Farscape

8.10.07 - Mirak - Komentáře (8)
"Jmenuji se John Crichton, jsem astronaut. Radiační vlna poslala můj modul skrze červí díru. Jsem někde ve vzdálené části vesmíru na lodi, živé lodi, plné mimozemských forem života. Pomozte mi! Poslouchejte prosím! Je tam venku někdo kdo mě slyší? Jde po mě šílený vojenský velitel. Dělám co se dá a hledám cestu domů..."
Kdy sledovat: Před minisérií (megafilmem) Peacekeeper wars.

To je v kostce zápletka a zároveň citát, který Vás bude doprovázet první dvě sezóny v každé znělce vysoce kvalitního australského scifi seriálu z roku 1999, jménem Farscape. Seriál, který už se dnes dá označit za kultovní má na svém kontě 4 sezóny a běžel od roku 1999 do roku 2003, kdy byl k velké nelibosti fanoušků nečekaně ukončen (5. sezóna už přitom byla přislíbena). To by ale nebyli fanoušci, kdyby se nerozjela masivní internetová kampaň, která sklidila úspěch a přiměla hlavouny ze Sci-Fi Channelu schválit čtyřhodinovou minisérii, která celou ságu uzavře. To se také podle mě podařilo a Peacekeeper wars několikanásobně předčilo všechna má očekávání.

Tohle všechno píšu hlavně proto, že v dnešním televizním světě, nemáte vůbec jistotu, že Váš oblíbený seriál zítra nezruší. Proto Vám zaručuji, že Farscape je seriál zakončený naprosto regulérně a jeho sledování tudíž není ztráta času.
Farscape
Jelikož každý příběh má svůj začátek, pokusím se ve zkratce trošku blíže popsat o čem v pilotní epizoda je. Současný astronaut John Crichton se při pokusu fiktivního vesmírného programu IASA (místo NASA) dostane skrze červí díru do neprobádané části vesmíru, a co čert nechtěl objevil se přímo uprostřed vesmírné bitvy mezi humanoidním druhem Dozorců (Peacekeepers vypadají stejně jako lidé) a uprchlou vězeňskou lodí. Jako by už Crichton neměl v jeden den smůly dost, jeho modul lehce narazí do jedné z útočících stíhaček, která následně exploduje. Vězeňská loď přitáhne Crichtonův modul do svých útrob a po menších problémech s dorozumíváním, jsou mu do těla vpíchnuti překladatelští mikroby. Poté se povede vězeňské lodi uprchnout třeskem (což je taková jiná verze nadsvětelného pohonu), omylem sebou strhne i jednu z nepřátelských stíhaček i s jejím pilotem, což je překvapivě žena – Aeryn Sun.

Po menším seznámení s posádkou a dalších událostech se Aeryn a John setkají tváří v tvář s Bialarem Craisem, velitelem hlavní útočící lodi a tedy také Aeryn. Ten Crichtonovi oznámí, že ve stíhačce, do které narazil byl jeho mladší bratr, který kvůli tomu zahynul a vyhrožuje mu popravou. Aeryn ho brání a přesvědčuje Craise, že šlo jen o nehodu, ale na to Crais obviní i Aeryn, takže oběma nezbývá nic jiného, než utéct což se jim také na konci podaří.
Farscape
Když jsem poprvé viděl pilotní díl, tak musím přiznat, že mě příliš nenadchl. Zápletka, která je popsaná výše, přiznejme si, není příliš originální (původní zápletka samozřejmě nezůstane stejná celý seriál). Ani postavy mě na první pohled zas až tak nezaujaly. Vizuální stránka je nutno podotknout, lehce archaická. Když to porovnáte s jinými scifi seriály, které běžely v té době, je vidět, že dolárků příliš nebylo, ale v dalších sezónách se to podstatně zlepší.

I tak se mi seriál docela zalíbil, a přestože vás v první sezóně a hlavně na jejím začátku čekají slabší epizody, tak se alespoň začnete sbližovat s postavami, zjistíte totiž, že rozhodně nejsou černobílé, ale přesně naopak.

Farscape není podobný žádnému seriálu, který v současnosti běží, teď nemyslím dějem, ale jeho koncepcí. Dnešní seriály se snaží nacpat do první sezóny všechny nápady a vytáhnou všechna esa z rukávu už na začátku a tudíž jsou další sezóny slabší pokud vůbec další sezóny mají. Ne tak Farscape.
Farscape
Farscape má velice pozvolný rozjezd, kde se toho příliš neděje, epizody na sebe nenavazují a seriál prakticky nemá ústřední děj. To vše se zhruba v druhé třetině první řady změní kdy začne neskutečná jízda plná akce a zvratů. Další sezóny už mají spíše formát celistvého děje, který občas pročísne nějaká ta samostatně stojící epizoda.

Na Farscape je velice poznat, že není z americké produkce. Jednotlivé epizody se nesnaží moralizovat, ale v žádném případě jim to nebrání, aby přinášely kvalitní příběhy plné emocí, akce, nebo legrace a je jen na každém z nás, co si z toho odneseme. Farscape také vtipně bortí některá zaběhnutá klišé, je rozhodně osvěžující kouknout zase jednou na seriál, který sám sebe nebere smrtelně vážně a dokáže si ze sebe vystřelit, ale zároveň přitom nepůsobit lacině.

Teď si něco řekneme o postavách, což je důležitý prvek každého dobrého seriálu. Oproti jiným scifi seriálům jsou tu lidé v menšině, konkrétně jeden ku zbytku. Každá postava je originální, jiná, mající své cíle, svá tajemství a také důvod proč byla držena na vězeňské lodi. Ta tajemství se nedozvíme hned v pilotu, protože jsou pěkně rozvrstvená do celého příběhu.

Vztahy mezi posádkou se vyvíjí, tedy rozhodně se hned od začátku nemají všichni rádi.
Farscape
Hlavní postavou Farscape je americký astronaut John Crichton, kterého výborně ztvárnil americký herec Ben Browder (což je také jediný americký herec, ostatní jsou Australané). Opravdu jen zřídkakdy jsem viděl postavu tak provázanou s hercem, Browder Crichtona totiž doslova tvoří a hlavně v pozdějších sezónách dostává prostor předvést, že umí perfektně hrát. To hlavně díky bláznivým situacím, do kterých se Crichton dostává. Crichton je přátelský, tvrdohlavý a cílevědomý. Je i celkem slušný hláškař, velice rád ve svých hláškách cituje různé filmové postavy nebo situace a všem okolo sebe uděluje přezdívky (a to hned několik). Je to takový ten typický seriálový hrdina dobrák. Ale kvůli neustálému stresu a únavě, které zažívá jako nováček v neznámé části vesmíru a také díky jedné nepříjemné události, kterou bych nerad vyspoiloval, se jeho osobnost mění a Crichton se stává lehce labilním, což v některých epizodách vede až k jeho naprostému šílenství, kde právě Ben Browder exceluje.

Druhou postavou v pořadí je Aeryn Sun, voják Dozorců (Peacekeeper), což je silně militantní druh, který poznáváme hned v pilotu. Od toho se také odvíjí osobnost Aeryn: Je nepřístupná, temperamentní, chladná a trošku netykavka. Zpočátku pro ni není snadné přijmout fakt, že se odloučila od svých lidí a stala se v podstatě jejich lovnou zvěří. Časem se však spřátelí s posádkou vězeňské lodi. Mezi Aeryn a Crichtonem panuje náklonnost a jejich vztah se vyvíjí celé 4 sezóny.

Dalším charakterem je Ka D'Argo, luxanský válečník. Mrzout, který zpočátku Crichtonem opovrhuje. Je to takový Worf z Farscape ,-). Důležité jsou pro něho čest a statečnost, jelikož jsou Luxané druh válečníků. Jako správný luxanský bojovník nosí svůj qualtský meč, který slouží jako palná i chladná zbraň zároveň. Před ostatními úzkostlivě tají, proč byl uvězněn.

Pa'u Zotoh Zhaan je delvianská kněžka deváté úrovně (Pa’u není jméno, ale titul). Mírumilovné modré stvoření, které je duší členů posádky. Na této bytosti je zajímavé, že je ve skutečnosti rostlina. Má hned několik telepatických schopností a velký smysl pro empatii, na lodi také v podstatě zastává roli lékaře a psychologa, protože se snaží urovnávat konflikty mezi posádkou.

Hynerian Rygel XVI., Dominar (vládce) hynerijské hvězdné říše, kterého svrhl jeho vlastní bratranec. Tuto postavu nehraje žádný herec (má jen dabing), protože je to loutka. Ať to zní jakkoliv šíleně, funguje to bezvadně. Rygel je zlý, sobecký, chamtivý a věčně hladový. Rozhodně mu nedělá problém zradit ostatní postavy, pokud z toho bude mít nějaký užitek. Díky tomu, že byl kdysi Dominar se chová k ostatním jako ke sluhům. Tato povětšinou komická postavička je zdrojem spousty vtipných hlášek a situací.
Farscape
Moya je živá loď, kterou naši milí vězni obývají. Její druh se nazývá Leviathan a byl vytvořen druhem “Stavitelů“. Moya je mírumilovný tvor, a proto nemá žádné zbraně. Ačkoliv se posádkou nechá ovládat, má rozhodně svou vlastní hlavu a neudělá nutně vše, co po ní požadují. Jako spojení mezi ní a posádkou funguje Pilot, což je tvor, který žije s Leviathany v symbióze a dokáže ovládat jejich funkce. Pilot umí mluvit a většinou tlumočí Moyiny názory. Na drobné opravy, interní obranu lodě a jiné činnosti má Moya k dispozici DRD, (Diagnostic Repair Drone) což jsou takoví malí robotci, kteří jsou podobní broukům. Kdybych je měl k něčemu přirovnat, tak k Robíkům z Červeného Trpaslíka.

Takže tyto postavy nám tvoří posádku lodi na začátku seriálu Farscape. Záměrně říkám na začátku, protože v průběhu seriálu přijdou i postavy nové, které rozhodně ještě umocní už tak dost intenzivní Farscape zážitek. O těch se tu ale samozřejmě nedočtete, protože by byla škoda vám je vyzradit.

Zde naše recenze taky pomalu končí. Ukončím ji ještě vřelým doporučením všem fanoušků sci-fi žánru. Pokud chcete zkusit kvalitní, ale přesto netradiční sci-fi se špetkou extravagance, tak je Farscape přesně pro Vás.

Snad tato recenze navnadila potencionální fanoušky, kteří se teď spolu s Johnem Crichtonem a posádkou Moyi vydají vstříc nepředstavitelným dobrodružstvím… .
Farscape
Mirak vystihl skoro všechna pozitiva Farscape, Razer však neodolá a ještě pár postřehů přihodí. Tak zaprvé jde o jistou postavu jménem Scorpius. Ten se měl v celém seriálu ohřát jen na pár dílů, ale protože herec Wayne Pygram dokázal své herecké kvality bylo rozhodnuto opačně. Ben Browder (John Crichton) tak dostal rovnocenného soupeře nejen v příběhové rovině, ale de facto protivníka opravdového, hereckého. (Dle mě jde o jedny z nejlepších filmových soupeřů vůbec.)

Jak příběh Farscape pokračuje stává se šílený vojenský velitel jen další Johnovou starostí a my sledujeme neuvěřitelný souboj titánů kde si sáhne na úplné dno duševní příčetnosti každý včetně diváka. Toho Farscape dosahuje i svou velkou nepředvídatelností kdy jako v životě nevíte co se stane v příštích deseti minutách. Stejně jako sci-fi obecně boří zažité myšlenkové pochody a příběhové stereotypy, tak Farscape boří zažitá klišé sci-fi žánru. A přitom se v mnoha okamžicích drží stejných ideálů jako třeba Star Trek, to je v současné hrané filmové tvorbě zázrak.
Farscape
Řeknu vám to na rovinu, už sem viděl ledacos, ale po shlédnutí první epizody sem si říkal, ježiš, tohle můžou sledovat jen úchylové! Naštěstí jsem vytrval a jsem tomu rád, protože přišly mnohem, mnohem podivnější díly :-). Hranice mezi šílenstvím a genialitou je totiž velmi tenká. Farscape se nestal mou srdeční záležitostí, ale budu ho mít navždy upřímně rád. Zaslouží si to!

90%

Víte že: John Crichton se objevil jako jediný z hlavních postav ve všech 88 dílech?

Lani John Tupu (Crais) mluvil celý Farscape i Pilota?

Browderova manželka Francesca Buller si ve Farscape zahrála 4 vedlejší postavy, včetně ministryně Akhna (dále pak tu masožravku, komornou královny a dealerku “tělních“ drog)?

Crichtonovy hlášky jsou tak populární, že se nazývají Crichtonismy a mají vlastní stránky?

A ten kdo o nich psal na imdb asi neví co psal, protože jejich název napsal špatně?

Chianina přezdívka “Pip“ patřila původně její herečce Gigi Edgley?

A že ji vymyslel Ben Browder?

Nově existují také české fanstránky Farscape world?

Začal vycházet zajímavý komix odehrávájící se po filmu?

Vaše hodnocení: 95%  (139 hlasů)
10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
FAQ | Kontakt | RSS | Fox Axe © 2006-2024
Původní recenze, obrázky, texty a zdrojový kód těchto stránek nesmí být bez souhlasu šířeny.

Načtení stránky trvalo 0.0126 vteřin