Eve no Jikan

29.1.11 - kolmik - Komentáře (2)
Toto velmi zajímavé anime nám přináší pro mě zcela neznámé studio Rikka a na svědomí ho mají Ryuusuke Chayama a Yasuhiro Yoshura (oba se podíleli na tvorbě Evangelion: 2.0).
Na internetu dostává vysoká hodnocení a to mě přesvědčilo k tomu, abych si ho sehnal a shlédnul. Nebyl jsem zklamán a musím říci, že je opravdu velmi nadprůměrné a jeho shlédnutím čas opravdu neztratíte.

A o co vlastně jde? Přesuneme se zde do budoucnosti, kde jsou roboti zcela běžnou součástí života a do lidských domácností se pomalu začínají dostávat androidi (umělá bytosti vypadající stejně jako lidé). Zatímco robota jde od člověka rozeznat zcela jednoduše a bezpečně, tak u androidů je to jiné, jelikož vypadají naprosto stejně a nešlo by je od sebe odlišit.
Eve no Jikan
V Eve no jikan je rozlišení od umělé bytosti a člověka řešeno tím, že každý android má nad hlavou kroužek, který svítí buď zeleně či červeně (podle toho jestli provádí nějakou činnost).

Také zde vzniká i etický problém, jestli je správné se s androidy více sbližovat a považovat je jako sobě rovné bytosti. Lidé, kteří propadnou psychologické závislosti na androidech (například je berou jako své životní partnery) jsou nezívaní Dori-kei, pokud je někdo takto osloven nebo označován je to povětšinou myšleno, jako urážka dané osoby.
Eve no Jikan
Každý díl má samostatný příběh a problém odehrávající se v malé kavárně, kterou vede záhadná Nagi. Tato kavárna má speciální pravidlo a to je, že všichni zákazníci ať androidi nebo lidé, jsou si rovni a neexistuje mezi nimi žádná hranice. Toto pravidlo zde opravdu dobře působí jelikož v každém díle budete tápat jestli je ten nebo onen android, nebo člověk.

Ústřední postavou je zde mladý školák Riuko, který do této kavárny náhodou zavítá se svým kamarádem Masakim při pokusu odhalit kam se jeho android každý den záhadně vypravuje. S úžasem zjišťují, že si androidi vyvinuli osobnost a city, které mohou projevovat pouze na tajných místech jako je právě tato kavárna, ale na veřejnosti se chovají stále jako stroje.
Eve no Jikan
Povětšinu času se zde řeší především zákony robotiky, pravidla a chování robotů, které definoval Isaac Asimov a jsou zde uvedeny v praxi, setkáme se zde z různými náhledy na paradoxy, které v těchto pravidlech mohou vzniknout a možnosti jejich porušení. Uvidíme zde i náhled na vztahy mezi androidem a člověkem, nebo na vzájemné vztahy mezi andriody samotnými, prostě jak by to mohlo v budoucnu vypadat kdyby si androidi uvědomili sami sebe a vyvinuli se u nich lidské vlastnosti a touhy.

Zákony robotiky : jsou pravidla chování robotů, definované Isaacem Asimovem v jeho povídkách a později románech. Principy, které tyto zákony představují, jsou považovány za obecné shrnutí základních požadavků na vývoj a používání robotů a časem se staly dogmatem jednoho z hlavních proudů sci-fi literatury. (zdroj: wikipedie)

1) Robot nesmí ublížit člověku nebo svou nečinností dopustit, aby bylo člověku ublíženo.

2) Robot musí poslechnout člověka, kromě případů, kdy je to v rozporu s prvním zákonem.

3) Robot se musí chránit před poškozením, kromě případů, kdy je to v rozporu s prvním nebo druhým zákonem.
Eve no Jikan
Po technické stránce a provedení se tomuto anime nedá naprosto nic vytknout. Úžasné animace a různé náhledy ze zajímavých úhlů, stejně jako skvělá animace postav. Hudební doprovod je, řekl bych velmi nadprůměrný a dokonale zde pasuje naprosto každý zvuk a skladba, kterou zde uslyšíte. Příběh je sám osobě naprosto skvělý a každou epizodu budete (pokud jste fanda tohoto žánru) hltat a zcela vás pohltí. Nakonec vám bude ještě líto, že to celé skončilo a budete chtít víc. Délka je pouhých 6 dílů, takže vám to nezabere víc jak jeden sobotní večer a času u něho stráveného nebudete litovat.

Víte, že: V lednu roku 2011, tedy 3 roky po odvysílání původního seriálu šel do kin celovečerní 105 minutový film Eve no jikan gekijōban?

Hodnocení: 90%

Vaše hodnocení: 98%  (21 hlasů)
10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
FAQ | Kontakt | RSS | Fox Axe © 2006-2024
Původní recenze, obrázky, texty a zdrojový kód těchto stránek nesmí být bez souhlasu šířeny.

Načtení stránky trvalo 0.0158 vteřin