Civilization IV: Colonization

13.9.11 - Pike - Komentáře (0)
Při popisu Civilization IV: Colonization, která je odnoží původní budovatelské série se nelze vyhnout srovnání s klasickou Civilizací, jejíž historie se začala psát roku 1991.
Původní 20 let stará civilizace totiž +- obsahuje úplně všechno co její nástupkyně až po čtvrtý díl a grafické facelifty a vyšší číslo na krabici novou hru prostě nedělá. Tvůrci se proto roku 2008 rozhodli pro lehkou, ale ve výsledku celkem výraznou modifikaci a zasadili děj do ostře ohraničeného časového úseku kolonizace budoucího území Spojených států amerických… .
A mě osobně podobná volba sedla. Důvodem je hlavně přehlednější (a asi také jednodušší) management měst, ve kterém má hráč možnost rozhodnout přesně o tom, co se bude produkovat, nebo těžit a jasně vidí efekt svého rozhodnutí. Tohle mi nikdy do úplných podrobností v Civilizaci jasné nebylo (ač to samozřejmě může být jen moje chyba).
Civilization IV: Colonization
S tím souvisí i mnohem větší důraz na ekonomiku země - tedy koncentrace výrobních center a logistického zajištění přísunu surovin. Jiné aspekty hry pak (zcela pochopitelně) odpadají (např. výzkum, kultura atd.). S ekonomikou souvisí i existence povolání, kdy specialisté jsou ve svém "oboru" výrazně efektivnější než diletanti. Specialisty lze buď nakoupit přímo z Evropy (cena se liší dle druhu povolání, nejlevnější jsou "ruční práce" a nejdražší profesionální politici a vojáci). Dále je možné nechat specialisty vystudovat ve škole, některé činnosti se mohou vaši poddaní naučit v indiánské vesnici (to je cesta nejmenšího odporu). Náboženští uprchlíci z Evropy mají náhodně danou specializaci. Pokud jde o školství, tak tam mám pocit, že čím více absolventů nějaká škola má, tak tím hůře studují další studenti.
Civilization IV: Colonization
První třetina hry se skládá z vybudování klíčových osad a zajištění růstu populace. Toho se dá dosáhnout několika způsoby – přímým nákupem specialistů z Evropy, získáváním domorodců z misií, hojností potravin a populační explozí ve vašich městech nebo podporou náboženství, které vám zajistí dostatek uprchlíků z Evropy.
Je asi jasné, že každý způsob má své výhody a nevýhody a také se liší bonusy jednotlivých národností (Britové snáze získávají uprchlíky, Francouzi domorodce a Dánové jsou dobrými obchodníky, takže si mohou dovolit nakoupit více specialistů).

Druhá poloviny hry spočívá v obsazení zdrojů surovin, zajištění logistického přesunu zdrojů z nalezišť do výrobních center a zahájení výroby (především válečných lodí). Zatím mám zkušenost, že naleziště lze získat v dostatečném množství bez nutnosti sporů s domorodci - buď si zaberete půdu, kterou si nenárokují, nebo od nich půdu odkoupíte. S domorodci jsem dosud neválčil a myslím, že mírové vztahy s nimi mají podstatné výhody. Poslední třetina hry se nese ve znamení vyhlášení revoluce a válečného konfliktu s vaším bývalým mocipánem.
Civilization IV: Colonization
Boj se mírně liší dle hrané mapy - v Karibiku je větší důraz na námořní souboje, v případě Severní Ameriky se konflikt pravděpodobně přesune na pevninu - a dále je důležitá i hráčova taktika. Myslím, že jednodušší je protivníka zneškodnit už na moři. K tomu je zapotřebí mít v době zahájení konfliktu alespoň tolik lodí, kolik má nepřátelské loďstvo (evropské válečné lodě jsou totiž lepší než cokoliv, co jste schopni postavit ve vašich koloniích). Samozřejmě to ale znamená vyrábět další lodě i v průběhu války a hlavně si ubránit výrobní centra, naleziště surovin i logistické trasy. Pokud jde o velikost armády, tak opět evropské síly jsou mnohem kvalitnější než ozbrojená milice a "profesionální vojáci" se shánějí poměrně těžko, takže je potřeba se připravit na těžké ztráty. Pokud ale máte dostatečně velké loďstvo, tak se pozemních bojů není třeba příliš obávat a postačí i řádově menší armáda, než jakou má nepřítel (nutností je zajištění dostatečné přepravní kapacity, aby bylo možné armádu rychle přesunovat).
V průběhu hry je neustále nutné rozvíjet města (především klíčová průmyslová centra), zajišťovat dostatek specialistů a prodávat suroviny (především dovážet do Evropy, ale alkohol, cigarety nebo zbraně někdy odkoupí i domorodci).
Civilization IV: Colonization
Možnosti diplomacie jsou poměrně omezené a jejich těžištěm jsou především otravné zprávy od panovníka, který neustále zvyšuje daně - ale aspoň je vidět, že to tenkrát bylo stejné jako dneska :-) Údajně je možné panovníka požádat o vojenské posily nebo finanční podporu, ale vysává hlavně on vás a ne vy jeho. Ovšem diplomacie dle mého názoru nebyla nikdy moc použitelná ani v Civilizaci (tedy hrál jsem Civ 3 a 4 a veškeré moje reference směřují na tyto dvě verze).
Obtížnost Civilization IV: Colonization není nijak vysoká. Hra třeba radí, kde si postavit osadu (já tyto rady s radostí ignoruji, protože jsou povětšinou k ničemu - buď je cílové místo na půdě domorodců, kterou si nemůžu dovolit, nebo jsou tam jiné suroviny, než potřebuju).

Dále je ve hře jaká funkce automatické přepravy surovin, ale zvolené trasy určitě nejsou těmi optimálními (přeprava ve hře se provádí pomocí obchodních lodí a dostavníků, žádné automatické přesuny jako v Civilizaci tady nejsou). Hráč má možnost každému dostavníku a lodi přidělit specifickou trasu, ale je v tom pěkný zmatek a seznam tras není nijak tříděn, takže volba správné trasy trochu času zabere. Naštěstí dostavníky lze vyrábět poměrně levně, takže je možné vyrobit jich nadbytek a nechat je řídit počítačem a ono to nějak funguje.
Civilization IV: Colonization
Také je potřeba k vyhlášení revoluce přimět občany, ale to obvykle není příliš problém. Se zvyšujícími daněmi mají občasné chuť odtrhnout se sami :-) Revoluční nadšení pak zvyšuje pracovní výkony všech občanů a bojové nadšení vaší domobrany.
Zajímavým prvkem ve hře jsou “otcové zakladatelé“, kteří se k vaší civilizaci přidávají a mnohdy přinášejí velmi zajímavé bonusy. Jejich přízeň si zajistíte rozvojem měst, případně je městům možné určit, aby svoji produktivní činnost zaměřili pouze na lákání těchto postav.
Civilization IV: Colonization
Celkově Civilization IV: Colonization hodnotím velmi kladně - líbí se mi jak větší důraz na ekonomiku, tak i jasně daný scénář - hráč se po dvě třetiny hry připravuje na závěrečný konflikt, který pak s jistotou přijde. Menší rozmanitost hry je samozřejmě pro mnohé nevýhodou, ale jak jsem napsal na začátku, tady mám pocit, že mám vše zcela pod kontrolou. Taky se zde nemůže stát, že by zkušený lučištník v bitvě zlikvidoval tank… .
Jedna hra se dá odehrát tak za 8 hodin. Za cenu 500 Kč je to rozhodně velmi dobrá koupě a mohu jen doporučit. Číselně bych hru v rámci svého žánru hodnotil na

80%


Vaše hodnocení: 76%  (5 hlasů)
10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
FAQ | Kontakt | RSS | Fox Axe © 2006-2024
Původní recenze, obrázky, texty a zdrojový kód těchto stránek nesmí být bez souhlasu šířeny.

Načtení stránky trvalo 0.0145 vteřin