Cosplay

11.3.08 - kolmo - Komentáře (7)
Už od vzniku televize - ba ne! - dovolil bych si říci, už od vzniku prvních příběhů, bájí, historek a kdo ví čeho ještě se někteří lidé snaží ztotožňovat se svými hrdiny, které znají z vyprávění, četby, sledování televize, rozhlasových her nebo počítačových gamesek. Mnohdy se je snaží napodobovat jak chováním, tak i svým stylem oblékání.
Samozřejmě teď nemluvím o případu, kdy nějakému mladíkovi ,,rupne v bedně“ a vydá se po stylu Dooma likvidovat své spolužáky do nedaleké školy, tak to opravdu ne! Teď mluvím o té parádní zábavě s názvem cosplay. Oblékat se ve stylu svého oblíbeného hrdiny a jednat jako on se šlechetnými úmysly, či si zahrát na toho padoucha (to vše samozřejmě v rámci slušných mezí) - který malý kluk či holka o tom nikdy nesnili, že? A tak se stalo, že se okolo filmů, her a seriálů vyvinulo ještě jedno odvětví, a to je právě skupina lidí, která se snaží co nejrealističtěji napodobit svého oblíbeného hrdinu. A o tom právě cosplay je!
Cosplay
Nejvíce upřednostňovaný původ slova cosplay je přikládán Takahashimu (z Japonského studia Hard), který toto slovo vytvořil z dvou anglických slov „costume play“. Stalo se to, když v roce 1984 v Los Angeles navštívil science fiction Worldcon, byl ohromen množstvím kostýmů a často o tomto jevu publikoval v japonštině v různých vědeckofantastických časopisech. Jedná se o složené slovo jako je například japonský pokémon, který je složen ze slov „pocket monster“ (kapesní monstra).

Já se samozřejmě budu zabývat cosplay stylem napodobujícím anime postavičky, což je podle mě asi ta nejbáječnější věc (no přiznejme si, kdo by někdy nezatoužil vidět své oblíbence naživo). Anime cosplay je vcelku rozšířený. Já osobně jsem se nejvíce na netu setkával s Německým, Ruským a Americkým cosplayem. Avšak ať jsem se snažil sebevíce, najít kvalitní zpracování je velice těžké, kolikrát jsem z hrůzou prohlížel strašlivé kostýmy, ještě se strašlivějšími lidmi, co je prezentovali. Tím nikoho nechci zesměšňovat, ale přeci jen když se 100 kilová Američanka či Američan vecpe do kostýmu Sakury či Kakashiho (anime Naruto), je to katastrofa. Procházel jsem mnoho serverů a galerií. Stovky obrázků z různých anime a cosplay srazů a musím říci, že těch kvalitních je opravu jen málo, řekl bych, že ze 100 obrázků se dá opravdu za kvalitní považovat třeba jen 5-10. Na vině nejsou jenom proporce toho daného modela, ale i zpracování kostýmu. Takže máme třeba holku s parádním vzhledem, ale zase s nerealistickým kostýmem (to samé platí i naopak). Samozřejmě, že my Evropané většinou opravdu ty proporce pro cosplay nemáme, muži z anime mají velmi mnoho ženských rysů, které se v Evropě a Americe velmi těžko hledají, a ženy jsou většinou drobné s roztomilou tvářičkou a především jsou velmi štíhlé. Takže najít správného modela a modelku pro daný kostým a prezentaci nějakého hrdiny z anime je velmi obtížné.
Cosplay
Naopak když se do cosplay pustí Japonci je to úplně jiná písnička. Když člověk prochází obrázky z japonského cosplay, tak je to opravdu pastva pro oči. Japonští chlapci jsou většinou opravdu podobní hrdinům, které ztotožňují, a japonské dívky to je kapitola sama o sobě. Opravdu některé jako by se tak narodili, drobné a krásné postavy s velmi roztomilým vzhledem, to je přímo pastva pro oči. Ale dosti rozplývání se. Myslím, že základní plusy a mínusy bychom měli rozebrány.

Cosplay je HLAVNĚ koníčkem, nezáleží jestli je někdo štíhlý, tlustý nebo škaredý či pěkný v konečném finále jde především o ZÁBAVU! Všude ve světě se pořádají každoroční cosplay srazy, dokonce i soutěže o nejlepší kostým. Hodnotí se nejen vzhled, ale i vystupování, chování či předem velmi dobře nacvičené pózy charakteristické pro toho daného hrdinu. Vznikají i návrhářské studia, která se zabývají výrobou kostýmů přímo pro cosplay téma, ovšem tyto kostýmy jsou opravdu drahé a jen málokdo si může za takovou věc dovolit vyhodit peníze. Na internetových obchodech se dají koupit repliky zbraní z anime, takže to opravdu přidá na realističnosti a většinou nejsou ani příliš předražené, dokonce jsem někde viděl k prodeji repliku Zabuzova meče z Naruta, takže opravdu doplňků se dá sehnat opravdu mnoho.
Cosplay
Razer ještě z vlastních zkušeností doplní, že zatímco sehnat odpovídající kostým popřípadě krejčí která je schopná a za nějaké peníze i ochotná ho ušít je i v zahraničí o mnoho lehčí než-li sehnat ostatní doplňky. Onehdá sem se pokoušel sehnat kovový Tokijin (Sesshomarův meč) a po velice pracném hledání sem našel jen jeden jediný obrázek nějakého japonského maniaka co si ho sám vyrobil. V našich podmínkách se pak takováhle touha rovná zakázkové výrobě od nějakého uměleckého kováře v řádech tisíců korun.
Co se týče fantasy cosplay existuje i v ČR celkem slušně zásobený internetový obchod, ale ceny například u kostýmů / mečů Pána prstenů jsou opravdu “kruté“ to znamená v řádů desetitisíců.
Cosplay
Velké množství obrázků a informací včetně kontaktů na krejčí a švadleny ze zahraničí najdete na Cosplay.com
Z českých obchodů pak mohu jmenovat Repliky.info kde se dají koupit především napodobeniny nejrůznějších mečů.

FAQ | Kontakt | RSS | Fox Axe © 2006-2024
Původní recenze, obrázky, texty a zdrojový kód těchto stránek nesmí být bez souhlasu šířeny.

Načtení stránky trvalo 0.0094 vteřin