Full Metal Jacket / Olověná vesta

1.8.07 - Roman Kurkin - Komentáře (1)
Než se mariňáci dostanou do samotného Vietnamu musí projít náročným výcvikem, které asijské peklo věrně simuluje. Full Metal Jacket vykresluje válku možná ještě o kousek ukrutnější než ve skutečnosti je, bojový výcvik je očistcem a fronta peklem kde neustále obchází bolestivá smrt zahalená do válečného šílenství.
Kubrick tak, jak je jeho věrným zvykem, snímek rozdělil na epizody, i když to není zmíněno, je rozdíl mezi první a druhou částí filmu značný. Každá fáze má navíc i svůj vlastní konec, takže se svým způsobem jedná o dva filmy v jednom. Výcvikovému drillu velí seržant Hartmann, jehož proslovy před nastoupeným mužstvem vám vezmou dech a jistě by přinutily k pláči i toho největšího tvrďáka. Z vojáků vydupe poslední zbytky svobodného myšlení a udělá z nich své ovečky. Mezi svěřenci si vybere jednoho outsidera jménem Pyle, kterého pranýřuje více než ostatní. Pyle není příliš obratný a seržant začne za každou jeho chybu trestat celé mužstvo, což nevyhnutelně vede k Pylově šikaně. Ten postupem času zocelí i s pomocí hlavní postavy, vojína “Vtipálka“. S rostoucí jistotou se do jeho hlavy začne vkrádat i šílenství, takže jeho charakterový přerod můžeme přirovnat k Jacku Nicholsonovi v Osvícení. Vincent D‘Onofrio (Rozchod) si s tím poradil i na minimální ploše výborně. Všechno spěje k nevyhnutelně tragickému konci, jímž končí celá první část Full Metal Jacket.
Full Metal Jacket / Olověná vesta
Po výcvikovém táboru se už hotoví mariňáci stěhují do Vietnamu. První scény rozhodně nepřipomínají válečnou zónu, když vidíme, jak se vojáci starají o to, za kolik jim dá prostitutka. Vtipálek se dostane do redakce frontového časopisu Stars and Stripes, kde se ale zoufale nudí, protože ho nechtějí poslat do boje. S pak se, ale jeho snahy naplňují a dostává se zpět k lidem ze své bývalé jednotky, která teď bojuje ve Vietnamu v první linii. Právě začíná ofenzíva Tet…

Kubrick si ve Full Metal Jacket na rozdíl od svého tehdy poslední filmu, Oscvícení, nevybral žádné herecké hvězdy, právě naopak. Zájemci o role měli poslat amatérské videonahrávky, kde by zachycovali sebe v nějaké situaci ve válečném Vietnamu. Herci sice nebyli úplně nezkušení, někteří z nich měli za i před sebou poměrně solidní kariéru, ale právě jejich neohranost dávala Kubrickovi prostor k tomu, aby na sebe nikdo nestrhával příliš velkou pozornost. R. Lee Ermey, jemuž náležela role seržanta, byl k Full Metal Jacket původně povolán jako technický instruktor, který dříve sloužil právě jako výcvikový instruktor u opravdových mariňáků. Sám, ale Kubricka tak uchvátil, že roli dostal a dokonce za ní byl nominován na Zlatý glóbus. Během natáčení si vybral pěknou porci smůly, protože měl automobilovou nehodu, při níž si zlomil několik žeber. Z nejnovějších filmů můžete Ermeyho vidět třeba v Texaském masakru motorovou pilou 2. Pro roli Pyla musel Vincent D‘Onofrio přibrat 70 liber (asi 32 kg), čímž překonal stávající 60ti librový rekord Roberta de Nira jako Zuřícího býka. Hlavní roli Vtipálka odehrál brilantně Matthew Modine, jehož jste mohli zahlédnout třeba v Kurýrovi 2. Jeho postava je hodně kontrastní, když na helmě nosí nápis “rozený zabiják” a přitom má na vestě připíchlý symbol míru.
Full Metal Jacket / Olověná vesta
Během první výcvikové části se Kubrick dívá na příběh pohledem zhora. Téměř nikdy se nepodíváme do soukromí vojáků, do jejich minulosti, mezi jejich vztahy, ale pouze na tvrdou realitu cvičiště a nástupů, kde šance, vyhnout se buzeraci od seržanta, hraničí s naprostým minimem. Naopak v druhé, “vietnamské” části už se Kubrick zaměřuje právě na život během války. Jak má ve zvyku z jiných filmů, vytváří i zde velice dlouhé scény, což je u válečného filmu trochu paradox. Technická stránka věci je opět naprosto dokonalá, minimalistická hudba se střídá s rockovými baladami a atmosféra vás nenechá ani na chvilku vydechnout. Fakt, že se celý film točil v Británii se podepsalo na výběru exteriérů. Kubrickův epos je snad jediným filmem o Vietnamu, kde boje v džungli nahrazují střety ve městech, ke kterým docházelo pochopitelně i ve Vietnamu. Scény ze zdemolovaného města Hue se natáčely dokonce v Londýně, palmy byly dovezeny až z dalekého Španělska. Bohužel působí hodně umělým dojmem což je snad jediné, co je možné Full Metal Jacket vytknout.
Full Metal Jacket / Olověná vesta
Snímek je postavený na novele Gustava Hasforda The Short Timers, který ve Vietnamu působil, stejně jako spoluautor hlavně druhé části scénáře Michael Herr. Právě Herr je autorem biografické scény, kde šílený americký voják ostřeluje z helikoptéry pole plné vietnamských civilistů, stejně jako je autorem narativní části scénáře k filmu Apokalypsa. Na vietnamské zkušenosti tak založil i svoji práci. Za scénář k Full Metal Jacket byl dokonce nominován na oskara.

Informace o rozpočtu se zdroj od zdroje liší, imdb udává $ 17 mil., zatímco boxofficemojo dokonce $ 30 mil. Jisté, ale je, že snímek si vydělal jenom v USA téměř $ 50 mil., takže byl zcela určitě výdělečný. Na tomto faktu nemění nic ani skutečnost, že byl z pochopitelných důvodů ve Vietnamu zakázán. R rating je pro podobný film samozřejmostí, ale kdoví zda by nebyl zakázán i v jiných zemích, kdyby ve finální verzi nebyly vystřiženy dvě kontroverzní scény. V jedné hrají vojáci fotbal s lidskou hlavou a v té druhé si to Vtipálek rozdává s prostitutkou, což podle režisér příliš narušovalo pochmurné ladění snímku.
Full Metal Jacket / Olověná vesta
Full Metal Jacket patří mezi další Kubrickovy skvosty, i když jí bývá vytýkáno poměrně nesouvislé vyprávění, což ale bylo dost možná režisérským záměrem. Po téměř dvaceti letech neztratila nic ze své naléhavosti, válečné šílenství totiž nezmizelo a zdaleka jen tak nezmizí.

Hodnotit takový film není vůbec nic lehkého, proto mu nakonec dávám možná trochu alibistických 90.

90%

Víte že: Český překlad Olověná vesta je nesprávný, ve skutečnosti název znamená něco jako celokovová kulka?

Recenze byla s laskavým dovolením Romana Kurkina převzata z webu Filmania.

Vaše hodnocení: 97%  (41 hlasů)
10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
FAQ | Kontakt | RSS | Fox Axe © 2006-2024
Původní recenze, obrázky, texty a zdrojový kód těchto stránek nesmí být bez souhlasu šířeny.

Načtení stránky trvalo 0.0415 vteřin