventem Akademie. Ostatní kadeti navíc nastupují s ním na Enterprise do aktivní služby, také rovnou na vysoké pozice. To je proti zdravému rozumu. Jistě, známe v realitě případy velmi úspěšných podniků, které byly založeny třeba ještě studenty, a začalo se jim dařit od začátku, a ano Kirkova posádka je výjimečná, ale přeci Hvězdná flotila nebude spoléhat na pro ni nepodložené údaje z jiné časové linie (nebo rovnou alternativního vesmíru, kde je více věcí jinak). Posádka by přeci jen měla být přidělena nejdříve na o něco nižší posty, byť třeba spolu a na Enterprise.
Proč (ne)mít rád nový Star Trek?
Přijmeme-li závěr filmu jako fakt, a odůvodníme-li si to nějak, máme tu jasný rozdíl oproti původnímu Star Treku ve vztazích mezi posádkou. Pokud je možné se takto poměrně jednoduše jen na základě jedné zásluhy dostat na můstek vlajkové lodi, trochu to naopak ubírá na výjimečnosti všem postavám.
Přitom je navíc vztah mezi postavami formován jen na základě jednoho velkého dobrodružství a víme, co se říká o vztazích založených na intenzivním prožitku… V původním seriálu bylo zřejmé, že se přátelství mezi posádkou formovalo po několik let na základě mnoha společných zkušeností a chyb. Jejich přátelství má v původním ST mnohem pevnější kořeny. Já si skutečně nedovedu představit, že by se chvíli po událostech filmu například Spock rozhodl svěřit Jimovi o něčem tak důvěrném jako je pon farr, viz TOS: Amok Time (Čas amoku). Hlubší vztah lze očekávat pouze mezi Jimem a Kostrou, kteří se spřátelili již při odletu na Akademii, a taktéž mezi Spockem a Uhurou. Což mi připomíná, že tento milostný románek také dosti ovlivňuje interakci posádky do budoucna.
Vztah mezi posádkou v původním seriálu a filmech je mi mnohem bližší a připadá mi zajímavější. Charakter vztahu v novém filmu vytváří skutečně alternativní Star Trek. Uvidíme, jak si s tím další příběhy poradí, každopádně ode mě za tuto odlišnost film dostává velkou výtku.
Cool film pro mladé?
Sám Chris Pine v rozhovoru do bonusů přirovnává ST XI k Top Gunu z vesmíru. A skutečně. Naštěstí se nesplnily obavy, aby se z filmu stalo něco jako Beverley Hills 90210 ve Star Treku. Kadeti se na své první velké misi chovají poměrně vážně a zodpovědně. Přesto právě rysy jejich přátelství a závěrečný společný osud připomínají klasické dobrodružné a akční filmy pro výrazně mladší generace. Připočtěme příběh založený na bombastických událostech, ohrožení téměř celého vesmíru, četné scénáristické berličky a poměrně jednoduchou linii, a jsme doma. Film to sice dovedně maskuje, ale nemá daleko k masovým filmům pro mladé diváky a k filmům pouze na efekt. Efekt se povedl, ale na film se asi bude vzpomínat jen jako na překvapení, ne na konkrétní obsah filmu. Uvidíme.
Proč (ne)mít rád nový Star Trek?
Závěrem
Star Trek XI podle mě patří mezi ostatní Star Trek. Nicméně už samotné umístění děje do alternativní reality z něj dělá takový „Alternativní Star Trek". Jde však o úžasnou podívanou, a já osobně si ho opakovaně užil. Teprve po třetím, čtvrtém zhlédnutí mě začaly bít do očí další a další berličky tvůrců a věci dělané na efekt. Do té doby jsem negativní kritiku většinou hodně ignoroval.
Doufám, že se ti, kteří budou rozhodovat o dalších startrekových počinech, nenechají zlákat vytvářením filmu či seriálu pouze pro širokou veřejnost za každou cenu. Doufám, že vzniknou i filmy, které vedle krásné výpravy také povedou k zamyšlení, ukáží tajemné nové světy a nedovolí, aby jim někdo nadával do popcornového filmu. V horším případě by náročnější diváky mohl uspokojit třeba nějaký nový seriál (ať už z původního nebo alternativního vesmíru).
Zkrátka Star Trek XI je silný rozjezd, a mohl po stránce vztahu ke kořenům dopadnout neskutečně hůře. Přivřeme nad ním tedy oko, a stěžujme si, až uvidíme, kam opravdu tento restart vedl.

FAQ | Kontakt | RSS | Fox Axe © 2006-2024
Původní recenze, obrázky, texty a zdrojový kód těchto stránek nesmí být bez souhlasu šířeny.

Načtení stránky trvalo 0.0053 vteřin